Rozlepiť ráno oči, dať variť vodu v rýchlovarnej kanvici, nasypať kávu, zaliať, pomiešať, vypiť. Takto nejako vyzerá každodenná rutina väčšiny z nás. Tí šťastnejší majú kávovar, ktorý všetky procedúry vyrieši automaticky. Pohľad na kávu očami ranného spachtoša je však tak trošku skreslený.
Vnímame ju vtedy ako zdravší energetický nápoj, ktorý nás postaví na nohy. Ak si ale pravý kávičkár, určite za pitím tohto čarovného nápoja vidíš (alebo skôr cítiš) niečo viac.
Poďme si to preto trochu skomplikovať. V prípade, že chceš svojim chuťovým bunkám dopriať úplne nové zážitky, musíš spraviť niečo naviac. V minulosti, keď bolo času veľa a prokrastinácie málo, hľadali milovníci kávy rôzne unikátne metódy, ako pripraviť chuťovo najdokonalejší nápoj. Čarovali, kúzlili, varili, piekli, až z tohto všetkého vznikli skutočne pozoruhodné metódy prípravy kávy. A tie z nich, ktoré sa využívajú dodnes, ti ukážeme práve teraz!
1. Chemex
To, čo na prvý pohľad vyzerá ako označenie prosperujúcej chemickej továrne, je v skutočnosti veľmi obľúbený alternatívny spôsob prípravy kávy. Slovo „chem“ však v jeho názve nefiguruje len tak náhodou. Celý proces prípravy finálneho nápoja totižto prebieha v nádobe, ktorá vznikla práve v chemickom laboratóriu.
Má tvar presýpacích hodín a je vyrobená zo skla. Aby si si ju však nepomýlil s pomôckami na školské laboratórne cvičenie, v jej strede je akýsi drevený náhrdelník. Ako správny kávoholik určite vieš, kde môžeš Chemex nádobu kúpiť…
Postup prípravy kávy:
Základnou súčasťou Chemex banky je filter. Ten sa umiestňuje do vrchného kužeľa nádoby. Po založení ho však nezabudni prepláchnuť horúcou vodou. Väčšinou sa využívajú papierové filtre, ktoré slúžia na jedno použitie. Obvykle sa týmto procesom pripravuje svetlo pražená káva, ktorú je potrebné namlieť na stredne hrubé kúsky. Ó, a aby sme nezabudli, použi kvalitnú 100 % Arabicu. Chemex proces totižto nedokáže zázraky a kávu za pár centov zo spodných regálov v supermarkete na nič lahodné nepremení.
Namletú kávu nasyp do filtra a zalej ju malým množstvom horúcej vody s teplotou cca 93 stupňov Celzia. Chvíľku počkaj, kým začne vo filtri kvitnúť (ako pri správnom chemickom experimente), a následne krúživými pohybmi pomaly 3-4 minúty zalievaj ďalšou vodu. Cez filter bude postupne prekvapkávať káva. Tú následne môžeš preliať do pohára a užívať si jej lahodnú chuť.
2. Dripper
Dripper, alebo po našom, „prekvapkávač“, je zaujímavý spôsob prípravy kávy, ktorý ti nezaberie veľa času, no výsledná chuť bude stáť za to. Spočíva vo filtrovaní kávy cez papierový filter. Ten je vložený do špeciálneho lievika kužeľovitého tvaru (drippera).
Postup prípravy kávy:
Podobne ako pri príprave kávy metódou Chemex, aj v tomto prípade najprv papierový filter vlož do drippera a následne ho opláchni horúcou vodou. Kávu tvojho vlastného výberu pomeľ na stredne hrubé kúsky a nasyp ju do filtra. Nechaj prevrieť vodu a asi minútu ju nechaj odstáť, aby mala teplotu okolo 93 stupňov Celzia. Túto vodu pomaly nalievaj do filtra, z ktorého začne pomaly, postupne kvapkať hotová káva. Filtrácia by nemala trvať dlhšie ako 3 minúty. Papierový filter potom vyber z drippera a zahoď ho do koša. A kvalitná káva s výnimočnou chuťou je na svete!
3. Aeropress
Táto alternatívna metóda prípravy kávy patrí medzi najmladšie. Svetlo sveta uzrela prvýkrát v roku 2005 a stala sa rýchlo obľúbenou najmä u cestovateľov. Potrebovať budeš aeropress, ktorý pozostáva z plastového valca a piesta. Povedané ľudskou rečou, aeropress je vlastne veľká injekčná striekačka, ktorá má vo valci papierový filter. Toto jednoduché zariadenie si môžeš brať so sebou na výlety a dopriať si tak dokonalú kávu skutočne kdekoľvek.
