Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Počas svojho života si už určite viackrát počul príslovie „nesúď knihu podľa obalu“. Knihomoli z celého sveta sa v tomto tvrdení zhodujú – niekedy sa totiž stane, že obsahovo parádna kniha dostane „nie veľmi lichotivý“ prebal, alebo naopak, prekrásna obálka v sebe ukrýva ťažko čitateľnú spleť písmen spojených do slov a viet.

S trochou cviku sa ale dá naučiť všetko – a časom možno prestaneš riešiť obálky kníh a sústredíš sa iba na ich vnútro. Čo však s knihami, ktorých obálky síce môžu vyzerať „v pohode“, ale ich názov na teba kričí už z obrovskej diaľky? Alebo si myslíš, že také knihy neexistujú?

Dali sme hlavy dokopy a prebrázdili sme niekoľko kamenných aj online kníhkupectiev, aby sme ti ukázali, že autori so zmyslom pre humor ešte nevymreli.

Našli sme veľké množstvo kníh, ktorých názov nás pobavil alebo prinútil na chvíľu pouvažovať, či vidíme dobre. A čo je na nich najlepšie? Väčšina z nich je dostupná – takže nimi môžeš potešiť a zároveň pobaviť (alebo pobúriť) niekoho v tvojom okolí.

Na tieto knižné tituly môžeš natrafiť v niektorých kamenných kníhkupectvách alebo online.

1. O krtkovi, ktorý chcel vedieť, kto sa mu vykakal na hlavu (Werner Holzwarth)

Kniha, v ktorej keď krtko vystrčí hlavu zo zeme, dopadne mu na ňu niečo hnedé s oblými tvarmi a výzorom tak trochu ako klobása…

2. Kniha o penise (Aaron Spitz)

312-stranová príručka o orgáne, ktorý chlapi využívajú na dve veci. Alebo tri, ak rátame, že ním občas aj „myslia“.

3. Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol (Jonas Jonasson)

Ideálny darček pre kamoša, ktorý má ledva 18, ale sťažuje sa viac než jeho babka s osteoporózou a artritídou dokopy.

4. Ako ju spraviť, aby na teba nezabudla, aj keby mala Alzheimera (Martin Čiernik)

Táto kniha nepotrebuje komentár – je vhodná pre chlapov každej vekovej kategórie…

5. Kúpeľná se(x)zóna (Dada S. Brezovská)

Ak sa tvoja vysnívaná Nikola po dočítaní tejto knihy vyberie do kúpeľov, máš sakra veľký problém…

6. Krava nebeská (David Duchovny)

Príbeh o dnešnej spoločnosti z pohľadu kravy. A nie, nemyslíme tým oslovenie tupej hlavnej hrdinky.

7. Jemné umenie mať veci v p**i (Mark Manson)

Novodobý poradca, ktorý ti pomôže vykašľať sa na zbytočnosti a predsa si zachovať tvár „slušného človeka“.

View this post on Instagram

The Subtle Art of Not Giving a F*** and Everything is F***ed, are both written by Mark Manson. @markmanson His first book is hilarious, vulgar and a thought-provoking read. Mark Manson says it as it is and doesn't give a f***. However, this clever read is a positive guide in choosing what's important in our lives. His second book is about hope in a world of fast technological development, global warming and economic uncertainty. #markmanson #thesubtleartofnotgivingafuck #everythingisfucked #goodreads #bookish #readinglife #readabook #booklover #bookstagram #readinglist #books #booknerd #instaboiks #wonderful #awesomeread #Liverpool #bookrecommendation #bookreview #bookaddict #booksbooksbooks #mybookfeatures #bookphotography #bookcollector #newbook #bookstagrammer #bookpic #bookareknowledge

A post shared by Sonz. (@soniasbookshelf) on

8. Všetko je v p**i (Mark Manson)

Táto kniha má veľavravný názov, ktorý dokážeš zasadiť do mnohých životných situácií, keď sú už slová úplne zbytočné…

9. Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog (Giies Milton)

Keď chceš niekoho utešiť, že môže mať plnohodnotný život aj bez mozgu, touto knihou to dokážeš aj bez slov.

