Každý si pamätá na nedávny škandál Adama Ružičku s bielym práškom. Hráč Arizona Coyotes si publikovaným videom poriadne zavaril a prišiel o miesto v klube aj v reprezentácii. Škandály hokejistov spojené s divokými žúrkami nie sú v NHL žiadnou raritou.
Je verejným tajomstvom, že hráči NHL spotrebujú enormné kvantá kokaínu. Sneh je naozaj veľmi rozšírený medzi hokejistami v zámorí a jeho konzumácia je niečo, čo sa v lige považuje za úplne normálne. V záujme zachovania pozitívneho imidžu ligy sa však o tom verejne nehovorí. Ružička sa vlastne neprevinil robením bielych čiar, ale skôr tým, že bol neopatrný a robil to príliš verejne.
Ak si človek prejde medzinárodné športové fóra, zistí, že kokaín nie je jediný problém hráčov z NHL. Kanadskí a americkí prispievatelia sa niekedy stávajú očitými svedkami šialených žúrok, ktoré zvyknú sprevádzať aj výtržnosti.
Medzi hráčmi NHL je bežná závislosť od liekov proti bolesti (ak sa niekto zázračne postaví na ľad pár dní po vážnom zranení, tak to nie je až taký zázrak) a aj obyčajný alkoholizmus. Viaceré známe škandály sa týkajú stávkovania, výtržností či dokonca sexuálneho násilia. Žiaľ, mnoho zločinov hokejistov sa zvykne ututlať. Hráči odchádzajú s minimálnym alebo žiadnym trestom a obete sa spravodlivosti nedočkajú.
Tie najvážnejšie škandály môžu hokejistov stáť celú ich ťažko budovanú kariéru. Toto je niekoľko smutných príkladov.
Marty McSorley sa naučil, že nemá druhých ľudí sekať hokejkou do hlavy
Kanaďan McSorley (r. 1963) sa preslávil svojou fyzickou hrou, vďaka čomu získal prezývku „Bodyguard Waynea Gretzkého“. S Gretzkym hral McSorley najprv v Edmonton Oilers, neskôr obaja prešli k Los Angeles Kings. McSorley celkovo vystriedal šesť tímov v NHL, bol schopný obranca, ale aj výborný strelec, vďaka čomu ho obsadzovali aj do ofenzívnych úloh. Ako všetci hokejoví fanúšikovia vedia, aj bitka má svoje pravidlá, ktoré by sa nemali porušovať.
Osudový moment McSorleyho kariéry sa udial 21. februára 2000, keď nastúpil v drese Boston Bruins proti Vancouver Canucks. Len 4,6 sekundy pred koncom zápasu McSorley cielene a veľmi silno udrel hokejkou do hlavy Donalda Brasheara z Vancouveru. Ako vidno na mrazivých záberoch, Brashear zostal ležať nehybne na ľade a museli ho odniesť na nosidlách. V reakcii na špinavý zákrok sa na klzisku okamžite strhla hromadná bitka.
McSorley bol suspendovaný po zvyšok sezóny a prípad mal dokonca aj súdnu dohru. Súd v Britskej Kolumbii zákrok vyhodnotil ako napadnutie so zbraňou. Po mnohých mesiacoch procesu hokejista dostal 18-mesačnú podmienku a 80 hodín verejnoprospešných prác.
Kanaďan bol suspendovaný v NHL až do 21. februára 2001 (presne rok po incidente) a dres klubu NHL si už nikdy neobliekol. S neveľkým úspechom sa snažil presadiť sa v britskom hokeji, kde ako tréner pôsobil jeho brat. Dva roky bol trénerom v AHL.
Zaujímavosťou o McSorleym je fakt, že má za sebou skromnú hereckú kariéru. V malých rolách sa objavil napríklad v Bad Boys, Con Air či CSI: Miami.
Bryan Fogarty a jeho boj s alkoholom
Je možné excelovať ako junior a po nástupe do NHL neurobiť žiadnu kariéru? Je. A ide to dosť ľahko, pokiaľ je tvoj najlepší priateľ alkohol. Takýto tragický bol osud kanadského obrancu Bryana Fogartyho (1969-2002), ktorý zomrel ako 32-ročný.
Fogarty sa vďaka vynikajúcim zručnostiam a mohutnej stavbe tela stal juniorskou hviezdou a istý čas bol prakticky najlepším kanadským obrancom medzi mladými. Je jasné, že skautom NHL neunikol, a čakala ho sľubná kariéra.
V roku 1987 Fogartyho z deviateho miesta draftoval dnes už nefunkčný klub Quebec Nordiques, čím predbehol aj budúcu legendu Joa Sakica. V profilige sa mu však vôbec nedarilo. Kvôli problémom s alkoholom nedokázal v priebehu svojej kariéry odohrať jednu celú sezónu.
V roku 1999 bol Fogarty zadržaný nahý v priestoroch strednej školy. Polícia u neho po prehľadaní našla drogy. Za vlámanie a prechovávanie drog dostal ročnú podmienku a musel zaplatiť 500 dolárov miestnej odvykačke.
Počas deviatich rokov hry v profesionálnych ligách Fogarty vystriedal až 17 tímov v NHL, na farme aj v európskych ligách. Zomrel v roku 2002 vo veku 32 rokov na zlyhanie srdca.
Don Gallinger sa stal najdlhšie suspendovaným hráčom v histórii NHL
Vo svojej dobe bol Gallinger (1925-2000) najmladším hráčom v histórii NHL. Úspešný útočník v kanadsko-americkej lige dodnes drží rekord za najmladšieho strelca gólu v predĺžení zápasu play-off. Mohol sa zaradiť medzi hviezdnu elitu NHL, jeho kariéra však bola dvakrát prerušená.
Prvou veľkou prestávkou bola druhá svetová vojna. V rokoch 1943 až 1945 Gallinger slúžil v Kanadskom kráľovskom letectve. Počas vojny hrával vo vojenských kluboch, vďaka čomu si udržal kondíciu, a po návrate do NHL opäť dosahoval skvelé výsledky.
V sezóne 1947–48 sa spoluhráčom Gallingera v Boston Bruins stal Billy Taylor. Ten mladú hviezdu zapojil do stávkarských machinácií, ktoré zahŕňali aj stávkovanie proti vlastnému tímu. Neskôr sa Gallinger a Taylor obhajovali, že takto stávkovali len na hry, o ktorých bolo vopred jasné, že nemajú šancu vyhrať. Ako to však dokázať?
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane