Že filmy o superhrdinoch boli často (najmä v 2. polovici minulého storočia) veľkolepé, dnes už nie je žiadnym tajomstvom. Kinematografia mala v danej dobe skvelú atmosféru, pričom sme na jednotlivé projekty netrpezlivo čakali od ich ohlásenia aj niekoľko dlhých rokov. Filmov a seriálov nebol ani zďaleka taký pretlak, ako je to dnes, za čo z veľkej časti môžu stream platformy.
Práve vďaka týmto službám môžeme bez prestávky sledovať stovky, ba tisícky filmov a seriálov dennodenne, vďaka čomu (určite dá každý za pravdu) sa vytráca čaro očakávaných projektov. V minulosti nám stačilo prečítať si v magazíne zo zahraničia, že o rok dorazí do kín skvelý film o robotickom policajtovi, a fanúšikovia horlivo odratúvali každý jeden deň.
Názov RoboCop je dnes už medzi filmovými fanúšikmi dozaista známym pojmom. Práve pri jeho mene môžeme potvrdiť, že išlo o jedného z prvých superhrdinov, ktorí boli pri tom, keď sa snímky o jedincoch s nadprirodzenými schopnosťami stali filmovým fenoménom 21. storočia. Pri príchode tohto veľkofilmu praskali plné kinosály divákov vo švíkoch.
Aj keď RoboCop dostal celú trilógiu, skvelým hodnoteniam sa tešil viac-menej iba prvý diel. Ďalšie dve pokračovania sa už nevyhli mnohým kritikám zo strany recenzentov. Avšak, ani to nie je žiadnym kritickým zlomom medzi skalnými fanúšikmi, ktorí si túto franšízu obhajujú dodnes a s radosťou sa k filmom vracajú počas celovečerných maratónov.
RoboCop sa stal superhrdinskou ikonou v závere 80. rokov
Ako je už z názvu zrejmé, v roku 1987 dorazil na filmové plátna prvý film o RoboCopovi, policajtovi Alexovi Murphym, ktorý počas jednej z misií padne do rúk gangstrov. Tí sa s policajtom absolútne nemaznajú a rozstrieľajú ho tak, že ho takmer usmrtia. Avšak, lekárom sa podarí zachrániť aspoň Alexov mozog, ktorý by mohol poslúžiť pre vyššie dobro.
Mega korporácia OCP (Omni Consumer Products) tak môže konečne uskutočniť svoj dlho pripravovaný plán a vytvoriť unikátneho bojovníka proti zločinu. Ich výtvorom sa stáva RoboCop, ktorého telo pozostáva z bio-mechanických a technologických častí, ale s mozgom policajta Alexa Murphyho. Jeho identita zostáva verejnosti utajovaná.
RoboCop podľa očakávaní úspešne bojuje proti zločinu. Prvé problémy sa začnú objavovať až v rámci jeho citového rozpoloženia. Jeho spomienky z minulého života sa mu postupne začínajú vracať, aj napriek pôvodnému naprogramovaniu OCP. Alex v tele RoboCopa si tak postupne začína uvedomovať, čo sa skutočne odohráva v pozadí jeho nového života.
Zisťuje, že za jeho smrťou stojí vodca gangu, ktorý sa postaral o jeho zavraždenie, Clarence Boddicker. Mimo iného je tiež úzko spätý s vedením spoločnosti OCP, a tak sa Alex obracia proti svojej vôli a tvorcom, aby sa pomstil za smrť vo svojom predchádzajúcom živote. RoboCop sa tak v závere príbehu stáva jedinečným odporcom systému, ktorý s technologickými vylepšeniami bojuje za spravodlivosť.
Prerod RoboCopa na superhrdinskú legendu
Čo by to bolo za superhrdinu, nebyť ďalších pokračovaní v príbehoch o RoboCopovi. Pri prvej snímke sa na režisérsku stoličku posadil Paul Verhoeven, ktorému scenár napísali Edward Neumeier a Michael Miner. Prvý RoboCop má do dnešného dňa na rôznych filmových databázach skutočne jedinečné hodnotenia. Na Česko-Slovenskej filmovej databáze sa teší 77 %, pričom na IMDB má stále 7,6/10.
V prvých dvoch snímkach sa v hlavnej úlohe Alexa Murphyho objavuje herec Peter Weller, zatiaľ čo v treťom RoboCopovi bol do hlavnej úlohy obsadený herec Robert John Burke. Celú pôvodnú trilógiu zastrešovalo filmové štúdio Orion Pictures. Po prvom diele dorazili na strieborné plátna RoboCop 2 (1990) a RoboCop 3 (1993), ktorý trilógiu uzavrel.
Pri druhom pokračovaní bol na režisérsku stoličku dosadený Irvin Kershner a pri treťom pokračovaní režisér Fred Dekker. Zaujímavosťou je, že obe snímky sa maximálne prepadli v recenziách kritikov, pričom RoboCop 2 sa drží jemného priemeru (ČSFD 57 % a IMDB 5,8/10), ale RoboCop 3 úplne zaostáva (ČSFD 31 %, IMDB 4,1/10).
Aj napriek zlým recenziám zostáva faktom, že scenár k 2. a 3. pokračovaniu napísal jeden z najuznávanejších komiksových autorov Frank Miller. Medzi jeho dielami by sme vedeli nájsť komiksové série o Batmanovi, Daredevilovi, Sin City a mnohé ďalšie významné diela, ako napr. Civil War od Marvel Comics, ktorý sa stal predlohou pre filmové spracovanie od MCU.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane