Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 10.6.2023
sk
Margaréta
, Gréta
cz
Gita, Margita
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Zabili človeka, potrestaní nebudú. Nezmyselný kórejský zákon chráni 13-ročných kriminálnikov

Takto to vyzerá, keď nesprávne postavený zákon drží ochrannú ruku nad páchateľom.

Ako Slovák máš pravdepodobne bohatú skúsenosť so zákonmi, ktoré sú decentne postavené na hlavu. So zákonmi, ktoré namiesto toho, aby ľudí chránili, robia prakticky presný opak. Tento problém však rozhodne nie je limitovaný hranicami našej drobnej krajiny na úpätí Tatier a dnešný príbeh o partii 13-ročných kriminálnikov z Južnej Kórey je toho smutným, no o to ukážkovejším príkladom.

Zabili človeka. Hoci neúmyselne, osemčlenná skupina juhokórejských školákov tri roky dozadu zabila človeka, o výčitkách svedomia či rozožierajúcom pocite viny však nemohla byť reč. Dobre vedeli, že sa im to prepečie. A mali pravdu.

Tento bol možno najzávažnejší, ani zďaleka to však nebol jediný trestný čin, ktorého sa kedy dopustili. Prečo? Pretože ich čičíkalo vedomie, že dokiaľ nemajú štrnásť rokov, kórejská legislatíva nad nimi drží ochrannú ruku. Nech už urobia čokoľvek. Poďme sa pozrieť, čo sa v ten osudný deň vlastne stalo, a spoločne si rozoberme prípad, ktorý pobúril kórejskú verejnosť natoľko, až bola vláda nútená konať.

Posledná objednávka dňa

„Už o chvíľu končíš, však?“ pýta sa majiteľ mladého chlapca v motorkárskej helme, ktorý prišiel do jeho pizzerie vyzdvihnúť objednávku. „Áno, táto je posledná,“ odpovedá mu. „Nejaké špeciálne plány na večer?“ vyzvedá majiteľ. S chlapcom sa poznajú. Nie dôverne, no pravidelne uňho vyzdvihuje objednávky a bolo by zvláštne neprehodiť s ním aspoň pár slov. Predsa len, je to veľmi dobrý chlapec.

Slušný, pracovitý, cez deň chodí do školy, po večeroch rozváža jedlo, aby finančne podporil seba aj svoju mamu. Nemá čas sa ani najesť. Väčšinou do seba len za pochodu hodí kimbap a už uteká k zákazníkovi. „Nič špeciálne. Volal som kamarátke a asi sa pôjdeme neskôr spolu najesť,“ odpovedá a, ako odhaľuje záznam z bezpečnostnej kamery, aj s pizzou v ruke odchádza preč.

Nachádzame sa v Tedžone, piatom najväčšom meste Kórejskej republiky. Je 29. marec roku 2020 a 18-ročný študent vysokej školy Lee Gun (이군) pri odchode z pizzerie netuší, že to nebude len posledná objednávka daného dňa, ale jeho posledná objednávka vôbec. Bolo niečo krátko po polnoci. Mladík nasadol na motorku a o pár minút neskôr sa stal obeťou autonehody, ktorú neprežil.

Južná Kórea, kriminálny prípad, zákon, legislatíva, detská kriminalita, motorkár, donáška jedla
Shutterstock

Páchatelia z miesta činu ušli

Nehoda sa stala na najväčšej križovatke v meste. Gun mal zelenú, auto vychádzajúce z cesty kolmo naňho nie. Napriek tomu vodič tohto čierneho auta dupol na plyn, prefrčal cez červenú na semafore a zrazil mladého študenta, ktorý okamžite vyletel z motorky na cestu. Nech už za volantom sedel ktokoľvek, bolo mu úplne jedno, čo práve spôsobil. Auto ani nepribrzdilo, s vysunutými airbagmi pokračovalo v ceste ďalej.

Okolo bezvládneho tela ležiaceho v kaluži krvi sa povaľovali kusy motorky. Okoloidúci okamžite privolali záchranárov, tí mu podali prvú pomoc a previezli ho do nemocnice, kde lekár nemohol urobiť nič iné, len vyhlásiť čas smrti. Jeho mama prišla do nemocnice prakticky okamžite. Celú cestu sa modlila, aby to nebol jej syn. Aby to celé bol jeden veľký omyl. Márne.

Zaprisahala sa, že to takto nenechá. Nech už ju to bude stáť čokoľvek, zistí, kto to urobil. Čo však Gunova mama netušila, bolo, že odhaliť páchateľov bude tá najjednoduchšia časť celého procesu. No potrestať ich? Potrestať ich bude prakticky nemožné.

Južná Kórea, kriminálny prípad, zákon, legislatíva, detská kriminalita, autonehoda, motorka
Shutterstock
Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje