Zabudnutí štvornohí spoločníci, ktorí si kedysi získali srdcia ľudí, dnes už žijú len v knihách a uvidíš ich len na starých fotografiách. Niektoré psie plemená vyhynuli potichu, iné žijú dnes v podobe iných plemien. Či už ich nahradili nové typy, zmenili sa dobové potreby alebo ich zničil nezáujem a ľudská chamtivosť, jedno je isté – tieto psy už dnes nestretneme, píše magazín Mental Floss.
1. Kurī
Kurī bol privezený na Nový Zéland okolo 14. storočia, pravdepodobne z Východnej Polynézie. Hoci sa tvrdí, že boli obľúbenými spoločníkmi maorských žien, nie všetci ich mali radi. Francúzsky moreplavec Julien Marie Crozet v roku 1771 napísal, že „boli vždy zradní a často nás hrýzli“. Opisovali ich ako škaredých, tvrdohlavých psov so slabým čuchom. Napokon plemeno vyhynulo.
2. Talbot
Tento snehobiely stopársky pes bol v stredoveku natoľko vážený, že sa objavil na viacerých rodových erboch. Niektorí historici sa domnievajú, že ho do Anglicka priniesol Viliam Dobyvateľ v roku 1066. Bol síce pomalý, no mal výborný čuch a využíval sa pri bojoch aj v službách zákona. Vyhynul približne v 16. storočí, no jeho dedičstvo žije ďalej — v beagloch.
Many extinct dog breeds such as Talbot or original Greek Molossus were once the highest regarded dogs of their day…it was unthinkable then that you would not find Talbot hound in French countryside one day pic.twitter.com/9NGckEsbIL
— Animal Respektor (@CVitalist) October 10, 2023
3. Molossus
Toto veľké plemeno obľubovali Rimania i Gréci. Je predchodcom mastifov, bernardínov a ďalších „molossoidných“ plemien. Používal sa na lov, pasenie či boj (nie naraz). Aristoteles o nich v „Histórii zvierat“ písal ako o odvážnych a statných ovčiarskych psoch.
4. Cordobský bojový pes
Tento kríženec mastifa, bulteriéra a buldoga bol vyšľachtený na psie zápasy v Argentíne. Bol však taký agresívny, že samce a samice sa pri pokuse o párenie radšej pobili, čo viedlo k zániku plemena.
5. Havajský poi pes
Podobne ako kurī, aj tento pes mal polynézsky pôvod. Živil sa kašovitou vegetariánskou stravou, čo spôsobilo deformáciu lebky (z dôvodu nečinnosti žuvacích svalov) a nadváhu. Po príchode iných plemien na Havaj v 18. storočí sa začal vytrácať.
6. Paisley teriér
Vyšľachtený ako výstavná verzia Skye teriéra. Keď však o tieto psy na výstavách prestal byť záujem, plemeno zaniklo.
7. Braque du Puy
Francúzsky poľovnícky pes z 19. storočia. Aj keď dnes existujú jeho príbuzné línie, pôvodné plemeno už neexistuje.
8. St. John’s Water Dog
Títo priateľskí psi pochádzali z Newfoundlandu a často sa vyvážali chovateľom, ktorí ich použili na vyšľachtenie dnešných retrieverov, vrátane zlatých a labradorov. V 20. storočí zostali iba dvaja jedinci — obaja samci — a tým pádom plemeno zaniklo.
9. Bullenbeisser
Tento drsný nemecký buldog sa napokon úplne premiešal a stal sa základom pre dnešného boxera.
10. Coton de Réunions
Podľa legendy títo huňatí psíci prežili stroskotanie v Indickom oceáne, unikli žralokom, doplávali na Madagaskar a stali sa predkami Cotona de Tuléar. Reálnejšie však je, že ich tam doviezli námorníci ako domácich miláčikov.
11. Ruský retríver
Tieto obrie psy (okolo 45 kg) boli chované v Rusku na ochranu dobytka v pohorí Kaukaz. V 19. storočí ich istý Sir Dudley Marjoribanks videl v cirkuse v Brightone a kúpil celú svorku. Neskôr na ich základe vyšľachtil zlatého retrievera. Ruský strážny pes postupne upadol do zabudnutia.