Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Z vesmíru bude padať obrovský satelit. Uvidia ho na oblohe aj Slováci?

Želaj si niečo, padá satelit.


Európska vesmírna agentúra (ESA) sa pripravuje na návrat satelitu, ktorý má už zajtra dopadnúť na Zem, informuje CNN. Podľa všetkého by mala jeho veľká časť zhorieť v atmosfére Zeme pri páde. Kedy presne by to malo byť? Uvidia padať tento satelit z vesmíru aj Slováci?

Ako informuje odbor zodpovedný za vesmírne trosky, pôjde o satelit ERS-2, ktorý je určený na observáciu našej planéty. Ide o satelit, ktorý sa nachádzal vo vesmíre už od roku 1995, pričom vo svojej dobe bol jedným z najvyspelejších vôbec.

Jeho úlohou bolo sledovať cenné dáta, ktoré sa zameriavali na skúmanie oceánov, pevniny a zároveň pozorovanie katastrof, ako sú záplavy a zemetrasenia v odľahlých oblastiach. Tieto dáta by sa mali údajne používať do dnešného dňa.

Satelit ERS-2 by mal mať odhadovanú váhu takmer ohromných 2,3 tony. Veľkosťou však ide o vesmírnu trosku, ktorá padá na Zem bežne každý týždeň, tvrdí ESA.

Mohlo by ťa zaujímať:

Sme vo vesmíre sami? Vedecká rovnica naznačuje odpoveď

Kedy dopadne na Zem?

Zatiaľ nie je známe, kedy presne dopadne satelit na Zem. Predbežný výpočet je streda 21. februára o 21:35 hod. Satelit nemá schopnosť nijak manévrovať, preto podobne ako čas, nie je známe ani miesto, kam dopadne. Postupne to bude jasnejšie, bližšie to môžeš sledovať tu.

Je dosť možné, že ho vzhľadom na nepresný čas a lokalitu neuvidíš padať. Ak ho uvidíš, tak sa bude zrejme podobať tomu, ako keď padá meteor.

Nemusíš sa však báť, satelit sa s najväčšou pravdepodobnosťou začne rozpadať približne 80 km nad povrchom Zeme, pričom drvivá väčšina zhorí v atmosfére. Je možné, že sa niektoré časti dostanú na povrch, ale nemali by obsahovať žiadne škodlivé látky a asi skončia v oceáne.

z vesmíru bude padať satelit
Shutterstock

Inak pravdepodobnosť, že ťa zasiahnu vesmírne trosky, je 1 ku 100 miliardám. Môžeš si teda vydýchnuť. Ak by na teba padli, tak by si musel mať fakt veľké nešťastie.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.