Postup prípravy kávy:
V tomto prípade je potrebné kávu namlieť na stredne jemné kúsky. Papierový filter umiestni do určeného miesta v plastovom sitku a prepláchni horúcou vodou. Sitko založ do aeropressu a ten umiestni nad hrnček, do ktorého bude kvapkať hotový nápoj. Následne nasyp kávu do plastového valca a zalej ju vodou s teplotou 92 – 95 stupňov Celzia, po chvíli zmes jemne premiešaj. Ďalej stačí už len do valca vsunúť piest, ktorý konštantným tlakom zatlač – „vypressuj“ kávu do šálky.
Voda začne vďaka pôsobeniu tlaku prekvapkávať cez filter do pohára. Tlak v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu, keďže dokáže zo zrniečok kávy „vyťažiť“ viac cennej chuti a arómy ako iné metódy. Výsledkom procesu je chuťovo výrazná káva, ktorej chuť si zamiluje každý správny labužník.
4. French press
French press je špecifickým zariadením určeným na jednoduchú prípravu kávy. Celý proces ti nezaberie viac ako 4 minúty a výsledkom bude dokonale chutný a výrazný nápoj. French press pozostáva zo sklenenej nádoby a viečka s piestom. Na rozdiel od iných alternatívnych metód prípravy kávy, v tomto prípade nepotrebuješ žiadne papierové filtre ani ďalšie špeciálne pomôcky.
Postup prípravy kávy:
French press nádobu pred prípravou kávy nahrej, napríklad tak, že do nej na chvíľku naleješ horúcu vodu, ktorú následne po niekoľkých sekundách vyleješ. Kávu nameľ na strednú hrúbku. Presná hrúbka mletia závisí od teba, skús zaexperimentovať a ľahko zistíš, kedy bude výsledok chutiť najlepšie. Namletú kávu nasyp do predhriateho French pressu, množstvo opäť závisí od tvojich preferencií, no odporúča sa cca 10 gramov kávy na 100 ml vody.
Kávu zalej malým množstvom vody a nechaj ju 30 sekúnd „kvitnúť“. Potom dolej zvyšok vody. Voda by mala mať teplotu okolo 95 stupňov Celzia. Počkaj ďalšie tri minúty, počas ktorých môžeš kávu občas poriadne premiešať. Po troch minútach založ viečko a pomaly zatlač piest na dno nádoby, čím sa oddelia zrniečka kávy od nápoja. Výsledok tohto procesu následne nalej do šálok. Nenechávaj ho viac vo French presse, keďže tam sa už iba znehodnotí. Priprav sa na lahodnú chuť!
5. Moka Express
Ak si aspoň trochu kávičkár, o Moka kanvici určite nepočuješ prvýkrát. Pokiaľ ju náhodou nepoznáš po mene, určite si ju niekedy v živote videl. Svojím nezameniteľným dizajnom sa spája najmä s talianskou kávovou kultúrou, v ktorej vznikla. Kanvica Moka Express sa skladá z troch hlavných častí – spodnej, do ktorej sa leje voda, strednej so sitkom na kávu a vrchnej, kde sa prebuble výsledný nápoj.
Postup prípravy kávy:
Do spodnej nádoby nalej primerané množstvo horúcej vody, založ na ňu strednú časť – sitko, do ktorého nasyp hrubo namletú kávu. Zatiahni vrchnú časť a hurá na platničku alebo sporák. Voda zo spodnej nádoby začne pri dosiahnutí varu prechádzať sitkom s kávou, pričom sa tvorí výsledný nápoj, ktorý pokračuje do hornej nádoby. Keď začne kanvica výrazne bublať, znamená to, že sa už prefiltrovala všetka voda a je čas dať kanvicu preč z tepelného zdroja. Z vrchnej nádoby prelej kávu do šálky. Uži si jej výnimočnú chuť, ktorá výrazne pripomína espresso.
Tieto „experimenty“ rozhodne stoja za vyskúšanie, predovšetkým ak si skutočný kávoholik. No predtým, ako ich začneš doma praktizovať, budeš potrebovať kvalitnú kávu a pomôcky. S tým ti rád pomôže e-shop Kávoholik, v ktorom nájdeš všetky spomínané nádoby, piesty, hrnčeky a filtre.
Kávoholik je platforma, ktorá spája najväčších kávových majstrov s milovníkmi kávy. Pracuje na vzdelávaní širokej verejnosti a poskytuje komplexné služby v oblasti dodávania kávy do hotelov, reštaurácií a firiem. Zabezpečuje aj servis kávovarov a predaj všetkého potrebného príslušenstva. A aby toho nebolo málo, produkuje vlastné druhy kávy Slovensko v srdci, ktoré sú pražené srdcom pre vaše chute. O dokonalú chuť je tak postarané! Kúpiť si ich môžeš aj v jednej z dvoch bratislavských kaviarní Slovensko v srdci.
Tento obsah vznikol v spolupráci s KÁVOHOLIK s. r. o.