Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Na to, aby človek natočil strhujúci film, naozaj nepotrebuje milióny. Mnoho skvelých snímok vzniklo prakticky „na kolene“ a za šialene málo peňazí. Vďaka talentu svojich tvorcov sa ale dokázali zapísať do pamätí divákov a neraz aj do histórie samotnej kinematografie.

V tomto článku si predstavíme 10 titulov rôznych žánrov, pri ktorých určite platí ono porekadlo „za málo peňazí, veľa muziky“.

1. Záhada Blair Witch

Kultový found footage horor Záhada Blair Witch od režisérskej dvojice Daniel Myrick a Eduardo Sánchez bol nespochybniteľným úspechom. Divákov síce rozdelil na dva tábory, kritické reakcie ale boli väčšinou veľmi spokojné. Mnohí o filme hovoria ako o najdesivejšom horore, aký bol kedy natočený. V centre príbehu je trojica študentov (Heather Donahue, Joshua Leonard a Michael Williams), ktorí sa rozhodnú natočiť dokumentárny film v lesoch blízko mestečka Burkittsville.

Práve v nich má totiž prežívať duch záhadnej čarodejnice z Blair. Rozpočet snímky sa pohyboval v intervale 200- 500-tisíc dolárov, na box office ale dokázal trhnúť neuveriteľných 249 miliónov. Svoju úlohu zohrala šikovná marketingová kampaň a dokonale prepracovaná mystifikačná mytológia. Tá totiž lákala na skutočné zábery, ktoré sa po študentoch našli.

2. Mazacia hlava

Surrealistický horor Mazacia hlava bol prvým celovečerným filmom kultového Davida Lyncha. Rozpráva príbeh samotára Henryho (Jack Nance), ktorého priateľka Mary (Charlotte Stewart) porodí ohavné, zdeformované dieťa. Nedokáže sa oňho starať a odchádza, Henry teda s dieťaťom ostáva sám. Prepadá sa do hlbín šialenstva, desivých vízií a nočných môr.

Snímka vznikla za mimoriadne skromných 10-tisíc dolárov a medzi divákmi experimentálnych hororov sa stala veľmi populárnou. Na prvom premietaní sa síce zúčastnilo len 25 ľudí, ale chýr o tomto originálnom filme sa rýchlo rozšíril a napokon na box office dokázal utŕžiť 7 miliónov dolárov. Dnes sa právom teší kultovému statusu.

3. Iná Zem

Pozoruhodná sci-fi dráma Iná Zem od Mika Cahilla rozpráva príbeh mladej Rhody (Brit Marling), ktorá ako 17-ročná nechtiac spôsobí dopravnú nehodu. Pri nej zahynie tehotná manželka a syn skladateľa Johna (William Mapother). Keď Rhodu prepustia z väzenia, rozhodne sa Johna vyhľadať a napokon sa s ním zblíži.

To všetko sa odohráva na pozadí objavu takzvanej „druhej Zeme“, planéty, ktorá je – zdá sa – úplne rovnaká ako tá naša (aj čo sa týka jej obyvateľov). Snímka bola natočená len za 100-tisíc dolárov, ale na box office sa jej darilo. Prepočítavala totiž tržby v hodnote takmer dvoch miliónov. Odniesla si aj pozitívne kritické reakcie a všetci, čo milujú pomalé a inteligentné sci-fi drámy, by si ju nemali nechať ujsť.

4. Stratené v preklade

Melancholickú dramédiu Stratené v preklade natočila talentovaná Sofia Coppola. Príbeh sa odohráva v Tokiu a rozpráva príbeh priateľstva starnúceho herca Boba (Bill Murray) a mladej a osamelej absolventky vysokej školy Charlotte (Scarlett Johansson). Obaja si v cudzom prostredí pripadajú stratení, ale počas niekoľkých dní sa výrazne zblížia.

Rozpočet snímky sa pohyboval vo výške 4 miliónov dolárov. Stratené v preklade si odnieslo nadšené kritické aj divácke reakcie, mnoho ocenení vrátane štyroch nominácií na Oscara (Sofia Coppola získala sošku za najlepší originálny scenár) a výborné tržby (viac ako 118 miliónov dolárov). Dnes má snímka povesť kultu a jedného z najlepších filmov Sofie Coppoly.

5. Paranormal Activity

Found footage horor Paranormal Activity od Orena Peliho rozpráva príbeh mladého páru v podaní Katie Featherston a Micaha Sloata, v ktorých dome zrejme straší. Aby zistili, čo sa uprostred noci vlastne deje, rozhodnú sa v čase svojho spánku nechať zapnutú kameru.

Paranormal Activity je šikovne natočený malý horor, ktorého rozpočet bol len 15-tisíc dolárov (v post-produkcii sa nafúkol na 215-tisíc). Hoci spočiatku ho bolo ťažké predať nejakému štúdiu, napokon do kín vyrazil pod hlavičkou Paramount Pictures. A stal sa obrovským hitom s tržbami v hodnote 193 miliónov! Okrem toho položil základ pre celú sériu viac či menej podarených sequelov.

6. Saw: Hra o prežitie

Saw: Hra o prežitie je ďalším nenápadným hororom v našom zozname, ktorý vznikal v skromných podmienkach, ale z režiséra po premiére urobil hviezdu. Snímku natočil James Wan ako svoj celovečerný debut a stačil mu na to rozpočet v hodnote 1,2 milióna dolárov.

Snímka o sadistickom sériovom vrahovi Jigsawovi, ktorý sa so svojimi obeťami rafinovane pohráva, na tržbách prepočítavala výborných 104 miliónov, stala sa kultovkou a krátko nato sme sa dočkali aj mnohých sequelov. Len nedávno do kín dorazil aj deviaty diel Špirála: Saw pokračuje.

7. Once

Príjemný feel-good hudobný film Once natočil John Carney. Príbeh sa točí okolo dvoch muzikantov v podaní Glena Hansarda a Markéty Irglovej, ktorí sa pretĺkajú životom v súčasnom Dubline a snažia sa preraziť. Keď sa náhodou stretnú, zistia, že by sa im to vo dvojici mohlo podariť. Snímka bola natočená za 180-tisíc dolárov a komerčne sa jej darilo viac než dobre.

Tržby sa totiž vyšplhali až k viac než 23 miliónom, film si odniesol nadšené recenzie a Oscara za najlepšiu pieseň.

8. Pí

Darren Aronofsky patrí k talentovaným tvorcom, ktorí si navyše svoje filmy vedia natočiť za veľmi lacný peniaz. Dokázal to už vo svojom debute, psychologickom horore . V centre príbehu je geniálny matematik Max (Sean Gullette), ktorý je posadnutý odhaliť tajomstvá celého sveta. Podarí sa mu postaviť podivný stroj, pomocou ktorého sa mu to môže podariť.

Rozpočet snímky bol len okolo 60-tisíc dolárov a výborne sa mu darilo medzi kritikmi aj divákmi. Tržby dosiahli 3,2 milióna, získal viacero ocenení a z režiséra obratom urobil osobnosť, ktorú sa oplatí sledovať.

9. Zmiznutie

Veľmi zaujímavý mysteriózny triler Zmiznutie natočil Rian Johnson. Pozoruhodné je na ňom to, že námet detektívky umiestňuje medzi študentov strednej školy. Hlavnou postavou je samotár Brendan (Joseph Gordon-Levitt), ktorého priateľka Emily (Emilie de Ravin) bez stopy zmizne. Brendan je odhodlaný ju vypátrať, je však pripravený na to, čo odhalí?

Johnsonova snímka určite nesadne každému, ponúka však veľmi originálny zážitok s neopakovateľnou atmosférou. Režisér ju natočil za 450-tisíc dolárov a na filmových festivaloch s ňou zabodoval. Zo Sundance si film odniesol špeciálnu cenu poroty a získal aj viacero ďalších ocenení. Úspech slávil aj medzi divákmi, na box office utŕžil takmer 4 milióny dolárov.

10. Primer

Sci-fi triler Primer vznikol pod režisérskym a scenáristickým dohľadom Shanea Carrutha. Ten k nemu zložil aj hudbu a zahral si jednu z hlavných úloh. Príbeh sa točí okolo štyroch priateľov, ktorým sa podarí zostrojiť záhadný prístroj. Pomocou neho sa možno dá cestovať časom.

Snímka je dosť náročná a pre milovníkov zamotaných sci-fi predstavuje skutočnú pochúťku. Primer bol natočený len za neuveriteľných 7-tisíc dolárov, avšak kritici z neho boli nadšení a dnes je právom považovaný za kult. Čo sa týka tržieb, keď uvážime, aký mal rozpočet, tak sa mu tiež darilo. Na box office utŕžil takmer 842-tisíc.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť