Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta

Za lístok na vlak si Slováci v pokladni priplatia. Má to motivovať ku kupovaniu online a v automatoch

V pokladniciach budú lístky drahšie o 50 centov.


Cestujúci vlakmi si za lístky kúpené v pokladniciach na staniciach zaplatia navyše 50 centov. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) zavedenie manipulačného poplatku za službu pripravuje so zámerom motivovať ľudí viac kupovať lístky elektronicky alebo v automatoch.

Poplatok by sa nemal týkať dôchodcov, či zdravotne znevýhodnených osôb. Podľa povereného ministra dopravy Andreja Doležala (nom. Sme rodina) sú aj cestujúci, ktorí nevedia alebo nemôžu fungovať v online svete.

„So Železničnou spoločnosťou Slovensko sme sa strategicky bavili o tom, aké zmeny môžeme v tarifnom lístkovom systéme zaviesť tak, aby sme boli o niečo efektívnejší. Vychádza to aj z debát s Útvarom hodnoty za peniaze, tam boli tlaky na valorizáciu ceny lístkov, zmenu systému bezplatnej dopravy, zmenu sedlových časov,“ informoval rezortný šéf. Spomínaný poplatok má podľa neho ľudí podnietiť, aby sa viac zamerali na kúpu lístkov online.

ZSSK

ZSSK podľa Doležala obstarala, alebo obstaráva 180 samoobslužných terminálov, teda automatov na lístky, ktoré majú nahradiť v niektorých staniciach klasickú pokladňu. „Dôvod je opäť veľmi zrejmý. Ak máte v stanici klasickú pokladňu s pracovníkom a pokladňa predá niekoľko desiatok lístkov denne, tak asi sa to veľmi neoplatí. Tam budeme zriaďovať samoobslužné terminály, respektívne automaty na lístky,“ vysvetlil minister.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje