Keď raz vyrastiem, stanem sa… pilotom, učiteľkou, letuškou, smetiarom, právnikom alebo modelkou. To boli naše detské sny o dospeláckom svete. Ako sme postupne rástli, sny sa, prirodzene, menili. Postupom času sa pracovný trh prispôsobuje zmenám a vznikajú stále nové a nové povolania.
Poniektoré sú ojedinelé a poriadne kuriózne, takže nečudo, ak zapochybuješ, či za ne vôbec platia. Prinášame ti zoznam zamestnaní, ktoré sú menej známe a nad ktorými budeš krútiť hlavou. Ak ťa článok zaujal, o ďalších originálnych zamestnaniach si môžeš prečítať aj tu.
Home stager
Na Slovensku o home stagingu zatiaľ veľa nepočuť, zato v zahraničí je populárny v spojitosti s realitami. Home stageri sú akísi kúzelníci, ktorí dokážu niekoľkými trikmi vyčarovať zo zaplesnutej garsónky luxusné bývanie pripravené na predaj. Vďaka ich šikovným rukám a citu pre detail zmiznú z domácnosti nepotrebné veci a priestor sa celkovou reorganizáciou zatraktívni.
Interiéroví mágovia sú tu aj pre tých, ktorí sa svojho bývania nechcú vzdať, plánujú ho oživiť, ale nevedia ako. Zmeniť dlhé roky obývanú izbu nie je také jednoduché, a práve tu dostávajú priestor na realizáciu home stageri. Rovnako je to aj so zariaďovaním nových nehnuteľností či kancelárií alebo vylepšením pri rekonštrukcii.
Kariérny kouč
V práci nad tebou nestojí s bičom a nenúti ťa dokončiť pracovné úlohy. Dokonca ich za teba ani nevypracuje. Náplňou kariérneho kouča je motivovať ťa v pracovnej oblasti a pomôcť ti s výberom toho, čo ťa napĺňa. Ak máš pocit, že v práci tápaš, a chodíš do nej so stiahnutým žalúdkom, s pomocou kariérneho kouča by si mal dospieť k vytúženej profesii. Spoločnými rozhovormi a hľadaním odpovedí na otázky by si mal nájsť správnu pracovnú oblasť.
Služby kariérneho kouča vyhľadávajú všetky vekové skupiny – od čerstvých absolventov škôl, ktorí nemajú jasno v tom, akým smerom by sa mala uberať ich kariéra, cez zamestnancov nespokojných so svojou aktuálnou pozíciou až po manažérov veľkých spoločností, ktorí na svojom poste uviazli a nevedia sa pohnúť z miesta.
Expert na šťastie
Dá sa postaviť kariéra na šťastí? Veru dá. Znásobovať šťastie na pracovisku má v náplni práce chief happiness officer. Tento expert na šťastie má na starosti blaho zamestnancov. Riešením rovnice spokojný zamestnanec = kvalita odvedenej práce je zodpovedný za idylu na pracovisku. Jeho úlohou je motivovať zamestnancov a vytvárať im podmienky, aby sa v práci cítili príjemne. Kým niekomu stačí k šťastiu v práci káva, iný sa „uskromní“ s trampolínou a ovocným piatkom každý druhý týždeň.
Správca ostrova
Kúpať sa každý deň v mori, sledovať západ slnka na pláži, zverejňovať tie najkrajšie fotky na sociálnych sieťach a za to všetko dostávať plat. Znie to ako sen a pritom ide o reálnu prácu. Spomínané výhody si počas svojej pracovnej doby užíva každý správca ostrova.
Okrem vylihovania a stereotypného užívania si má správca aj množstvo ďalších povinností. Napríklad dohliada na údržbu budov, spolupracuje s médiami či pozorne sleduje a hlási počasie. Ani tieto povinnosti neoberú toto zamestnanie o titul najlepšej práce na svete.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane