Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 10.6.2023
sk
Margaréta
, Gréta
cz
Gita, Margita

Za urážlivé slová na adresu Macrona hrozí Francúzke pokuta vo výške 12.000 eur

Za problémový je považovaný príspevok, ktorý zverejnila na Facebooku.


Pokuta vo výške 12.000 eur hrozí žene zo severu Francúzska, ktorá v príspevku zverejnenom na sociálnej sieti Facebook urazila prezidenta Emmanuela Macrona. Uviedla to v stredu prokuratúra v meste Saint Omer s tým, že súdne pojednávanie v tomto prípade sa bude konať v júni.

Ako informovala agentúra AFP, vznesené obvinenie sa týka príspevku, ktorý žena zverejnila 21. marca, teda deň pred tým, ako Macron poskytol televízii TF1 rozhovor, v ktorom obhajoval vládny návrh dôchodkovej reformy vyvolávajúci naďalej celoštátne protesty.

„Tento kus špiny sa vám prihovorí o 13.00 h… túto špinu vidíme vždy len v televízii,“ napísala žena vo veku 50 rokov, ktorá bola podporovateľkou protestov tzv. žltých viest. Tie sa vo Francúzsku odohrávali v rokoch 2018 a 2019 počas Macronovho prvého funkčného obdobia vo funkcii prezidenta. Obvinená v rozhovore pre regionálny denník La Voix du Nord povedala, že z nej chcú urobiť „exemplárny prípad“.

TASR

Ďalej uviedla, že bola prekvapená, keď k nej minulý piatok prišla polícia s tým, že ju ide zadržať. „Spýtala som sa ich, či je to žart, veď ma ešte nikdy nezatkli,“ povedala. „Nie som verejný nepriateľ číslo jeden,“ dodala.

Návrh dôchodkovej reformy a následne aj spôsob jej schválenia vládou, nie parlamentom, vyvoláva vo Francúzsku už niekoľko mesiacov protesty a sociálne napätie. Macron a jeho vláda napriek tomu odmietajú ustúpiť, pričom tvrdia, že reforma je potrebná v záujme zachovanie rovnováhy vo verejných financiách.

V utorok vypukli nové zrážky medzi políciou a demonštrantmi. Odbory ohlásili na 6. apríla nový deň mobilizácie v podobe štrajkov a protestov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje