Ohňostroj sa nám už prirodzene spája so Silvestrom a oslavami nového roka. Niektorí naň nedajú dopustiť, iným vôbec nechýba. V súvislosti s ohňostrojom sa vedú v spoločnosti dlhé debaty o tom, či a prečo by mal byť zakázaný. Väčšinou sú dôvodmi zvieratá a životné prostredie.
Nižšie ti prinášame zoznam miest, ktoré sa rozhodli privítať nový rok bez ohňostroja.
Bratislava
Mesto Bratislava nebude vítať nový rok ohňostrojom. Dôvody sú ekologické i ekonomické. Informoval o tom hovorca hlavného mesta SR Peter Bubla.
„Výpadky z rozpočtu nás všetkých nútia šetriť a desaťtisíce eur vystrieľané na oblohu sú tou položkou, ktorá inde môže chýbať,“ zdôraznil. Podotkol, že mesto vníma čoraz viac žiadostí, aby vstup do nového roka v meste prebehol v pokoji a bez petárd.
Na Hviezdoslavovom námestí však bude odpočítavanie sekúnd starého roka. „Obyvatelia i návštevníci Bratislavy môžu spoločne odpočítať posledné sekundy starého roka na tradičnom svetelnom odpočítavadle pred historickou budovou SND,“ priblížil Bubla. Vianočné trhy budú otvorené do druhej hodiny rannej. Nápis „Bratislava s rokom 2024“ bude svietiť aj na Nový rok.
Nitra
Nitra bude aj tento rok bez silvestrovského ohňostroja, ktorý mesto nepripravuje už od roku 2019. Radnica zároveň upozornila obyvateľov, že tento rok už platí zákaz používať hlučnú zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3 celoročne.
Výnimku majú len ohňostroje, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika. „V prípade profesionálov je potrebných viacero povolení, od povolení mesta cez banský úrad až po hasičov,“ zdôraznil hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Peniaze, ktoré pôvodne mesto dávalo na ohňostroj, idú už niekoľko rokov na podporu Regionálneho centra Slobody zvierat Nitra. Tento rok išlo na ich podporu 3000 eur. „Sloboda zvierat prevádzkuje v Nitre útulok pre zvieratá od roku 1997. Útulok funguje najmä na dobrovoľníckej báze. Okrem finančnej podpory mesto prostredníctvom turistického informačného centra pravidelne organizuje aj nefinančnú zbierku,“ pripomenul Holúbek.
Trnava
Ohňostroj sa už dlhšiu dobu nekoná v Trnave, a tento rok nebude výnimkou. Tak ako už uviedli aj iné mestá, dôvodmi sú najmä ekologická záťaž na ovzdušie, ale aj stres, ktorý táto hlučná zábava spôsobuje zvieratám. Na Trojičnom námestí sa Trnavčania so starým rokom rozlúčia diskotékou a svetelnou projekciou.
Zlaté Moravce
Mesto Zlaté Moravce sa pridalo k samosprávam, ktoré sa rozhodli záverečný deň roka osláviť bez ohňostroja. Dôvodom je ochrana životného prostredia i šetrenie financií mesta. „Rozhodli sme sa zrušiť silvestrovský ohňostroj. Tento typ zábavy je škodlivý pre životné prostredie a veľmi prekáža domácim miláčikom. Navyše, sú to peniaze doslovne vyhodené do vzduchu,“ vyjadril sa primátor Zlatých Moraviec Dušan Husár.
Silvestrovský program bude pripravený na Námestí Andreja Hlinku. Od 20:00 do 22:00 sa bude podávať silvestrovská kapustnica a varené víno. „Bez hlučných petárd a v priateľskej atmosfére sa spoločne rozlúčime so starým rokom. Presne o 22:00 budeme spoločne zapaľovať prskavky, a tým dáme zbohom starému roku,“ povedal primátor.
Žilina i Martin
Mesto Žilina pripraví po dlhoročnej prestávke silvestrovský program, ktorý sa začne o 20:00 na Mariánskom námestí. Ohňostroj však v tomto prípade tiež nečakaj.
Podľa vedúcej odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou Mestského úradu (MsÚ) v Žiline Kataríny Gazdíkovej nahradí polnočný ohňostroj svetelná show na fasáde zrekonštruovaného Kostola Obrátenia sv. Pavla. Ohňostroja sa nedočkáš ani v meste Martin.
Zvolen
Novoročný mestský ohňostroj v centre Zvolena nebude ani tento rok. Silvestrovskú zábavu a oslavy príchodu nového roka však mesto pre ľudí pripravuje. Potvrdil to zvolenský primátor Vladimír Maňka.
Ako uviedol, samospráva ohňostroj na prelome rokov neorganizuje už dlhšiu dobu. Dôvodom je ohľaduplnosť k domácim i voľne žijúcim zvieratám, ktoré práve na prelome rokov veľmi trpia hlukom zo zábavnej pyrotechniky. „Keď však prídu ľudia na Silvestra do mesta, vždy sa nájde niekto, kto s ňou manipuluje,“ objasnil s tým, že ďalším dôvodom je aj pomoc životnému prostrediu.
Primátor spomenul, že ohňostroj si v uplynulých rokoch robievali obyvatelia v mestskej časti Sekier. Nebýva však o polnoci, zvykom bolo organizovať ho podvečer. Prehodnotiť pokračovanie tejto tradície však navrhuje mestská poslankyňa Denisa Záchenská. „Mali by sme zvážiť, akým spôsobom to bude pokračovať. V posledných rokoch robili ľudia ohňostroj pri priehrade Môťová, čo je blízko domova dôchodcov,“ priblížila.
Doplnila, že je to aj v blízkosti rôznych biotopov, kde sa v zime skrývajú zvieratá. Podľa jej slov je to nesprávna lokalita. „Buď si rozmyslíme, že ho presunieme inde, napríklad k bývalému gymnáziu, alebo zvážime, či túto tradíciu úplne zakážeme,“ zhrnula.
Nízke Tatry
Stráž prírody Národného parku (NP) Nízke Tatry bude v spolupráci s políciou kontrolovať dodržiavanie zákazu používania zábavnej pyrotechniky na území NP a v jeho ochrannom pásme. Po skúsenostiach z minulých rokov sa zameria napríklad na Demänovskú Dolinu či Donovaly.
NP apeluje na návštevníkov, obyvateľov i podnikateľov, aby počas nadchádzajúcich vianočných sviatkov a Silvestra nepoužívali zábavnú pyrotechniku. Hluk spôsobený výbuchmi pyrotechniky totiž na zvieratá pôsobí ohlušujúco a v horskom teréne s hlbokými dolinami vytvára efekt ozveny.
„Za odpálenie ohňostroja na území národného parku a jeho ochranného pásma môže byť udelená bloková pokuta do výšky 300 eur a v priestupkovom konaní až do výšky 3300 eur, v prípade právnickej osoby dokonca nad 9900 eur,“ pripomenula špecialistka pre PR, komunikáciu a soc. médiá NAPAT Zuzana Husáriková.
Košice a Prešov
V metropole východu si tento rok klasický ohňostroj tiež neužiješ. Pre agentúru SITA uviedol hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík, že tak reflektujú aj na iniciatívu viacerých európskych a slovenských miest, kde ohňostroj zrušili.
Prešov sa pripája ku Košiciam a ohňostroj tam tiež neuvidíš. Namiesto toho si tam môžeš užiť svetelno-laserovú show, ktorá je ekologickejšia a tolerantnejšia.