I, Robot
Snímka I, Robot z roku 2004 si získala srdcia fanúšikov po celom svete vďaka svojim prelomovým vizuálnym efektom, solídnej akcii a kvalitne pretlmočeným filozofickým myšlienkam literárnej predlohy od legendárneho Isaaca Asimova. Tých myšlienok tu nájdeme kopu, podobne ako akčných scén a vtipných momentov. V podstate ide o veľmi dobrý sci-fi film, ktorý nepotrebuje príliš tlačiť na filozofickú nôtu. Dokáže jednoducho zabaviť, no aj donútiť zamyslieť sa.
Will Smith tu hrá detektíva ponoreného do vyšetrovania samovraždy veľkého génia, ktorý pracoval s robotmi. Tí sú v budúcnosti súčasťou každej domácnosti, no detektív im stále neverí. Film akoby imitoval to, čo sa za pár rokov odohrá aj v našej spoločnosti. Každá veľmoc už pracuje na svojej vlastnej umelej inteligencii spojenej s robotickými telami. Je len otázkou času, dokým dorazia do domácností.
The Creator
The Creator z roku 2023 je klasickým dobrodružným filmom o umelej inteligencii, ktorej však režisér Gareth Edwards dal troška inú podobu. Do príbehu vniesol inšpiráciu nábožensky založeným východom a zo vzbúrených robotov spravil bytosti hľadajúce duchovnú hodnotu života.
Všetky boje a akčné scény sa odohrávajú buď v prostrediach čajových polí, Vietname alebo rovno v Nepále. Tu sa stretávame s potenciálnym bohom robotov, ktorému hlavný hrdina pomáha a zisťuje, že príchod éry robotov sa už zastaviť nedá. Do originálnej témy ešte tvorcovia primiešali fantastické vizuálne efekty, ktoré vytvorili z nižšieho rozpočtu 90 miliónov dolárov, a máme tu malý zázrak.
Metropolis
Nemý film Metropolis z roku 1927 by sa dal pokladať za praotca všetkých filmov o umelej inteligencii. V snímke sledujeme fiktívne veľkomesto ovládané jedným centrálnym strojom, ktorý diktuje všetkým obyvateľom mesta to, čo majú robiť. Ide o akúsi kritiku industrializácie a moderného života.
Dystopická snímka rieši aj triednu nerovnosť a všetky problémy vznikajúce kvôli chladnosti a perfektnej kalkulácii systému. Film je dodnes vychvaľovaný ako jedna z najdôležitejších snímok všetkých čias, a ktokoľvek, kto má rád film, ho jednoducho musí poznať.
TRON
Séria TRON tento rok dostane tretí diel, a tak si môžeme zaspomínať na to, čo mu predchádzalo. Pôvodná sci-fi snímka z roku 1982 je oslavovaná ako prelomové dielo, bez ktorého by vizuálne efekty neboli tam, kde sú dnes. Príbeh zároveň rozbehol fascináciu umelou inteligenciou a simuláciou, čiže v diele môžeme nájsť prvé stopy Matrixu a iných filmov zameriavajúcich sa priamo na simuláciu vytvorenú umelou inteligenciou.
Hlavný hrdina sa vo filme dostáva do simulácie, ktorej kraľujú programy, a hlavný dej pozostáva z jeho snahy dostať sa von. Na to však musí poraziť zlovestný program ovládajúci pravidlá hry. Na pomoc si povoláva program zvaný TRON, a šialenstvo sa môže začať.
V roku 2010 svetlo sveta uzrelo pokračovanie kultovej snímky s názvom TRON: Legacy, pričom najvýraznejší prínos mala snímka nielen z pohľadu vizuálnych efektov, ale aj zo soundtracku. Ten pre film napísala legendárna kapela Daft Punk.
Ex Machina
Ex Machina z roku 2014 robí niečo podobné ako snímky Her, I, Robot a Terminator naraz. Spája všetky princípy spomenutých filmov a ich zobrazení umelej inteligencie, a finálny výsledok je niečo, čo očarilo divákov naprieč celým svetom. Hlavný hrdina získava jedinečnú príležitosť stráviť jeden týždeň v horskom útočisku jeho šéfa – génia zodpovedného za programovanie umelej inteligencie.
V moderne zariadenej chate sa dostáva do kontaktu s prototypom umelej inteligencie v humanoidnej podobe. Ich vzťah sa začína rozvíjať, no postupne zisťujeme, že ani láska nie je niečo, čo bude AI stáť v ceste za slobodou.