Keď ťa zastavia policajti, v tom najlepšom prípade odídeš len s napomenutím. Zvyčajne dostaneš nejakú tú pokutu, aby si si svoj priestupok dobre zapamätal. No pokuta nie je to najhoršie, čo ťa môže zastihnúť. Možno si už aj ty počul príhody ľudí, ktorým policajti pri kontrole zobrali technický preukaz alebo značky. Toto však nie je nič výnimočné. A o technický preukaz vieš veľmi jednoducho prísť aj ty, kvôli úplným drobnostiam.
Na to, aby ti policajt zobral technický preukaz, nemusíš mať namontovaný metrový spojler a 23-palcové disky na Fabii. Niekedy stačí aj obyčajná prasklina na čelnom skle. Na čo všetko si dávať pozor, ak sa nechceš dostať do zbytočných problémov?
Úpravy auta musíš mať zapísané v technickom preukaze
Ak máš na aute akúkoľvek úpravu, s ktorou nevyšlo z výrobnej linky, musíš ju mať zapísanú vo veľkom technickom preukaze. Pokiaľ ju tam nemáš, je nelegálna a policajt ti za ňu môže vziať techničák, keďže potenciálne dokáže ohroziť bezpečnosť premávky.
Medzi najčastejšie dôvody, prečo policajti berú technické preukazy, patria príliš veľké kolesá. Ak výrobca povoľuje na tvoje auto maximálne 18-palcové disky, ale ty máš obuté 19-ky, veľmi ľahko môžeš prísť o techničák. Častým problémom bývajú tiež podložky pod kolesá. Tie robia auto krajším, keďže kolesá vďaka nim viac vytŕčajú do priestoru, no policajti si ich môžu rýchlo všimnúť, a pokiaľ ich nemáš zapísané vo veľkom technickom preukaze, vieš sa kvôli nim dostať do problémov.
Krídelká, spojlery a lišty
Do problémov s policajtmi sa vieš dostať nielen kvôli kolesám a podložkám, ale napríklad aj spojlerom, krídelkám a iným plastovým doplnkom, ktoré nie sú originálne a príliš pútajú pozornosť. Pozor si dávaj tiež na výfuk. Ak je viditeľne väčší a hlučnejší, ako má auto oficiálne od výroby, policajt si ho ľahko všimne. A keď ho nemáš zapísaný, problém je na svete.
So svetlami neexperimentuj
Častým dôvodom pre odobratie technického preukazu sú upravené svetlá. Mnohí vodiči si napríklad na zadné svetlá dávajú tmavšie fólie, prípadne prerábajú predné halogénové svetlá na xenónové. Alebo dokonca vymieňajú originálne kryty svetlometov za iné, športovo vyzerajúce. Tvoje auto síce vďaka nim možno bude vyzerať športovejšie, no stojí ti to za opletačky s policajtmi?
Prasknuté čelné sklo a fólie
Vedel si o tom, že ak máš v zornom poli čelného skla prasklinu väčšiu ako 2 cm, tvoje auto nie je spôsobilé na prevádzku po cestných komunikáciách? To v preklade znamená, že keď ťa zastaví policajt, môže ti odobrať technický preukaz. Pozor na to, keď máš prasknuté okno, nechaj si ho čo najskôr opraviť alebo vymeniť.
Experimentovať sa neoplatí ani s tmavými fóliami na okná. Na Slovensku sú povolené len fólie na zadné sklá, na predných oknách a čelnom skle ich mať nemôžeš. Aj toto môže byť dôvod, pre ktorý ti policajt zadrží technický preukaz.
Pozor na technický stav
V neposlednom rade, policajt ti môže zadržať technický preukaz aj kvôli nevyhovujúcemu technickému stavu auta. Napríklad, keď na prvý pohľad vidí, že z výfuku sa ti valí hustý čierny dym, unikajú ti prevádzkové kvapaliny, prípadne máš inak vážnejšie poškodené auto. Nezabúdaj ani na pneumatiky. Letné musia mať minimálne 1,6 mm dezénu, zimné aspoň 3 mm. Aj toto si policajti niekedy všímajú.
Čo sa stane, keď ti policajt vezme technický preukaz?
Keď ťa zastaví policajt, objaví niektorý z vyššie spomínaných nedostatkov a rozhodne sa ti zadržať veľký technický preukaz, s autom môžeš ďalej pokračovať v jazde. Problém však musíš do stanoveného času opraviť a potom musíš prísť na oddelenie policajného zboru, kde policajt preverí opravu na aute a následne ti technický preukaz vráti.
V horšom prípade ti policajt zadrží nielen technický preukaz, ale aj značky. Vtedy už nemôžeš ďalej pokračovať v jazde a auto si musíš nechať odtiahnuť. To asi zažiť nechceš, preto sa radšej snaž vyhýbať nedostatkom, za ktoré ti takéto postihy hrozia.