Jednou z postáv stávkarského škandálu bol aj kriminálnik James Tamer, ktorému hokejisti Bruins podávali informácie zo šatne. Gallinger si dokázal stávkovaním pekne privyrobiť, netrvalo však dlho, kým bol odhalený.
On This Day: In 1948, Billy Taylor was traded to the #NYR for 2 games before being expelled.
— Bruins History (@BruinsHistory) February 6, 2022
Taylor would be known for betting against the #NHLBruins while on the team. Bruins mgmt became suspicious and traded him. This is the same scandal that ended Don Gallinger’s career. pic.twitter.com/akC288GC87
Vedenie Bruins podozrievalo mladého hráča z nekalého konania, tak ho predalo do New York Rangers. Na základe políciou odpočúvaného telefonátu sa orgány NHL dozvedeli o stávkarských machináciách, ktorých bol súčasťou, a čoskoro sa veci dostali aj na verejnosť.
Šéf NHL Clarence Campbell reagoval nekompromisne: Gallinger a Taylor si odniesli doživotný zákaz v NHL. Zákaz bol zrušený až v roku 1970, čo už nemalo žiaden praktický význam pre dávno ukončenú kariéru Gallingera. Dvadsaťdvaročný zákaz je najdlhším suspendovaním v histórii NHL.
Hey @frank_seravalli FYI not the first! Billy Taylor and Don Gallinger back in 1948! https://t.co/WOkBgPlMvs pic.twitter.com/ohYjJEvFdI
— Vintage Hockey Showcase (@hockey_vintage) October 26, 2023
Dá sa povedať, že Gallinger prežil zvyšok života ako zatrpknutý a osamelý muž, večne snívajúci o tom, čo mohlo byť, ak by bol v mladosti o niečo múdrejší. Syn po jeho smrti povedal, že veľa miesta v otcovom drobnom byte zaberali kopy novín a výstrižkov o jeho slávnych hokejových dňoch.
Večne problémový Bob Probert
Kanaďan Bob Probert (1965-2010) je ukážkovým príkladom problémového hráča. Počas svojej inak úspešnej kariéry ho sprevádzali všetky neduhy a škandály, ktoré sú pre hviezdy NHL charakteristické. Drogy, alkohol, prostitútky, výtržnosti a motoristické prehrešky sú len časť z Probertovho bohatého zoznamu hriechov.
Ľavý krídelník sa v NHL predstavil v drese Detroit Red Wings v roku 1985. Spolu so spoluhráčom Joeom Kocurom Probert vytvoril známu bitkársku dvojicu Bruise Brothers, ktorou primárnou úlohou bolo chrániť hviezdneho Steva Yzermana. Vychýrený bitkár je s celkovo 3300 minútami na trestnej lavičke historicky piatym najhorším (najlepším?) hráčom v tejto štatistike.
Probert bol výnimočný tým, že okrem tvrdých rán vedel rozdávať aj presné strely. Najviac sa to ukázalo v sezóne 1987-88, keď si v základnej časti pripísal 62 bodov za 29 gólov a 33 asistencií. O to smutnejšie je vedieť, že Kanaďan svoj potenciál nedokázal naplno rozvinúť kvôli svojmu správaniu mimo ľadu.
Počas celej kariéry (už od juniorských čias!) Probert bojoval s alkoholizmom. Neustále končil na odvykačke, odkiaľ sa opäť vracal na ľad bez toho, aby dosiahol akýkoľvek pokrok. Kontrolórom opakovane klamal a odovzdával im sfalšované vzorky moču.
V roku 1989 si Probert odsedel tri mesiace za pašovanie kokaínu cez kanadsko-americkú hranicu. Následkom toho bol suspendovaný z NHL, avšak zákaz bol po jeho prepustení zrušený. V Kanade bol však hokejista stále vyšetrovaný, čo ho dostalo do veľmi bizarnej situácie – nemohol sa zúčastniť duelov v krajine, lebo by ho zatkli. Tento stav sa urovnal až v decembri 1992.
O dva roky Probert nabúral svoju motorku do auta. Polícia v jeho organizme našla stopy kokaínu a výrazné množstvo alkoholu. Red Wings toho už mali dosť a odmietli predĺžiť kontrakt. Jednoducho nestál za tie problémy.
Probert prešiel do klubu Chicago Blackhawks. Lockoutom skrátenú sezónu 1994-95 mal ešte kratšiu z dôvodu protialkoholického liečenia. Keď sa neskôr konečne dostal na ľad, zbieral málo bodov a veľa zranení. Kariéru ukončil v roku 2002.
Po ukončení kariéry sa hokejistovi vraj podarilo obmedziť konzumáciu drog a alkoholu, napriek tomu mal problémy so zákonom. V roku 2005 ho zasahujúca polícia musela spacifikovať paralyzérom. Nasledujúci rok napadol policajta a porušil podmienku prepustenia, keď ho našli v podniku, kde sa podáva alkohol. Probert zomrel ako 45-ročný v roku 2010.