Zabudni na zahraničie. Tieto miesta na Slovensku ti učarujú na prvý pohľad

Od gastro zážitkov, cez nádhernú prírodu, až po svetové unikáty.

Zdroj: Tadeusz Lakota, Unsplash

Blíži sa leto, a vtedy to človeka hneď začne ťahať na výlety, túži spoznať nové miesta a zažiť nejaké dobrodružstvá. Neznamená to, že by si mal ihneď začať pozerať lacné letenky do zahraničia. Aj na Slovensku máme mnoho miest, ktoré stoja za tvoju návštevu.

Či už budeš túžiť po gastronomických, kultúrnych alebo iných zážitkoch, nájde sa toho ešte viac, ako si možno čakal. Je jasné, že Tatry, hlavné mesto alebo Bojnice sú taká povinná jazda, no existuje oveľa viac zaujímavých miest, ktoré môžeš na Slovensku navštíviť. Toto je niekoľko z nich:

Žilina

Určite poznáte námestie a iné zaujímavé atrakcie, ktoré toto mesto ponúka. Poznáte však aj katakomby, ktoré sa nachádzajú pod Mariánskym námestím?

V minulosti mali rôzne využitie od pochovávania mŕtvych, cez uskladňovanie potravín a neskôr, počas vojny zachránili židovské deti. Dnes je možné niektoré z nich navštíviť. Pred návštevou sa musíte objednať vopred v Turistickej informačnej kancelárii mesta Žilina.

Bardejov

Ak niekto hovorí, že na východe nič nie je, tak sa teda poriadne mýli. Toto mesto je od roku 2000 zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Rozhodne by si si mal ísť pozrieť jeho námestie a výhľad z veže kostola (Bazilika svätého Egídia) by ti nemal uniknúť.

Na skok máš Bardejovské kúpele, v ktorých areáli nájdeš okrem kúpeľných domov aj dve expozície Šarišského múzea: národopisná a skanzen – múzeum ľudovej architektúry.

Banská Štiavnica

Samozrejme, aj Banská Štiavnica je pomerne ospevované miesto, čo má svoj dôvod. Toto malebné mestečko ti ponúka pestrú paletu zážitkov. Počas teplých letných dní sa môžeš okúpať v jednom z jej tajchov, minimálne sa odporúčame ísť pozrieť na tajch Veľká Vodárenská. Taktiež by ste nemali vynechať kalváriu a v prípade, že budete mať chuť na trochu turistiky, tak sa môžete ísť prejsť na Sitno.

View this post on Instagram

📝 …ahojte 👋. Slovami autora, Slovensko je nádherné. A samozrejme aj vďaka dronom 😉. GRATULUJEM 😃. • • 📷 Každým dňom sa mi len potvrdzuje, aké je to Slovensko nádherne 😊. Kalvária, Banská Štiavnica ❣️ • FOTO DŇA od @flowixx.pics 👌 • vybral @kmotor • Tagujte svoje fotky #insta_SVK a nabudúce si možno vyberieme aj tú Vašu 😊 • #sLOVEnsko #Slovakia #ThisIsSlovakia #beautifulslovakia #igerssk #igersslovakia #exploreslovakia #igerscz #travelingram #aroundtheworld #welltravelled #travelphotography #simplyadventure #lifeofadventure #neverstopexploring #letsgosomewhere #outdoorphotography #beautifuldestinations #slovakadventures #amazingslovakia #visitslovakia #photographer #stayandwander #pureslovakia #artofvisuals #earth_shotz #discoverearth #dnescestujem #banskastiavnica

A post shared by • Slovensko, Slovakia • (@insta_svk) on

Kremnica

V prípade, že si budeš plánovať výlety po Slovensku, tak odporúčame dať si výlet aj do Kremnice, od Banskej Štiavnice je to na skok. Mesto známe svojou banskou históriou ti rozhodne má čo ponúknuť. Nájdeš tu najstaršiu existujúcu mincovňu na svete či mestský hrad, ktorý patrí medzi národné kultúrne pamiatky.

Najväčšou atrakciou však je múzeum gýča, ktoré je dokonca držiteľom slovenského rekordu v počte gýčov (momentálne 1248) na jednom mieste. Oplatí sa prísť počas augusta, keď sa tu konajú Kremnické gagy – európsky festival humoru a satiry.

Opálové bane

Nachádzajú sa na východe, neďaleko obce Červenica a ponúkajú ti niečo nevšedné, čo si možno doteraz nevidel. Opálové bane sa radia medzi svetový unikát aj vzhľadom na to, že Slovenský opál má certifikované označenie drahého opálu.

Slovenské opálové bane boli až do objavenia nálezísk opálu v Mexiku a Austrálii v 19. storočí jedinou ťaženou lokalitou na svete. Teraz sa do časti týchto baní môžeš ísť pozrieť aj ty.

Chmarošský viadukt

Ak chceš aspoň trochu zažiť atmosféru ako z Harryho Pottera, tak ju dokážeš nájsť aj na Slovensku. Chmarošský viadukt je jedným z mostov Telgártskej slučky, ktorá bola v minulosti výrazným prínosom v rámci rozvoja železničnej trate na Slovensku.

Doposiaľ je Telgártska slučka využívaná a viac si o nej môžeš prečítať v článku od Čiernych dier. Ak sa už ocitneš v tejto lokalite, tak ti odporúčame v okolí navštíviť okrem krás Muránskej planiny aj Muránsky hrad alebo Kráľovu hoľu.

View this post on Instagram

V daždi a vetre je Chmarošský viadukt ešte krajší 🌬️🌲 Monumentálne piliere pretínajú Gregorovu dolinu, turisti sa radšej otáčajú pre zlé počasie. Telgártska slučka patrí medzi najkrajšie technické diela na Slovensku, ale len málo fotografov pozná jej históriu. Stavba prebiehala v čase hlbokej hospodárskej krízy v 30. rokoch a železnicu staval doslova celý región, najviac až 10.000 mužov a žien. V tom čase to bola v chudobnom kraji jediná možnosť trvalo sa zamestnať. Ľudia bývali v barakových táboroch, kde malo nad mladšími dozor ministerstvo sociálnej starostlivosti. Stavba Telgártskej slučky bola dejiskom najmohutnejších štrajkov na Slovensku. Ľudia štrajkovali za vyššie mzdy, zasahovali proti nim žandári. Obyvatelia Pohorelej dokonca zablokovali vlak, v ktorom žandári prevážali zatknutých robotníkov a odborárov. Žandári po nich strieľali. #ciernediery #telgartskaslucka #chmarosskyviadukt #telgart #vernar #horehronie #kralovahola #nizketatry #tatry #lowtatras #tatrymountains #dnescestujem #slovensko #slovakia #slovakadventures #slovakwild #exploreslovakia #slovakarchitecture #slovakdesign #slovaknature #turistikanaslovensku #slovakiatravel #ig_slovakia #urbexslovakia #industrialarchitecture #djislovakia #viaduct

A post shared by Čierne diery (@ciernediery) on

Park tmavej oblohy, Poloniny

Ak preferuješ romantické západy Slnka a pozorovanie hviezd, tak by si sa mal vybrať do Polonín. Tu sa nachádza miesto, ktoré sa pýši označením ‚‚najtmavšie miesto Slovenska‘‘.

Môžeš tu pozorovať krásne nočné divadlo na oblohe v takmer prírodnej podobe, s minimálnym svetelným smogom, čo je dnes naozaj výnimočné. Odporúčame miesto navštíviť počas leta, keď je ideálny čas na pozorovanie nočnej oblohy s vysokým výskytom perzeíd.

Trnava

Bol by hriech vynechať toto mesto. Trnava posledné roky prekvitá rozvojom, nielen čo sa výstavby a skrášľovania mesta týka. Krásne nádvorie ti častokrát ponúka zaujímavé akcie, obchody, reštauráciu, ale aj múzeum.

Kúsok od centra mesta sa ti stačí vydať peši smerom na Kamenáč, kde si môžeš užiť trochu prírody doslova na skok od mesta. Trnava ti rozhodne ponúka veľmi dobré gastro, ale aj kultúrne vyžitie. Ak si ju chceš pozrieť z výšky, odporúčame sa ísť pozrieť na Mestskú vežu, ktorú nájdeš hneď na námestí.

Gemerské spojky

Dušu bažiacu po malom dobrodružstve určite zaujmú Gemerské spojky, čo je názov projektu, ktorý pozostáva zo štyroch železničných úsekov. Pôvodne mali byť prepojením existujúcich železníc, aby vytvorili celistvú dopravnú sieť v Gemeri.

Ich výstavbu však prerušilo vtedy chystané povstanie. Jeho súčasťou je Slavošovský, 2,4 km dlhý tunel, ktorý je súčasťou cyklotrasy, vďaka čomu je najdlhším cyklotunelom v Európe.

View this post on Instagram

👀 TRAŤ DUCHOV Lesy Gemera skrývajú železnicu, ktorou nikdy neprešiel vlak. Zato my do nej posielame turistov, pretože je to zážitok prejsť 2,5 kilometra dlhým Slavošovským tunelom osamote v tme. Do tunela treba vojsť cez zarastené koryto potoka, nad vstupným portálom tečie vodopád. V blate ktosi nechal topánku a pokračoval ďalej do tmy. Tunel postavil Slovenský štát po Viedenskej arbitráži v roku 1938. Juh Slovenska vtedy pripadol Maďarsku a z trate spájajúcej stredné Slovensko s východom zostali len izolované, navzájom neprepojené úseky. Odpoveďou boli takzvané gemerské spojky – sieť tunelov a viaduktov. Ale než ich stihli všetky postaviť, boli zbytočné. Niektoré dnes slúžia netopierom, do iných môžu turisti. . . . #ciernediery #slavosovskytunel #gemerskespojky #slovenskystat #druhasvetova #slavosovce #magnezitovce #jelsava #gemer #slovakarchitecture #dnescestujem #slovensko #slovakia #slovakadventures #slovakwild #exploreslovakia #slovaknature #turistikanaslovensku #slovakiatravel #ig_slovakia #abandonedplaces #urbexslovakia #industrialarchitecture #tunel #vlak #abandonedtunnel #disusedrailway #railwaytunnel

A post shared by Čierne diery (@ciernediery) on

Galéria v Čunove

Čunovo pravdepodobne poznáš hlavne ako miesto, kde sa trénujú vodné športy, no nachádza sa tu aj veľmi krásna galéria. Bude sa rozhodne páčiť aj ľuďom, ktorí nie sú najväčší milovníci umenia. Danubiana je zaujímavá už len svojím umiestnením na poloostrove, vďaka čomu máš z galérie zaujímavé výhľady. Do Danubiany sa môžeš dostať aj loďou, ktorá ťa vezme z Bratislavy.

View this post on Instagram

#bratislava #danubiana #slovakia

A post shared by hiddenslovakia (@hiddenslovakia) on

Zdroj: wikipedia, beautifulslovakia, opalovebane, planetslovakia, wikipedia, 

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
8
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Internet zistil, že seriál Game of Thrones je vlastne len hraná verzia Shreka

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME