Aktuálna kinematografia žánrovo superhrdinských filmov má dnes na konte už niekoľko desiatok skvelých, ale aj slabších počinov, počnúc presláveným MCU (Marvel Cinematic Universe) alebo DCU, o ktorom sa v kuloároch rozpráva čoraz častejšie. Toto odvetvie, mimo týchto dvoch veľkých vydavateľských gigantov, zaznamenalo aj mnoho ďalších snímok zo sveta superhrdinov, ktoré nie sú až také známe.
Spomeňme si napríklad na temného superhrdinu Spawna, ktorého sólový film sme videli v roku 1997. Aj keď ide o celkovo priemernú snímku, aj tento antihrdina si do dnešného dňa dokázal nájsť svoju fanúšikovskú základňu, ktorá na jeho meno nedá dopustiť. Jeho charakter spadá pod vydavateľstvo Image Comics, čo znamená, že je taktiež vzdialeným príbuzným ďalších superhrdinov v rámci tohto sveta.
90. roky zaznamenali aj ďalšie superhrdinské, avšak nezvyčajné snímky, na ktoré s radosťou spomíname. Ide napríklad o snímky The Crow (1994), The Shadow (1994), Judge Dredd (1995), Mighty Morphin Power Rangers: The Movie (1995), Mortal Kombat (1995) alebo Batman Forever (1995). Medzi tieto filmy radíme aj jednu z najzaujímavejších superhrdinských postáv, ktoré sa na strieborných plátnach objavili – Maska (1994).
Reč je o superhrdinovi, ktorého origin poznáme zo stránok komiksov od vydavateľstva Dark Horse Comics, kde tiež nájdeme spomienky na hrdinov, ako je napr. Hellboy. V rámci komiksov ide o jednu z najkontroverznejších postáv, pretože charakter Masky je poväčšine nahnutý k antagonistom. V dnešnom článku si preto priblížime ikonický film o Maske z 90. rokov a priblížime si jej celkový charakter.
Kto je Maska?
Otázka, ktorá trápi nejednu postavu na stránkach komiksov, nakoľko v literárnych dielach sledujeme ikonický artefakt, ktorý sa rýchlo presúva od jedného nositeľa k druhému. Medzi prvými používateľmi Masky bol rovnako ako vo filme obľúbený Stanley Ipkiss. Je to obyčajný bankár, ktorého najtajnejšie túžby, ale aj negatívne myšlienky po nasadení Masky vyšli na povrch.
Maska však v komiksoch po prvom príbehu putuje od Stanleyho ďalej a dostáva sa do rúk ako nevinných detí, tak aj záporákov. U nich zintenzívňuje ich najhoršie vlastnosti určitých ľudí a bytostí. Jedným z ďalších týchto známych postáv, ktoré vystupujú ako vo filme, komiksoch alebo seriáli, je detektív Mitch Kellaway. Ako aj ostatní nositelia, aj on, ktorý stelesňuje čisté dobro, spácha hrozivé zločiny.
Práve to je dôvodom, prečo sa Kellaway stáva v rámci komiksového sveta jednou z ústredných postáv, nakoľko po jej nasadení uzná, že tohto mystického artefakt je nutné svet nadobro zbaviť. Zistí totiž, že v rukách skutočne zlej osoby by mohol napáchať (ako sa aj neskôr ukázalo) nezvrátiteľné a extrémne deštruktívne škody.
Medzi tie najhoršie postavy, ktorým sa Maska dostala do rúk, je napr. vražedný antihrdina známy pod menom Lobo. Ten sa po nasadení Masky v jednom z príbehov stal nájomným vrahom samého seba, pretože pod jej vplyvom v minulosti napáchal škody v celom vesmíre, pričom zničil celé galaxie. My sa dnes však pozrieme na postavu Stanleyho Ipkissa a film samotný.
Maska s Jimom Carreym v hlavnej úlohe
V roku 1994 dorazil na strieborné plátna legendárny film Maska. V úlohe hlavného hrdinu sa objavil Jim Carrey, ktorý sa po stvárnení stal jej neodmysliteľnou súčasťou. Tiež môžeme povedať, že rola Stanleyho Ipkissa sa stala Carreyho životnou úlohou. Priniesla mu ohromujúcu slávu (samozrejme, nezabúdame aj na jeho predchádzajúce filmy), vďaka čomu sa z neho stala svetová filmová hviezda.
Aby toho nebolo málo, vedenie filmu do úlohy Tiny Carlyle obsadilo božskú Cameron Diaz, ktorá v príbehu stvárnila Stanleyho potenciálnu lásku. Ako hlavný záporák bol obsadený herec Peter Greene. Konkrétne išlo o úlohu Doriana Tyrella, ktorý sa taktiež na určitý čas zmocnil mocného artefaktu Masky. Aspoň na malú chvíľu sme tak mohli vidieť, čo dokáže maska v nesprávnych rukách.
Tu by sme mohli vyzdvihnúť špeciálnu schopnosť Masky, ktorá svojmu nositeľovi prepožičiava moc vytvoriť čokoľvek a kdekoľvek. Jej nositeľ sa po jej nasadení stáva nesmrteľným. To bolo v snímke krásne znázornené, keď Stanley vytvoril z obyčajných balónikov samopal a vystrieľal všetkých svojich nepriateľov. Za zmienku stojí aj moment záporáka Doriana Tyrella, ktorý dodnes všetkým vyráža dych.
Záver filmu nám predstavil scénu, kde je Dorian po nasadení Masky priamo ostreľovaný konkurenčným gangom. Keď sa im minú všetky zásoby munície, zo svojich úst vytvorí kanón, ktorým odpáli svojho úhlavného nepriateľa. Tento okamih je vnímaný pre mnohých fanúšikov ako najväčší masterpiece mimo samotného stvárnenia Masky Jimom Carreym.
Jedinečných momentov vo filme nachádzame mnoho
Ako sme už vyššie načrtli, momentov v snímke je mnoho. Medzi najsilnejšie okamihy patrí celkový výstup bravúrneho Jima Carreyho, ktorý od prvého momentu pobaví nejedného diváka. Jeho originálne stvárnenie, celková mimika a nečakaný vývoj postavy nás často donútia vrátiť sa k filmu aj dnes. Maska je dozaista jedinečným filmovým dielom, ktorého veľkoleposť nenapodobní ani žiadny reboot.
Režisérom tejto snímky bol Chuck Russell, ktorého diela sa po uvedení Masky držali pod obyčajným priemerom. Scenár pripravil Mike Werb, ktorého ďalšie diela taktiež nedosiahli obrovský úspech. Za kamerou sa objavil John R. Leonetti, ktorý má dnes na konte niekoľko skvelých filmov, najmä hororových, kde si môžeme uviesť napr. známejšie Insidious alebo v Zajatí démonov.
Tým, čo však Maske dodáva unikátny šmrnc, je hudobná stránka, ktorej soundtrack Hey! Pachuco! od skupiny Royal Crown Revue dodal filmu takú silu, že pri počutí tejto piesne máme chuť okamžite otvoriť šuplík so starými VHS-kami, zaloviť po kazete s Maskou a pripomenúť si krásne časy strávené pri sledovaní a pretáčaní toho zeleno-hlavného antihrdinu.
V rámci hereckého obsadenia sa objavili hviezdy ako Jim Carrey a Cameron Diaz. Medzi ďalšie väčšie mená môžeme zaradiť spomínaného záporáka, herca Petera Greenea, hlavného hrdinu zo stránok komiksov detektíva Mitcha Kellawaya – Petera Riegerta alebo Stanleyho najlepšieho priateľa Charlieho, ktorého stvárnil Richard Jeni, a mnoho ďalších.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane