Utorok 18.1.2022
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Za celú históriu monitorovania prípadov HIV na Slovensku odhalili 1 337 prípadov

Vírus HIV je napriek tomu aj naďalej jedným z hlavných globálnych problémov verejného zdravia.


Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v Slovenskej republike v roku 1985 do konca júna tohto roka bolo registrovaných u občanov aj cudzincov spolu 1 337 prípadov infekcie vírusom ľudskej nedostatočnosti. Informovalo o tom vzhľadom na nedávny Svetový deň boja proti AIDS v tlačovej správe Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Z 1 104 prípadov u občanov Slovenskej republiky sa 991 infekcií vyskytlo u mužov a 113 u žien. U 132 osôb, konkrétne 119 mužov a 13 žien, prešla HIV infekcia do štádia AIDS. Zaznamenaných bolo 80 úmrtí ľudí s HIV, z toho 59 v štádiu AIDS. Napriek nízkemu počtu slovenských pacientov je vírus HIV aj naďalej jedným z hlavných globálnych problémov verejného zdravia. Doteraz si vyžiadal približne 36,3 milióna životov.

So zvyšujúcim sa prístupom k účinnej prevencii, diagnostike, liečbe a starostlivosti o HIV, vrátane oportúnnych infekcií, sa táto infekcia stala zvládnuteľným chronickým zdravotným stavom, ktorý nakazeným umožňuje viesť dlhý a zdravý život. Najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šírenia tohto nevyliečiteľného ochorenia však stále zostáva prevencia.

HIV je vírus, ktorý napáda imunitný systém človeka, a tak znižuje obranyschopnosť voči ochoreniam. Terminálnym štádiom HIV infekcie je ochorenie AIDS, teda syndróm imunitnej nedostatočnosti, kedy sa objavujú mnohé zdravotné ťažkosti, spomínané oportúnne infekcie a onkologické ochorenia. Testovanie na prítomnosť anti-HIV protilátok by ľudia s podozrením na túto infekciu nemali odkladať.

V Slovenskej republike je vyšetrenie prístupné každému, konkrétne ho ponúka Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, ďalej tiež poradne pre problematiku HIV/AIDS pri vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva a niektoré oddelenia klinickej mikrobiológie. O odber krvi na testovanie je možné požiadať aj všeobecného lekára.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť