Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Z vojnových zločinov v Afganistane obvinili bývalého austrálskeho vojaka

Za vojnové zločiny v Afganistane možno stíhať až 19 príslušníkov austrálskych špeciálnych síl.


Austrálske úrady obvinili v pondelok prvého austrálskeho veterána z vojnového zločinu v súvislosti s údajnou vraždou spáchanou v Afganistane. Stalo sa tak tri roky po tom, čo sa pri vyšetrovaní zistilo, že za vojnové zločiny v Afganistane možno stíhať 19 príslušníkov austrálskych špeciálnych síl, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Vo vyhlásení austrálskej federálnej polície sa uvádza, že 41-ročného muža zatkli v štáte Nový Južný Wales. V priebehu niekoľkých dní súd v Sydney rozhodne o tom, či môže byť prepustený na kauciu. V prípade uznania viny mu hrozí až doživotie.

Stanica ABC zatknutého identifikovala ako bývalého príslušníka špeciálneho leteckého pluku Olivera Schulza. ABC ešte v roku 2020 odvysielala zábery z kamery na helme jedného z vojakov, na ktorých údajne Schulz v roku 2012 strieľa na poli v provincii Orúzgán na Afganca.  Austrálska polícia spolupracuje so Špeciálnym vyšetrovacím úradom, aby prešetrila obvinenia proti príslušníkom špeciálnych jednotiek, ktoré v rokoch 2005 – 2016 slúžili v Afganistane.

Profimedia

Vojenská správa zverejnená po štvorročnom vyšetrovaní v roku 2020 totiž obsahuje dôkazy o tom, že austrálski vojaci nezákonne zabili 39 afganských zajatcov, farmárov alebo civilistov. Táto správa preto odporúča stíhať 19 súčasných alebo bývalých vojakov.

Do odchodu medzinárodných vojsk z Afganistanu v roku 2021 slúžilo v tejto krajine za približne 20 rokov vyše 39.000 austrálskych vojakov a 41 ich tam zahynulo.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje