Utorok 9.8.2022
sk
Ľubomíra
cz
Roman

Zabudnuté dieťa v aute sa prehreje až päťkrát rýchlejšie ako dospelý

Polícia varuje verejnosť pred nebezpečenstvom.


Zabudnuté dieťa v aute sa prehreje až päťkrát rýchlejšie ako dospelý. Varuje predtým polícia, ktorá verejnosť vyzýva, aby najmä v období horúčav nenechávali v aute dieťa alebo zviera v zaparkovanom aute čo i len na chvíľu. Môže im to spôsobiť vážne zdravotné problémy, dokonca až smrť.

Prehriate dieťa v aute postupne malátnie, pridružujú sa bolesti hlavy a zvracanie. Koža je najprv červená a neskôr bledne. „Po chvíli sa objavia kŕče, nasleduje bezvedomie, zastavenie krvného obehu, dýchania a nastáva smrť,“ uviedli policajti.

Ľudí preto vyzývajú, aby ihneď kontaktovali mestskú políciu na čísle 159, ak objavia dieťa či zviera zamknuté v aute. Ak sa situácia zdá byť kritická, podľa polície netreba s rozbitím okna váhať a dieťa vytiahnuť von.

Shutterstock

„Keď je dieťa pri vedomí a plače, treba ho zobrať do tieňa a chladiť. Ak je dieťa v bezvedomí, ale dýcha, je potrebné ho umiestniť do stabilizovanej polohy a hlavu mu zakloniť tak, aby nič nebránilo jeho dýchaniu,“ podotkla.

V prípade, ak dieťa nedýcha, je potrebné uložiť ho na zem, zakloniť mu hlavu a do úst aj nosa päťkrát vdýchnuť. Potom vtláčať hrudník dvoma prstami tempom 100-krát za minútu. Po 15 stlačeniach zakloniť hlavu, dvakrát vdýchnuť a opakovať až do príchodu privolaných záchranárov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť