Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Do slovenských kín prichádza cenená dráma Richard Jewell od Clinta Eastwooda. Tá si odniesla aj jednu nomináciu na Zlatý glóbus a Oscara, ako aj pozitívnu odozvu kritikov. Eastwood nám vo filme ponúkne pohľad na skutočný príbeh Richarda Allenswortha Jewella, obyčajného strážnika, ktorý sa stal hrdinom.

Len preto, aby sa neskôr stal terčom štvavej mediálnej kampane a falošných obvinení. Aký bol teda príbeh tohto muža a čo sa vlastne v roku 1996 stalo?

Hrdina

Je možné, že o Richardovi Jewellovi toho veľa nevieš, ale jeho prípad v roku 1996 veľmi výrazne hýbal médiami a spoločnosťou. Richard Allensworth Jewell sa narodil 17. decembra 1962 ako Richard White. Chcel sa stať policajtom, ale napokon pracoval hlavne ako strážnik rôznych objektov.

V roku 1996, počas konania letných olympijských hier v Atlante, to bol práve Jewell, kto mal na starosti stráženie Centennial Olympic Park, kde sa stretávali tisíce divákov.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Jewell#/media/File:Jewellrichardcap.jpg)

27. júla tu kresťanský terorista Eric R. Rudolph umiestnil bombu ukrytú v cestovnej taške, ktorú schoval pod lavičku. Jewell však výbušninu objavil a zalarmoval políciu. Zároveň s ostatnými strážnikmi začal rýchlo evakuovať ľudí do bezpečia.

Bomba explodovala o 13 minút neskôr, za obeť jej padla žena menom Alice Hawthorne, ďalšou obeťou sa nepriamo stal kameraman, ktorý dostal infarkt. Viac ako sto ďalších ľudí sa zranilo. Ak by Jewell nezasiahol, výsledný počet mŕtvych a zranených by bol omnoho vyšší.

Z hrdinu sa stáva podozrivý

Jewell bol následne oslavovaný ako hrdina, lenže potom sa situácia začala dramatizovať. FBI ho totiž začala prešetrovať ako možného podozrivého, čisto z toho dôvodu, že Jewell podľa nich sedel psychologickému profilu potenciálneho páchateľa.

Informácia sa dostala do novín a ako prvá ju priniesla novinárka Kathy Scruggs z novín Atlanta Journal-Constitution. Zaujímavé je, že Scruggs sa nedopustila žiadnych prehreškov voči novinárskej etike a priniesla pravdivé informácie. FBI totiž Jewella skutočne preverovala.

https://www.instagram.com/p/B7Q6oQxKIfU/

Mediálna štvanica

Správa však spôsobila obrovský rozruch a zameralo sa na ňu mnoho bulvárnych novinárov, ktorí z Jewella de facto spravili skutočného páchateľa. Na túto vlnu naskakovali ďalší a ďalší novinári či moderátori a voči Jewellovi sa rozpútala agresívna kampaň.

Médiá ho prezentovali ako neschopného uchádzača o prácu v polícii, ktorý chcel na seba strhnúť pozornosť a stať sa hrdinom, a tak sám bombu nastražil.

V čase útoku žil Jewell sám so svojou matkou, čo niektorí komici, napríklad Jay Leno, zosmiešňovali. Jewella označovali prezývkami, ako „Una-doofus“ (čo bola slovná hračka na prezývku teroristu Teda Kaczynskiho „Unabomber“, doofus znamená hlupák). Posmeškom neušla ani Jewellova matka, ktorú Leno nazval „Una-momma“.

https://www.facebook.com/K9support/photos/bc.AbrUkWwJn1GWGGjcKOX_aWv2-CNCGuZeJUd2NYAdqtOinqbXw6hbl6irykmsGyklIc-qrUDEXEyYgEchCODYx70SgBWyIVV6XnyL7loli_W_ZolKAyep7udOyUMXWS2wd_MM8JuCU4uUvHIv8Ud5GzqT/1367916966703151/?type=1&opaqueCursor=Abpwtjq-7z8IZ0BHhQ5tuXrWClPHclASjAqD09aKhCp0g7a1lTguiApD74InOzfqN4ARBZaQ81kMxNly0xeL78xU9ghGNVunUZX0dPjtSxwa6kkAhIkAniv1xCo9S0qHkPeNgLA_GVq1_AnK0AuZPFn93TinYJDOCZv_kWkMyM5S6b9Vi6gGYmvv797JbvHYVle98Ml2RFMplxwuSR9cu1002DbROZhNKt1k_09YZpoETHd27QBEd4lHetqpNB5Y6jL4ly9LjByArinudZWdRiGJtMybTkN1wPnDYgOYJYbqxwoiuC1429L-sLLpOOoFZDw8pbOA7YLPxjRu7Lk396829xtr5aWQr1cwHl4qSPe8E-EPwQ-4eZjbPUHnyaUzmDQw0aR_rLO1JWXO3VCVI1bVrNEj8YVqoNK8CKMGSKZ_N1Imdfs1wqSBNJ1BacaJG4eaiY-F4XvlRb40LS6-E26o&theater

Jewell sa podrobil aj testu na detektore lži, ktorým prešiel, ale ani to nestačilo. FBI ho sledovalo, dokonca sa objavili názory, že sa ho pokúsili manipulatívnymi technikami prinúť k tomu, aby sa priznal. Jewell však nikdy nebol formálne obvinený, avšak stal sa terčom toho, čo niektorí odborníci nazvali „mediálny proces“.

