Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých
Zdroj: ©TSG Entertainment / MovieStillsDB

Z hororu komédia. 10 filmov, ktoré vznikli podľa predlôh úplne rozdielneho žánru

Z hororu komédia. 10 filmov, ktoré vznikli podľa predlôh úplne rozdielneho žánru

Filmári často pri tvorbe scenárov siahajú po rôznych románoch, poviedkach či komiksoch. Väčšinou sa snažia zachovať určitú vernosť predlohe, alebo aspoň jej žánrové zaradenie. Niekedy sa však film od knihy odkloní tak veľmi, že môžeme hovoriť o úplne odlišnom žánri.

Z hororov sa stávajú komédie, z literatúry faktu komédie a tak podobne. V tomto článku si predstavíme 10 prípadov snímok, ktorých žáner nekorešponduje s predlohami, podľa ktorých boli natočené. Ale vlastne to ani veľmi nevadí.

1. Adaptácia

Pozoruhodnú dramédiu Adaptácia natočil Spike Jonze podľa scenára Charlieho Kaufmana. Kaufman je aj hlavným hrdinom (hrá ho Nicolas Cage), ktorý sa podujme sfilmovať knihu Zlodej orchideí od Susan Orlean. Kniha je však náročná na spracovanie a Kaufman sa dostáva do tvorivej krízy. Na pohode mu nepridáva ani jeho brat-dvojča Donald (tiež Nicolas Cage), ktorý hravo napíše scenár tuctového trileru, ktorý Hollywood okamžite kúpi.

Adaptácia je veľmi voľnou adaptáciou spomínaného Lovca orchideí od Susan Orlean. Kniha samotná však nie je beletriou, ale literatúrou faktu, ktorá sa točí okolo zadržania záhradníka Johna Larochea, ktorý kradol vzácne orchidey.

Jonzeho film tieto prvky síce obsahuje, ale zároveň ide o meta komédiu o tom, aké ťažké je pre Kaufmana napísať podľa tejto knihy scenár. Samotná autorka knihy Susan Orlean sa vo filme objavuje tiež v podaní Meryl Streep. Adaptácia si odniesla nadšené recenzie a má na konte aj štyri nominácie na Oscara a jednu sošku.

2. Ospalá diera

Horor Ospalá diera vznikol pod režisérskou taktovkou Tima Burtona. Rozpráva príbeh detektíva Ichaboda Cranea (Johnny Depp), ktorý prichádza do malej dedinky Ospalá diera vyšetriť sériu záhadných vrážd. Podľa miestnych za ne môže tajomný bezhlavý jazdec, ale Crane tieto tvrdenia odmieta. Neskôr ale zistí, že na nich zrejme bude niečo pravdy. Film si odniesol pozitívne recenzie, tri nominácie na Oscara a sošku za výpravu.

Burtonova snímka má predobraz v slávnej poviedke Legenda o Ospalej diere (v slovenčine vyšla aj pod názvom Povesť z Ospanlivej kotliny) od prozaika Washingtona Irvinga. Hoci sa v poviedke objavujú rovnakí hrdinovia, jej tón je radikálne odlišný. Ichabod Crane nie je detektív, ale učiteľ, a poviedka neobsahuje žiadne krvavé vraždy, odseknuté hlavy, čarodejnícke rituály a vlastne ani takmer žiadne hororové prvky.

Niektorí akademici ju síce radia medzi gotickú prózu, ale zároveň aj medzi detskú literatúru. Nejde síce vyložene o rozprávku, ale na rozdiel od filmu si ju pokojne môžu vychutnať aj deti. Poviedka bola sfilmovaná mnohokrát a v roku 2013 dostala aj vlastný seriál.

7 rád pre každého Slováka. Ak budeš robiť tieto veci, budeš šťastnejší, zdravší a spokojnejší

Mohlo by ťa zaujímať:

7 rád pre každého Slováka. Ak budeš robiť tieto veci, budeš šťastnejší, zdravší a spokojnejší

3. Jojo Rabbit

Dramédia Jojo Rabbit od Taiku Waititiho sa odohráva v posledných mesiacoch druhej svetovej vojny v nacistickom Nemecku. Hlavným hrdinom je 10-ročný Jojo (Roman Griffith Davis), oddaný člen Hitlerjugend, ktorý má ako imaginárneho kamaráta samotného Adolfa Hitlera (Taika Waititi).

