Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.3.2024
sk
Anežka
cz
Anežka
, Agnes, Ines
Zdroj: ©Saban Entertainment / MovieStillsDB

Zabudnutí superhrdinovia: Mighty Morphin Power Rangers v 90. rokoch rozpútali doslova šialenstvo medzi deťmi

Morfujeme! Hláška, ktorá v nás vyvoláva silné spomienky na 90. roky a farebných superhrdinov.

Superhrdinov, ktorí svoje najsilnejšie obdobia zaznamenali už pred nejakým časom, je neúrekom. Ľudia narodení v 90. rokoch alebo skôr na tieto obľúbené seriály a filmy spomínajú s radosťou dodnes. Filmy, v ktorých sa Robo-Cop vzoprel systému, alebo šialená Maska, ktorá decimovala nepriateľov netradičným, no extrémnym spôsobom, nás neustále bavia.

Svoje si tiež odniesla franšíza Power Rangers, ktorá svoj debut zaznamenala už v 90. rokoch. Od ich prvého vstupu farební superhrdinovia každým rokom prichádzajú s novým príbehom, ktoré, podobne ako my v minulosti, hltajú dnešné deti. Power Rangers, tiež známi ako Strážcovia vesmíru, sú doslova seriálovými legendami.

Azda žiadny z nás nemôže povedať, že sa v škôlke s kamarátmi nehral na Strážcov vesmíru. Každý chcel byť biely alebo zelený Tommy Oliver, ktorý stál v čele superhrdinského zoskupenia. Kto sa nestal vodcom, iba smutne prikývol a uspokojil sa s inou farbou. To však nevadilo, pretože silný bol aj červený, pôvodný vodca, než sa do popredia dostal spomínaný Tommy.

Smutná správa však obletela svet, keď pred rokom jeho herecký predstaviteľ Jason David Frank vo veku 49 rokov spáchal samovraždu. Táto udalosť opäť zdvihla povedomie o legendárnych Mighty Morphin Power Rangers. Na Netflixe sme v 1. polovici roka dostali krátky reboot film, kde na odchod niektorých hlavných postáv, ako aj v tomto článku, spomíname.

YouTube video

Mighty Morphin Power Rangers, tiež známi ako Strážcovia vesmíru

Mighty Morphin Power Ranger (MMPR) alebo aj Strážcovia vesmíru je americký televízny seriál o superhrdinoch vo farebných kombinézach. Seriál mal premiéru 28. augusta 1993 v programovom bloku Fox Kids. Ide o úplne prvý diel komplexnej franšízy Power Rangers, ktorá sa vysiela dodnes. Konkrétne MMPR sa stali fenoménom populárnej kultúry v 90. rokoch.

1. séria seriálu bola inšpirovaná Kyōryū Sentai Zyuranger (1992–1993) od japonskej televízie. Druhá a následne aj tretia séria čerpali prvky a zábery zo série Gosei Sentai Dairanger a Ninja Sentai Kakuranger. Rozdiel však nastal v tom, že kostýmy Strážcov zostali rovnaké, až na ich vodcu, bieleho Tommyho Olivera, ktorý prebral kostým opäť z japonskej predlohy.

Odporúčame prečítať:

20 rodičov, ktorí presne vedia, ako dohnať deti na pokraj šialenstva

Seriál bol produkovaný spoločnosťou MMPR Productions, pričom sa o distribúciu staral Saban Entertainment. Tovar a rôzne ďalšie produkty inšpirované seriálom boli produkované a distribuované spoločnosťou Bandai Entertainment. Po skončení série Mighty Morphin Power Rangers sa do vysielania dostali Power Ranger Zeo alebo Power Rangers Turbo.

Aj keď sa spomínané seriály odohrávali v rovnakom vesmíre, každý z nich mal vlastný príbeh bez hlbšieho napojenia na pôvodnú sériu. Výnimkou bol až Power Rangers Dino Thunder, kde sa opäť v jednej z hlavných úloh objavil Tommy Oliver. Ďalšou sériou, ktorá sa dotýkala pôvodného seriálu, bol Power Rangers Operation Overdrive, ktorý uviedol do deja hlavného záporáka, syna Rity Repulsy a Lorda Zedda.

Mighty Morphin Power Rangers, Strážcovia vesmíru, zabudnutí superhrdinovia
Saban Entertainment/MovieStillsDB

Fenomén populárnej kultúry z 90. rokov. O čom bol?

Dej príbehu sa odohráva vo fiktívnom meste Angel Grove (Anjelský Háj) v Kalifornii. Po návrate zlomyseľnej vesmírnej čarodejnice Rity Repulsy a jej služobníkov mudrc Zordon, zodpovedný za jej pôvodné zajatie, spolu s robotickým asistentom Alphou 5 musia vybrať skupinu mladých tínedžerov, ktorí sa zhostia úlohy farebných superhrdinov a zastavia jej vyčíňanie.

Menovite Jason Lee Scott, Kimberly Hart, Zack Taylor, Trini Kwan a Billy Cranston sú obdarení špeciálnymi morphermi (zariadenie na transformáciu), a získavajú tak farebné obleky, ktoré sú schopné rôznych zaujímavých kúskov. To zahŕňa zmieňované jednotlivé farebné obleky, arzenál unikátnych zbraní a obrovských Zordov, ktorí po spojení vytvoria komplexný Mega-Zord.

Každá epizóda predstavuje jedného záporáka, ktorého povolá spomínaná Rita Repulsa. Ten sa následne postaví proti piatim farebným superhrdinom, ktorí ho takmer v každej časti premôžu. Výnimka však nastane, až keď Rita vytvorí vlastného Power Rangera, zeleného Strážcu vesmíru. Jeho skutočná identita je Tommy Oliver a získava vlastný dračí Zord.

Tento charakter sa stal okamžite najobľúbenejšou postavou celej franšízy a jedným z najpopulárnejších superhrdinov z 90. rokov po celom svete. Tommy Oliver sa neskôr pridal na stranu dobrých Strážcov vesmíru. Po odňatí jeho sily dračieho zeleného Strážcu sa vrátil v novom bielom kostýme. Tiež získal špeciálny vlastný Zord – bieleho tigra – a ikonický rozprávajúci meč.

Mighty Morphin Power Rangers, Strážcovia vesmíru, zabudnutí superhrdinovia
Saban Entertainment/MovieStillsDB

Čo ste o Strážcoch vesmíru určite nevedeli?

Pôvodné obsadenie hercov zo seriálu Mighty Morphin Power Rangers sa dočkalo dvoch filmov. Prvý film, Mighty Morphin Power Rangers: The Movie, bol vydaný v roku 1995. Nasledoval druhý film s názvom Turbo: A Power Rangers Movie v roku 1997. Avšak, v druhom prípade sa Strážcovia transformovali do oblekov zo série Power Rangers Turbo.

K dnešnému dňu bolo celkovo vytvorených 30 seriálových sezón, ktoré zahŕňajú až 22 tematických sérií s rôznymi Strážcami vesmíru. Ako bolo už v úvode spomenuté, seriál je americkou verziou japonskej série s názvom Super Sentai. Každý rok vychádzala nová tematická šou, pričom americká adaptácia bola založená na 16. iterácii s názvom Kyōryū Sentai Zyuranger.

Eva Mores zo seriálu Nemocnica: Nedokážem sa na seba pozerať. Režisérke som povedala, že ona musí byť mojimi očami (ROZHOVOR)

Odporúčame prečítať:

Eva Mores zo seriálu Nemocnica: Nedokážem sa na seba pozerať. Režisérke som povedala, že ona musí byť mojimi očami (ROZHOVOR)

Reč a mimika Zordona, ktorého hral herec David Fielding, boli natočené iba raz. Preto sa nám často mohlo zdať, že dialógy sú pomerne nezosúladené. Zaujímavé je tiež, že zosnulý herec Jason David Frank, predstaviteľ Tommyho, je bývalým MMA zápasníkom a zároveň členom Siene slávy Svetovej karate únie. Mimochodom, plat všetkých hercov bol žalostne nízky.

Natáčanie jednotlivých scén bolo kvôli pyrotechnickým prvkom skutočne veľmi náročné. Párkrát sa stalo, že ružový alebo modrý Strážca skončili v plameňoch (našťastie, bez ujmy na zdraví). Na Novom Zélande a v Malajzii bolo seriál zakázané vysielať. Dôvodom bolo údajne podporovanie násilia a slovo „Morphin“ v názve, ktoré by mohlo deti navádzať k užívaniu morfínu.

Mighty Morphin Power Rangers, Strážcovia vesmíru, zabudnutí superhrdinovia
Saban Entertainment/MovieStillsDB

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.