Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana
Zdroj: ©Sony Pictures / MovieStillsDB

Zabudnutí superhrdinovia: RoboCop bol skutočným predchodcom dnešných komiksových veľkofilmov

Koncom 80. rokov dorazil RoboCop, ktorý si svojím futuristickým prevedením získal fanúšikov po celom svete.

Že filmy o superhrdinoch boli často (najmä v 2. polovici minulého storočia) veľkolepé, dnes už nie je žiadnym tajomstvom. Kinematografia mala v danej dobe skvelú atmosféru, pričom sme na jednotlivé projekty netrpezlivo čakali od ich ohlásenia aj niekoľko dlhých rokov. Filmov a seriálov nebol ani zďaleka taký pretlak, ako je to dnes, za čo z veľkej časti môžu stream platformy.

Práve vďaka týmto službám môžeme bez prestávky sledovať stovky, ba tisícky filmov a seriálov dennodenne, vďaka čomu (určite dá každý za pravdu) sa vytráca čaro očakávaných projektov. V minulosti nám stačilo prečítať si v magazíne zo zahraničia, že o rok dorazí do kín skvelý film o robotickom policajtovi, a fanúšikovia horlivo odratúvali každý jeden deň.

Názov RoboCop je dnes už medzi filmovými fanúšikmi dozaista známym pojmom. Práve pri jeho mene môžeme potvrdiť, že išlo o jedného z prvých superhrdinov, ktorí boli pri tom, keď sa snímky o jedincoch s nadprirodzenými schopnosťami stali filmovým fenoménom 21. storočia. Pri príchode tohto veľkofilmu praskali plné kinosály divákov vo švíkoch.

Aj keď RoboCop dostal celú trilógiu, skvelým hodnoteniam sa tešil viac-menej iba prvý diel. Ďalšie dve pokračovania sa už nevyhli mnohým kritikám zo strany recenzentov. Avšak, ani to nie je žiadnym kritickým zlomom medzi skalnými fanúšikmi, ktorí si túto franšízu obhajujú dodnes a s radosťou sa k filmom vracajú počas celovečerných maratónov.

Koncom 80. rokov, dorazil RoboCop, ktorý si svojim futuristickým prevedením, získal fanúšikov po celom svete.
Twentieth Century Fox / MovieStillsDB

RoboCop sa stal superhrdinskou ikonou v závere 80. rokov

Ako je už z názvu zrejmé, v roku 1987 dorazil na filmové plátna prvý film o RoboCopovi, policajtovi Alexovi Murphym, ktorý počas jednej z misií padne do rúk gangstrov. Tí sa s policajtom absolútne nemaznajú a rozstrieľajú ho tak, že ho takmer usmrtia. Avšak, lekárom sa podarí zachrániť aspoň Alexov mozog, ktorý by mohol poslúžiť pre vyššie dobro.

Mega korporácia OCP (Omni Consumer Products) tak môže konečne uskutočniť svoj dlho pripravovaný plán a vytvoriť unikátneho bojovníka proti zločinu. Ich výtvorom sa stáva RoboCop, ktorého telo pozostáva z bio-mechanických a technologických častí, ale s mozgom policajta Alexa Murphyho. Jeho identita zostáva verejnosti utajovaná.

Zložitý svet používateľov smart zariadení. Sú tieto situácie známe aj tebe?

Odporúčame prečítať:

Zložitý svet používateľov smart zariadení. Sú tieto situácie známe aj tebe?

RoboCop podľa očakávaní úspešne bojuje proti zločinu. Prvé problémy sa začnú objavovať až v rámci jeho citového rozpoloženia. Jeho spomienky z minulého života sa mu postupne začínajú vracať, aj napriek pôvodnému naprogramovaniu OCP. Alex v tele RoboCopa si tak postupne začína uvedomovať, čo sa skutočne odohráva v pozadí jeho nového života.

Zisťuje, že za jeho smrťou stojí vodca gangu, ktorý sa postaral o jeho zavraždenie, Clarence Boddicker. Mimo iného je tiež úzko spätý s vedením spoločnosti OCP, a tak sa Alex obracia proti svojej vôli a tvorcom, aby sa pomstil za smrť vo svojom predchádzajúcom živote. RoboCop sa tak v závere príbehu stáva jedinečným odporcom systému, ktorý s technologickými vylepšeniami bojuje za spravodlivosť.

Koncom 80. rokov, dorazil RoboCop, ktorý si svojim futuristickým prevedením, získal fanúšikov po celom svete.
Twentieth Century Fox / MovieStillsDB

Prerod RoboCopa na superhrdinskú legendu

Čo by to bolo za superhrdinu, nebyť ďalších pokračovaní v príbehoch o RoboCopovi. Pri prvej snímke sa na režisérsku stoličku posadil Paul Verhoeven, ktorému scenár napísali Edward Neumeier a Michael Miner. Prvý RoboCop má do dnešného dňa na rôznych filmových databázach skutočne jedinečné hodnotenia. Na Česko-Slovenskej filmovej databáze sa teší 77 %, pričom na IMDB má stále 7,6/10.

V prvých dvoch snímkach sa v hlavnej úlohe Alexa Murphyho objavuje herec Peter Weller, zatiaľ čo v treťom RoboCopovi bol do hlavnej úlohy obsadený herec Robert John Burke. Celú pôvodnú trilógiu zastrešovalo filmové štúdio Orion Pictures. Po prvom diele dorazili na strieborné plátna RoboCop 2 (1990) a RoboCop 3 (1993), ktorý trilógiu uzavrel.

Pri druhom pokračovaní bol na režisérsku stoličku dosadený Irvin Kershner a pri treťom pokračovaní režisér Fred Dekker. Zaujímavosťou je, že obe snímky sa maximálne prepadli v recenziách kritikov, pričom RoboCop 2 sa drží jemného priemeru (ČSFD 57 % a IMDB 5,8/10), ale RoboCop 3 úplne zaostáva (ČSFD 31 %, IMDB 4,1/10).

Aj napriek zlým recenziám zostáva faktom, že scenár k 2. a 3. pokračovaniu napísal jeden z najuznávanejších komiksových autorov Frank Miller. Medzi jeho dielami by sme vedeli nájsť komiksové série o Batmanovi, Daredevilovi, Sin City a mnohé ďalšie významné diela, ako napr. Civil War od Marvel Comics, ktorý sa stal predlohou pre filmové spracovanie od MCU.

Koncom 80. rokov, dorazil RoboCop, ktorý si svojim futuristickým prevedením, získal fanúšikov po celom svete.
Twentieth Century Fox / MovieStillsDB

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.