Jeho život sa však zmení, keď zistí, že jeho matka (Scarlett Johansson) u nich doma ukrýva židovské dievča (Thomasin McKenzie). Snímka má na konte šesť nominácií na Oscara, pričom sošku si odniesol Taika Waititi za najlepší adaptovaný scenár.

Jojo Rabbit je adaptáciou románu Caging Skies (v češtine vyšiel ako Nebe v kleci) od Christine Leunens. Pokiaľ by si však od neho čakal podobnú zábavu ako film, budeš sklamaný. Príbeh sa síce odohráva počas druhej svetovej vojny a máme tu aj rovnaké postavy, ale román je oveľa temnejší, bez humoru a s dôrazom na psychológiu. Je taktiež výrazne znepokojivejší a zaujímavo skúma hranice medzi láskou, posadnutosťou či nenávisťou.

4. Gretel & Hansel

Fantasy horor Gretel & Hansel od Oza Perkinsa je adaptáciou známej rozprávky O perníkovej chalúpke z pera bratov Grimmovcov. Súrodenci Marienka (Sophia Lillis) a Janko (Samuel Leakey) sú ponechaní napospas osudu v temnom lese. Dorazia k podivnej chalúpke, ktorú obýva rovnako podivná staršia žena (Alice Krige). A tá s nimi má vlastné a temné plány.

Rozprávku od bratov Grimmovcov iste dobre poznáš. Hoci aj ona obsahuje isté hororové prvky, ako čistokrvný horor sfilmovaná nebola. Oz Perkins sa o to teda pokúsil a výsledok nebol vôbec márny. Oproti predlohe pridal na temnej atmosfére, mrazivosti, ale aj niekoľkých fantasy prvkoch. Vznikla tak zaujímavá a výtvarne pôsobivá žánrovka, ktorá určite nesadne každému, ale oplatí sa to s ňou skúsiť.

5. Maska

Bláznivú komédiu Maska natočil Chuck Russell a iste si ju mnohokrát videl. Hlavným hrdinom je outsiderský bankový úradník Stanley Ipkiss (Jim Carrey), ktorý jedného dňa objaví magickú masku. Tá ho premení na šialenca so zelenou tvárou a s celým arzenálom superschopností. Prečo ich teda nevyužiť? Film je dnes už klasickou komédiou, ktorá si svojho času odniesla aj viacero ocenení, vrátane nominácie na Oscara za efekty.

Zaujímavé ale je, že jej komiksová predloha nie je vôbec vtipná. Teda, aby sme boli presní, humor sa v nej občas objavuje, ale je to humor veľmi čierny a drsný. Komiksová Maska, ktorú vytvorili Mike Richardson a Mark Badger, sa žánrovo pohybuje v oblastiach temného trileru a hororu, ktorý je plný krvavých výjavov. Producenti pôvodne chceli zachovať tento štýl aj v prípade filmu, ale Chuck Russell sa napokon rozhodol pre rodinne ladenú zábavu.

6. Panna a netvor

Československý fantasy horor Panna a netvor režisérsky zaštítil Juraj Herz. Inšpiroval sa pri ňom klasickou rozprávkou Kráska a zviera z pera Jeanne-Marie Leprince de Beaumont (v skutočnosti verziu tejto rozprávky prinieslo veľa ďalších autorov). Hlavnou hrdinkou je Júlia (Zdena Studenková), ktorú jej otec prisľúbi hrozivému Netvorovi (Vlastimil Harapes).

Aj v tomto prípade ide o adaptáciu klasickej rozprávky, ktorej tvorcovia dali výrazne temný a hororový kabát. Film by sme síce mohli charakterizovať ako rozprávku, ale skôr pre dospelých. Nevieme si totiž predstaviť rodiča, ktorý by Pannu a netvora pustil svojim ratolestiam. Ak im teda nechce spôsobiť nočné mory.

7. Bezmocná

Tínedžerská komédia Bezmocná od Amy Heckerling rozpráva o mladej Cher Horowitz (Alicia Silverstone). Tá je veľmi obľúbená a dokonca sa rozhodne v tomto smere pomôcť aj zakríknutej novej spolužiačke Tai (Brittany Murphy). Ešte ale netuší, aké následky to bude mať.

Bezmocná je voľnou adaptáciou známeho romantického románu Emma od Jane Austen. Ten spadá do žánru, ktorý sa často popisuje ako „román mravov“. Odohráva sa na anglickom vidieku v 19. storočí, a hoci obsahuje nejaký ten humor, ako tínedžerskú komédiu by sme ho rozhodne neoznačili.

Tvorcovia filmu sa príbeh rozhodli preniesť bližšie k súčasnému divákovi, hoci ostali verní aj niektorým základným dejovým oblúkom predlohy. Román bol mnohokrát sfilmovaný, naposledy v roku 2020 v réžii Autumn de Wilde.

Odporúčame prečítať:

Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax

8. I’m Thinking of Ending Things

Surreálna dráma so štipkou hororu I’m Thinking of Ending Things od Charlieho Kaufmana nám predstavila mladú ženu (Jessie Buckley), ktorá so svojím priateľom Jakeom (Jesse Plemons) cestuje na návštevu k jeho rodičom. Má sa s nimi stretnúť prvýkrát, takže je trochu nervózna. Okrem toho sa ale začnú diať aj iné a znepokojivejšie veci.

Charlie Kaufman sa rozhodol do filmovej podoby preniesť rovnomenný román Iaina Reida (vyšiel aj v češtine pod názvom Asi to skončím). Hoci žánrovo ide o triler, rozhodne nie je taký bizarný a interpretačne otvorený ako film. Knižný príbeh je priamočiarejší a oveľa jednoduchšie pochopiteľný. Je teda predpoklad, že pokiaľ sa ti adaptácia nepáčila, pri knihe budeš spokojný.

9. Tajomstvo minulého leta

Slasher horor Tajomstvo minulého leta natočil Jim Gillespie. V centre príbehu je štvorica tínedžerov, ktorí počas leta nechtiac zrazia neznámeho muža. Svoj zločin sa rozhodnú zatajiť a tela sa zbavia. O rok neskôr ich však začne prenasledovať maskovaný vrah, ktorý tvrdí, že ich tajomstvo pozná.

Gillespieho film patrí viac-menej ku klasikám slasheru, hoci v domovských Spojených štátoch sa mu dostalo skôr vlažného kritického prijatia. Finančne však išlo o hit, takže sme sa neskôr dočkali ešte dvoch dielov a aj televízneho seriálu.

Pomerne málo ľudí ale vie, že Tajomstvo minulého leta je založené na rovnomennej knihe od Lois Duncan. Tá vyšla už v roku 1973 a žánrovo spadá pod young adult beletriu a triler. Základná príbehová kostra je rovnaká, ale román nie je žiadnym slasherom a ani hororom (nikto z hlavných hrdinov nezomrie). Cieli totiž na mladších divákov a sústredí sa skôr na odhaľovanie záhady a vzťahy medzi štvoricou kamarátov.

10. Muži v čiernom

Akčnú sci-fi komédiu Muži v čiernom na strieborné plátno priviedol Barry Sonnenfeld. Zoznámili sme sa v nej s tajnými agentmi K (Tommy Lee Jones) a J (Will Smith), ktorí majú za úlohu ochraňovať Zem pred mimozemskými votrelcami. Keď na našu planétu dorazí medzigalaktický terorista Edgar (Vincent D’Onofrio), je jasné, že budú mať plné ruky práce.

Muži v čiernom dnes patria medzi klasiku sci-fi komédií, stali sa obrovským hitom. Neskôr sme sa dočkali dvoch priamych pokračovaní a samostatného sequelu Muži v čiernom: Globálna hrozba s inými hrdinami. A to už nehovoríme o videohrách a animovanom televíznom seriáli.

Ako predloha v tomto prípade tvorcom poslúžila komiksová miniséria The Men in Black od Lowella Cunninghama a Sandy Carruthers. Tá vychádzala v rokoch 1990 až 1991 a dočkala sa aj viacerých pokračovaní a spin-offov. Aj v nej sa objavovali tajní agenti bojujúci s mimozemšťanmi (ale aj ďalšími potvorami ako zombíci, démoni, upíri či vlkolaci). Žánrovo sa však nepohybujeme v oblasti komédie, ale hororu.

Komiksom nechýbala temná atmosféra, napätie a drsné scény. Príliš veľký úspech ale u čitateľov nezaznamenali. Naproti tomu film sa stal hitom a okrem spokojných kritík a vysokých tržieb si odniesol aj tri nominácie na Oscara a jednu sošku (za najlepšie masky).


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.