Celý ortieľ trval nekonečných 88 dní. Richard Jewell bol napokon jednoznačne zbavený všetkých podozrení a sám vyšetrujúci prokurátor Kent Alexander mu poslal list s tým, že FBI ho na základe dôkazov nepovažuje za podozrivého.

Konečne očistený

Richard Jewell sa po svojom očistení zúčastnil niekoľkých civilných súdnych konaní proti novinám a televíziám, ktoré o ňom prinášali nepravdivé informácie. Medzi ne patrili NBC News, New York Post či The Atlanta Journal-Constitution.

Ako povedal sám Jewell, nešlo mu o to vysúdiť peniaze (ktoré napokon išli na zaplatenie jeho právnikov), ale o úplné očistenie jeho mena. Vyžadoval tiež oficiálne ospravedlnenie.

Proti novinám The Atlanta Journal-Constitution, ktoré správu o Jewellovom preverovaní zo strany FBI priniesli ako prvé, však nebol úspešný. Ako sme napísali aj vyššie, hoci článok Kathy Scruggs celé šialenstvo odštartoval, tak vo svojej podstate neobsahoval žiadne nepravdivé ani zavádzajúce tvrdenia.

https://www.facebook.com/TodayInAmHis/photos/bc.AbpQJEiaw7R4wc_hofnf-KSjRvE_oWXm9s9jQjNdbIpNBPuXQOCMZn_ev3MOCANYdmJ2zbt1PKNJlS3ikJN9Gd4ax8X-5uIplzaU7LwCPsLW6NVW7cvPO9K0CBS05sdHmrnqR4dNZ1IgMnHo0f4NSCsNhZyLt9NMXQ3mEQFuUe6aKQ/255567401641517/?type=1&opaqueCursor=Abroxd3FN_2W1LoOccCCV806WeXB6mKt-jd9jn3PLto1KCyFTZXb8IB9ikoXrJYOeCfxD-zB0LYlBZ2haulJcTgLdkvKajVSUSYiHSFt8evC5LBPV5EX2BWpHsKSZH0_v9yIOo3Sf72ab5JpIPImNiPZSZ8Le-NJ8xZwm-nMJ5n44V8La0GXTguaf8R_PLYSarKHE5JsEtA-oB3ao7ryPdxSyKjK4euCyVQTpHjhaCsANuv70PlWj6rilZIUoo2qcbBWeMqbAY6OfkO5dU_Ve2p0DU-4G9Cf8jbO061rNFKvGFUEPwLgI6JNdeWvlkG13w5f2FsOIXhgHY2RP2JrI52wmX_ehq5iOM_T88u4UGSvySBrPX0ElXS7WtcBSWyjr9R-K3GP7BYCj4pk1f3b7sVR-JJkjctAidpHU-_edxoxfkEerXcmb4UZ_UnXaAmr0chHtcdiCTNJBmtJ-e6EKprMfOYbhKMrxdU4wassbemExbGdvU2X6UnVHvLj8tV8W2IJ82R4iPtC5j8jW6vwE0jN3dZsfREbT7_3oEkrd9iHFwtrZUcn4XaYAa74g6teA54&theater

Celý prípad sa negatívne podpísal na Jewellovom psychickom zdraví a zhoršili sa mu aj iné už existujúce zdravotné problémy. Snažil sa však vrátiť do normálneho života. Oženil sa a každý rok na mieste bombového útoku položil jednu ružu na pamiatku Alice Hawthorne, ktorá pri ňom zahynula.

Jewellova manželka Dana prezradila, že jej manžel sa z celého mediálneho lynču nikdy úplne nespamätal. Bol viac paranoidnejší a v noci sa budil z nočných môr, celý zmáčaný studeným potom. Zomrel v roku 2007 na zlyhanie srdca v súvislosti s komplikáciami s cukrovkou. Mal 44 rokov. 

Filmová adaptácia

Aj do našich kín sa v týchto dňoch dostáva adaptácia Jewellovho silného a mrazivého príbehu v réžii legendárneho Clinta Eastwooda. Samotného Richarda Jewella si v nej zahral talentovaný Paul Walter Hauser, ktorý na seba upozornil menšími rolami vo filmoch Ja, Tonya či BlacKkKlansman.

Okrem neho uvidíme aj Sama Rockwella, Kathy Bathes, Oliviu Wilde či Jona Hamma. Práve Kathy Bates si za stvárnenie Jewellovej matky odniesla nomináciu na Zlatý glóbus aj Oscara. Snímka si v domovskej Amerike odbila premiéru ešte v decembri minulého roka a stretla sa s pozitívnou kritickou aj diváckou odozvou.

Americký filmový inštitút ju zaradil medzi 10 najlepších filmov roku. V kinách nás podľa doterajších ohlasov čaká silný a emotívny film, ktorý patrí k Eastwoodovým najlepším dielam za posledné roky. Slovenská premiéra je stanovená na 23. januára 2020.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.