Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 27.11.2022
sk
Milan
cz
Xenie

Z ľudí sa v budúcnosti stanú trpaslíci. Môže za to klimatická zmena

Podľa niektorých vedcov nám menší vzrast pomôže lepšie zvládať vysoké teploty.


Klimatické zmeny budú mať zásadný dopad na naše životy. Treba urobiť všetko pre to, aby sme rast teploty spomalili. Je ale nutné sa na nové podmienky aj adaptovať. Niektorí vedci ale upozorňujú, že klimatické zmeny budú mať dopady aj na evolúciu človeka, konkrétne jeho vzrast. Informoval o tom portál The Guardian.

Podľa paleontológa Stevea Brusattea z Edinburghskej univerzity budú ľudia kvôli zvyšujúcim sa teplotám dosahovať nižší vzrast. Nie je to žiadna novinka, podobným spôsobom sa zmenám teploty v minulosti prispôsobilo mnoho zvierat. Tak napríklad praveké kone spred 55 miliónov rokov sa po tom, čo teplota stúpla, zmenšili.

Shutterstock

„Z obdobia tohto globálneho oteplenia máme mnoho fosílií,“ uviedol Brusatte. „Je to skutočné posledná veľká udalosť globálneho otepľovania v geologickom význame. Niečo podobné sledujeme aj dnes.“ Zvieratá v teplejších častiach sveta sú podľa neho obyčajne menšie, než tie v chladnejších oblastiach.

Trik, ktorý pomáha prežiť

„Zmenšovanie vzrastu cicavcov bolo v minulosti bežných trikom, ako prežiť zvýšenie teplôt,“ povedal. „To, samozrejme, nastoľuje otázku: ak sa teploty zvýšia naozaj rýchlo, zmenšia sa ľudia a stanú sa z nich trpaslíci? Podľa mňa to je určite možné.“

Mohlo by ťa zaujímať:

Čoraz viac ľudí pociťuje ekologickú úzkosť. Čo to je a aké sú jej príznaky?

Iní odborníci sa ale k jeho tvrdeniam zatiaľ stavajú skôr skepticky. Dôkazy, že cicavce sa pod vplyvom vysokých teplôt zmenšujú, vraj zatiaľ nie sú presvedčivé. Zmenu vzrastu tak spájajú skôr s nedostatkom potravy.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť