Štúdia z Oklahomskej štátnej univerzity naznačuje, že nadmerné používanie emoji môže súvisieť s nie práve lichotivými črtami osobnosti. Vedci totiž zistili, že časté využívanie smajlíkov – či už pozitívnych, alebo negatívnych – môže byť prepojené s narcizmom, psychopatiou alebo sklonom manipulovať druhých, píše Daily Mail.
„Používanie emoji môže súvisieť so snahou ovplyvniť, ako nás ostatní vnímajú, a vytvárať o sebe pozitívny obraz,“ vysvetľujú autori výskumu. Ich cieľom bolo preskúmať prepojenie medzi používaním emoji a takzvanou Temnou triádou – psychopatiou, narcizmom a machiavelizmom, čo je tendencia využívať ľudí pre vlastný prospech.
Do výskumu sa zapojilo 285 vysokoškolákov (135 mužov, 145 žien a 5 nebinárnych osôb) priemerného veku 20 rokov. Účastníci hodnotili, ako často používajú 40 bežných emoji – 20 pozitívnych (napr. srdiečka, úsmevy) a 20 negatívnych (napr. smútok, hnev). Taktiež odpovedali na otázky týkajúce sa všeobecného používania emoji v textových správach a na sociálnych sieťach.
Ženy používajú emoji častejšie
Zaujímavé je, že u mužov bolo častejšie využívanie smajlíkov v konverzácii spojené s vyššou mierou narcizmu aj machiavelizmu. U žien sa zas vyšší narcizmus spájal s častejším používaním emoji v príspevkoch aj v správach na sociálnych sieťach.

Výskum tiež odhalil súvislosti medzi používaním emoji a známymi osobnostnými črtami ako extroverzia, neurotizmus či otvorenosť voči novým skúsenostiam. A čo je ešte zaujímavejšie – ženy používali emoji výrazne častejšie než muži vo všetkých sledovaných kategóriách.
Vedci odporúčajú, aby sa v budúcnosti výskum zameral aj na širšiu populáciu a rôzne vekové skupiny. „Lepšie porozumenie medzi generáciami môže objasniť, čo emoji skutočne znamenajú v rôznych kontextoch,“ uzatvárajú vedci.