10. Obklopený idiotmi (Thomas Erikson)

Keď ti dôjdu slová, táto kniha povie všetko za teba…

11. Dementi (Jozef Banáš)

Táto kniha ti ponúka dokonalý spôsob, ako beztrestne vyjadriť, čo si myslíš o svojom okolí.

12. Dorka Magorka (Abby Hanlon)

Rozmýšľaš, čo kúpiť svojej kamoške Dorke na meniny? Skús túto knihu – nie každý sa môže pochváliť, že má doma knižný poklad, ktorý sa po ňom volá.

13. Čie je to hovienko? (Svojtka&Co.)

Hovoriť o hovienku sa nepatrí. Ale ak to dáš do knihy vo veršoch, hneď je z teba básnik.

14. Jak Hitler ukradl růžového králíčka (Judith Kerr)

Všetci potrebujeme nejakého maznáčika – a s ružovým králičkom je život krajší, nech sa deje čokoľvek. Nechaj sa inšpirovať touto knihou a nejakého si zaobstaraj aj ty.

View this post on Instagram

What I really like in the Czech Republic is that people read always and everywhere: on public transport, in lines, on the streets. The Czech Republic is among the ten most reading countries in the world (data of 2017), ahead of Russia by one place. With all this, books are not cheap. The average cost of a book is 250-350 CZK (9-12 €), to compare with Russia: 180-250 rubles (3-5 €). ?It is clear that the prices for literature in English and Russian will be higher. In some stores there is a student discount. Or as an option: shops with cheaper prices, but with a smaller range. Also here for the first time in my life I saw an advertisement for books. It's like movie poster, but only for books. Especially often they can be seen in the subway, or at bus stops. Do you like to read ???? ******************************************** Что мне очень нравится в Чехии, это то, что люди читают всегда и везде: в общественном транспорте, в очередях, на улицах. Чехия входит в десятку самых читающих стран в мире (данные 2017 года), опережая на одно место Россию. При все этом, книги не дешевые. Средняя стоимость книги 250-350 крон (9-12€), для сравнения в России 180-250 рублей (3-5€). ? Ясен-красен, что цены на литературу на английском и русском языке будет выше. В некоторых книжных действует студенческая скидка. Или как вариант: магазины с более дешёвыми ценами, но с меньшим ассортиментом. Также здесь я впервые в жизни увидела рекламу книг. То есть как постеры с выходом фильмов, только с книгами. Особенно часто их можно увидеть в метро, или на остановках транспорта. А вы любите читать??? ? #books #booklover #bookshelf #bookcollection #photootoftheday #praguephotos #praguedaily #jakhitlerukradlruzovehokralicka #coffee #travelbooks #bookstagram #книги #книгинашевсе #чешскийязык #прага

A post shared by Alyona ? ❄ ? (@inviernounicorno) on

15. Hovno hoří (Petr Šabach)

A nikdy nie je neskoro si túto informáciu overiť. Ak nie čítaním tejto knihy, tak vlastným experimentom.

16. 10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr (Hallgrímur Helgason)

Pri tejto knihe si daj pozor, kde všade ťa s ňou uvidia. Mohlo by sa totiž stať, že namiesto detskej izby skončíš na policajnej stanici.

17. A White Pussy / Odbarvená pí*a (Charles Bukowski)

Ak ťa rodičia prichytia pri používaní nie veľmi slušných slovných spojení, vyhovor sa, že chceš byť slovenský kráľ nezávislej tvorby a ukáž im túto knihu – možno ti to aspoň raz prejde (alebo aj nie).

18. A Good Girl’s Guide to Murder (Holly Jackson)

Podobne ako pri knihe č. 16, aj pri čítaní tejto si daj pozor, kto ťa pri čítaní uvidí – čeliť podozreniu o pokus o vraždu určite nie je príjemné.

View this post on Instagram

The beginning of the year is always intimidating when it comes to reading books on your TBR. You're not sure what to start with, you want a book that you'll read super fast in the hopes that it will encourage to tackle more of your TBR, etc. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ I usually feel like that every year, but this year I had my eye on a book that I've wanted to read for a while. This was a recommendation from @booksnest and it had never particularly interested me prior to her recommendation. @booksnest told me to read the first chapter and I'd be hooked. Guys, she was 100% right. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ I devoured this book in one day, I couldn't put it down. It was filled with a brilliantly executed mystery, shocking plot twists and great characters. I cannot wait for the sequel which is due to come out April 30th 2020. If you love YA and a good mystery, you NEED to read this book. Synopsis below! ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ "The case is closed. Five years ago, schoolgirl Andie Bell was murdered by Sal Singh. The police know he did it. Everyone in town knows he did it. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ But having grown up in the same small town that was consumed by the murder, Pippa Fitz-Amobi isn't so sure. When she chooses the case as the topic for her final year project, she starts to uncover secrets that someone in town desperately wants to stay hidden. And if the real killer is still out there, how far will they go to keep Pip from the truth?" – Goodreads ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ What's your first read of 2020? . . . . . #agoodgirlsguidetomurder #hollyjackson #yamystery #murdermystery #ukya #antijanuaryblues #5starread #favouritebook #momentslikethis #thegiftofreading #christmastree #ukbookstagrammer #ukinstagrammer #bookstagrammer #bookcollector #BookstagrammersUnite #BookstagramUK #yafiction #booknerdigans #bookphotography #bookishlife #Bookstagrammers #bookishchristmas #bookdragon #booknerd #bibliophile #bookstagrammer #bookstagram #readersofinstagram

A post shared by Lauren | FictionTea (@fictiontea) on

Okrem vyššie uvedených kníh sme na stránkach online kníhkupectiev natrafili aj na zopár vypredaných kúskov, ktorých názov však tiež stojí za zmienku:

• Veselú samovraždu a šťastný nový rok (Sophie De Villenoisy)
• Kronika mojej vagíny (Sarah)
• Tatkinov nočník (E. M. Tatkin)
• 101 způsobů, jak použít mrtvou kočku (Simon Bond)
• Skvělé prázdniny v Píči (František Jindřich Bobák)
• O zubaté vagíně a králi penisů (Libor Budinský)
• Ve tmě jako v ranci jdou tři počůránci (Lukáš Pavlásek)

View this post on Instagram

#dnescitam Bu bu bu, to že názov obsahuje "to slovo", ktoré je mnohým tak nepríjemné čo by len vysloviť neznamená, že táto knížka je čisto smutným a depresívnym čítaním. Rýchla jednohubka na jeden večer, pri ktorej sa človek hlavne dobre zabaví. V konečnom dôsledku má krásny, symbolický a optimistický záver. Takže ako také príjemné ľahké čítanie môžem len a len odporučiť ☺️ #sophiedevillenoisy #joyeuxsuicideetbonneannee #veselusamovrazduastastnynovyrok #book #literature #depression #suicide #ironic #funny #humor #therapy #adventures #timeformyself #atmosphere #candle #bookstagram #booklover #instabook #bookoftheday #reading #readingtime #livrestagram #instalivre #knihomol #precitane #kniznykompas

A post shared by | Lucia Gažíková | UrbEx | (@lucy_the_valkyrie) on

Kvalitu spomenutých titulov ti síce zaručiť nevieme, ale možno ťa niektoré názvy inšpirujú, aby si s niečím podobne „kreatívnym“ prispel na knižný trh aj ty. A ak predsa len nie si druhý Charles Bukowski, môžeš niektoré tipy využiť ako zábavný darček a pobaviť tak aj kamošov, ktorí knihy svojvoľne nevyhľadávajú.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.