Utorok 17.5.2022
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta

Z viac ako päťtisíc detí v detských domovoch žije v náhradných rodinách takmer 1 500 z nich

Z toho dôvodu dnes vláda schválila zákon, ktorým chce profesiu náhradných rodičov stabilizovať.


 Z viac ako päťtisíc detí v detských domovoch žije v profesionálnych náhradných rodinách takmer 1 500 z nich, uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) po dnešnom rokovaní vlády. Aj z toho dôvodu dnes vláda schválila zákon, ktorým chce profesiu náhradných rodičov stabilizovať. Podľa ministra ide o profesiu, ktorá je na Slovensku veľmi žiadaná, vítaná a potrebná.

„Na Slovensku máme k marcu tohto roka 5 085 detí v detských domovoch a v Centrách pre deti a rodinu. Z toho asi 500 je s ťažkým zdravotným postihnutím. K dnešnému dňu 1 419 týchto detí a mladých dospelých žije v profesionálnych náhradných rodinách. Z toho 1 114 detí a 305 mladých dospelých.

Pexels

Aktuálne sa o týchto 1419 detí a mladých dospelých stará približne 760 profesionálnych náhradných rodičov,“ informoval Krajniak, podľa ktorého ich povolanie bolo nestabilne zakotvené v našom právnom systéme. „Vôbec sa neriešil fakt, kedy môže ísť takýto rodič na dovolenku a čo keď chce na dovolenku vziať aj dieťa, ktoré má zverené do náhradnej starostlivosti,“ dodal. Na základe vládou schváleného zákona profesionálni rodičia budú dostávať príspevok na dovolenku 500 eur na dieťa za jeden kalendárny rok. Okrem toho má dostať dieťa aj stravné počas danej dovolenky.

Každý profesionálny náhradný rodič bude mať zároveň nárok na základný plat vo výške 850 eur a k tomu ďalšie príplatky podľa toho, koľko detí má zverených do náhradnej starostlivosti. Doposiaľ tento príspevok predstavoval podľa Krajniaka 100 eur, po novom sa mení na 171 eur. „Pohyblivá zložka platu profesionálneho náhradného rodiča bola 100 eur mesačne, odteraz sa mení až do výšky toho základného platu, ktorý je stanovený na 850 eur,“ podčiarkol minister.

Týmito zmenami a opatreniami chce podľa ministra vláda dosiahnuť, aby v najbližších rokoch približne ďalších 1000 detí mohlo byť vychovávaných v náhradných rodinách a aby nemuseli vyrastať v takzvanej ústavnej starostlivosti. „Nie je to dobré len pre Slovensko ako také, pre tie deti, ale je to dobré aj pre štátny rozpočet,“ uzavrel Krajniak.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť