Letné radovánky pri vode sa v Južnej Karolíne zmenili na obrovskú tragédiu. Ako informuje web Topky, dieťa, ktoré sa kúpalo v obľúbenom jazere Murray, podľahlo smrtiacej infekcii spôsobenej amébou Naegleria fowleri, známou aj ako „mozog požierajúca améba“. Ide o ďalší tragický prípad len krátko po tom, čo Slovenskom otriasla smrť 11-ročného Tomáška, ktorý sa nakazil rovnakým spôsobom.
Miestne úrady zatiaľ nezverejnili vek ani totožnosť dieťaťa, no potvrdili, že sa nakazilo po kúpaní v jazere. Jazero Murray patrí medzi vyhľadávané miesta oddychu, kam chodia relaxovať aj rodiny s deťmi. V čase kúpanie nebolo vydané žiadne varovanie o možnej kontaminácii vody.
Po návrate domov sa u dieťaťa objavili prvé príznaky, ktoré spočiatku pripomínali bežné ochorenie – horúčku, bolesti hlavy či nevoľnosť. Jeho zdravotný stav sa však dramaticky zhoršil. Hospitalizovali ho v detskej nemocnici, kde mu lekári už nestihli pomôcť.
Čo je vlastne tá Naegleria fowleri?
Naegleria fowleri je mikroskopická jednobunková améba, ktorá sa prirodzene vyskytuje v teplých sladkých vodách. Objavuje sa v jazerách, riekach, termálnych prameňoch či zle dezinfikovaných bazénoch. Do tela preniká nosom a následne cez čuchový nerv až do mozgu, kde spôsobuje akútne a takmer vždy smrteľné ochorenie – primárnu amébovú meningoencefalitídu.
Aj keď ide o výnimočne zriedkavú infekciu, jej následky sú extrémne závažné. Od roku 1962 zaznamenali v Spojených štátoch 164 prípadov, no prežili len štyria ľudia. Rýchly priebeh, extrémna agresivita ochorenia a nízka pravdepodobnosť prežitia robia z tejto améby jednu z najnebezpečnejších biologických hrozieb, s ktorou sa môžeme stretnúť vo voľnej prírode.
Tragédia v Južnej Karolíne prichádza len krátko po tom, čo Slovensko zasiahla smrť 11-ročného Tomáška. Ten sa nakazil po kúpaní vo vode, ktorá na prvý pohľad nevyzerala nijak podozrivo. V roku 2023 sa stal obeťou rovnakého organizmu aj 16-mesačný Michael z Arkansasu.
Ten sa nakazil pri kúpaní v bazéne, kde zlyhala dezinfekcia – vyšetrovanie odhalilo chybný systém dávkovania chlóru a nesprávne pH vody. Aj keď odborníci zdôrazňujú, že riziko nákazy je extrémne nízke, prípady ako tieto sú o to desivejšie, že postihujú zdravé deti počas bežného letného kúpania.
