Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 7.2.2023
sk
Vanda
cz
Veronika, Verona
18+

POZOR, OBSAH URČENÝ
PRE DOSPELÝCH!

Ak si ešte dieťa, nemôžeš si čítať článok, kde sú nahé tety a ujovia, zbrane,
drogy, násilie či iné veci, ktoré sú NSFW.

Zrejme všetci dobre poznáme desivé vraždy Jacka Rozparovača, ku ktorým došlo v Londýne v roku 1888. Neznámy vrah vo štvrti Whitechapel brutálne zavraždil minimálne päť prostitútok. Aj napriek veľkému nasadeniu polície je jeho identita dodnes tajomstvom. Možno ale nevieš, že podobne desivý prípad sa odohral aj v Prahe a v jeho centre bola Slovenka Otília Vranská.

Podobnosť jej vraždy s whitechapelským vrahom je očividná: Vranská si privyrábala ako prostitútka, zavraždená bola mimoriadne brutálne, jej telo bolo zohavené a noviny prijali takmer 700 listov, ktorých pisatelia tvrdili, že vraha poznajú. Dokonca sa jednej redakcii mal ozvať aj skutočný páchateľ! Celý prípad je tiež poriadne záhadný, keďže meno vraha dodnes nepoznáme. Čo ale samotnej vražde predchádzalo a kto vlastne bola Otília Vranská? Na to sa trochu bližšie pozrieme v tomto článku.

Problémové dievča

Otília (niekedy písaná ako Otýlia) Vranská sa narodila 9. marca 1911 v Brezne nad Hronom do chudobnej rodiny. Mala ďalších štyroch súrodencov (tri sestry a jedného brata) a už od detstva bola problémová. Dopúšťala sa krádeží či útekov z domu. Za tieto činy pobudla aj tri roky v polepšovni.

Keď dospela, nedokázala si nájsť stále zamestnanie a niekoľkokrát bola zatknutá za túlanie. Snažila sa získať prácu v Žiline, ale pracovať vydržala len zopár dní či týždňov. Živila sa ako čašníčka či pracovníčka vo vinárni, ale napokon ju finančná núdza prinútila skúsiť šťastie v Prahe.

Další záhadička v aktuálním dílu🤫 Otýlie Vranská🎙⌛️#opravdovezlociny #otylievranska #podcast #truecrime #mystery

Posted by Opravdové zločiny on Sunday, September 20, 2020

Odsťahovala sa tam v marci 1933. Aj tu sa opakoval podobný scenár: Vranská vystriedala niekoľko zamestnaní, nikde sa ale dlho neohriala. Pracovala ako slúžka, pomáhala v reštaurácii. V auguste sa ocitla bez práce a zdrojov príjmov, začala si teda zarábať prostitúciou. Hoci slovo „zarábať“ nie je v jej prípade úplne presné. Vranská totiž za sexuálne služby často nebrala peniaze, ale stačilo jej, ak jej klienti dali nejaké jedlo, zaplatili ubytovanie či účet v reštaurácii.

Ostatné prostitútky ju nemali príliš v láske a údajne ju označovali za naivné a hlúpe dievča z dediny (okrem prezývky Slovačka jej prischlo aj nelichotivé označenie „vesnické tele“). Sťažovali sa tiež, že Vranská im kazí kšefty, keď je ochotná vyspať sa s mužmi len preto, lebo jej dajú nejaké jedlo, prípadne ju pozvú na drink.

Posledný deň života

Na základe svedeckých výpovedí a ďalších dôkazov sa polícii podarilo vytvoriť základné body udalostí, ktoré vražde bezprostredne predchádzali. Polícia tvrdila, že Vranskú zavraždili pravdepodobne v noci z 31. augusta na 1. septembra. Čo sa udialo počas posledných 24 hodín jej života?

31. augusta v doobedňajších hodinách mala Vranská rozhovor s pani Máriou, majiteľkou ubytovne, kde bývala. Naraňajkovala sa u nej, pričom majiteľka od nej chcela, aby uhradila dlžoby za nájom. Vranská peniaze síce nemala, ale zato sa chvastala, že sa cez deň má stretnúť s mladým rotmajstrom, ktorý jej ponúkol sobáš. Pani Mária tomu príliš neverila, ale Vranskej povedala, aby sa po uliciach nemotala dlho a do polnoci bola doma.

Vranská sa okolo druhej popoludní stretla so známou a bývalou spolubývajúcou Boženou Velingerovou. Zašli spolu do pasáže Koruna, kde sa k nim okolo ôsmej večer pridal rotmajster Josef Pěkný, od ktorého Otília očakávala ponuku na svadbu.

Veľmi ju ale rozladilo, keď Pěkný na stretnutie dorazil s priateľkou Antóniou Koklesovou, ktorá sa tiež živila ako prostitútka a ktorá pochádzala zo Žiliny (s Vranskou sa poznali). Údajne na ulici došlo medzi oboma ženami k hádke, ale napokon sa zrejme ako-tak uzmierili, keďže všetci zamierili do reštaurácie U Kupců.

Shutterstock

Vranská niečo zjedla a vypila tri veľké pivá. Bolo už dosť neskoro, keď sa spoločníkom zverila, že sa nemôže vrátiť na ubytovňu, lebo majiteľka na ňu bude nahnevaná. Ponuku Koklesovej prespať v Pěkného byte odmietla. Tvrdila, že sa pozná s jedným čašníkom z reštaurácie Rokoko, ktorý ju u seba prichýli. Ten ale neskôr odmietol, že by Vranskej ponúkal nocľah, a v tú noc ju v reštaurácii ani nevidel.

S neznámym mužom

Z reštaurácie všetci traja odišli okolo jedenástej v noci a pri Karlovom moste sa rozlúčili. Vranská sa vydala po nočných uliciach sama. Koklesová a Pěkný ale vypovedali, že náladu mala dobrú, keďže si pospevovala. Koklesová a Pěkný zamierili do rotmajstrovho bytu, Vranská zase do kaviarne U politické mrtvoly. Svedkovia vypovedali, že nebola sama.

Spoločnosť jej robil neznámy, vysoký mladík s kučeravými blond vlasmi. Pracovníkovi reštaurácie Františkovi Dosedělovi bol muž z videnia známy, keďže v podniku sa často zdržiaval. Chodil tam vždy s rôznymi mladými dievčatami. Doseděl ale nevedel, ako sa volá. Muž Vranskej objednal muškátové víno a v bufete jej kúpil jablko.

Práve nedojedené jablko patológom pomohlo určiť, kedy asi Vranská vydýchla naposledy. Na základe nestrávených zvyškov a šupky bolo jasné, že sa to stalo asi hodinu potom, čo jablko zjedla. Približný čas určili na 1. septembra o jednej až tretej hodine v noci. Posledné svedectvo o Vranskej spadá do obdobia okolo polnoci. Bola vtedy pred reštauráciou U Šmelhauzů, ale dovnútra nevošla. Svedkovia povedali, že len nazerala do tanečnej sály a zdalo sa, že niekoho hľadá. Toto sú posledné informácie, ktoré o Vranskej máme.

Posted by Otýlie – absolventský film on Monday, November 5, 2018

Nález tela

2. septembra bol v rýchliku na Masarykovom nádraží smerujúcom do Bratislavy objavený veľký hnedý kufor previazaný pevným povrazom. Bola v ňom odrezaná ženská hlava a dolné končatiny, to všetko zabalené do červenej posteľnej bielizne s vyšitým písmenom „K“.

Druhý podobný kufor bol objavený v Košiciach vo vlaku, ktorý tam dorazil z Hlavného nádražia v Prahe. Kufor obsahoval ženský trup so siedmimi bodnými ranami a odrezané ruky. Všetko bolo zabalené do posteľnej bielizne s vyšitým monogramom „K1“.

Profimedia

V kufroch sa ďalej našli aj pánske spodky, špongia, dva výtlačky časopisov, výtlačok novín a zakrvavená plachta. Polícia tieto dva nálezy okamžite spojila a telo bolo podrobené pitve. Zistilo sa, že žene najprv podrezali krk a následne ju sekáčikom na mäso dvakrát bodli do lebky. Odrezali jej hlavu (zistilo sa, že žena v tomto momente ešte žila, ale bola v bezvedomí) a potom ju útočník sedemkrát bodol do oblasti ľavého prsníka.

Potom jej odrezal nohy. Patológovia uviedli, že vrah viedol rezy čisto a zrejme dobre vedel, čo robí. Pravdepodobne mal značné znalosti anatómie. Iní ale s týmto záverom nesúhlasili. Vyšetrovatelia tiež dospeli k záveru, že žena bola zavraždená v interiéri, pravdepodobne v nejakom byte. Na tele sa totiž našli vlákna z rohožky, ktorá sa vtedy bežne používala v kúpeľniach.

Pátranie viazne

Polícia sa obrátila na verejnosť, aby jej pomohla neznámu identifikovať, a telo nájdenej ženy bolo vystavené na policajnom riaditeľstve v Prahe. Napokon sa to podarilo po dvoch týždňoch. Zuzana Vranská a Marie Němečková telo identifikovali ako svoju sestru Otíliu. Spoznali ju podľa pieh na tvári, farby vlasov a očí a podľa zubov.

Okamžite sa rozbehlo pátranie. Polícia najprv vypočula cestujúcich z vlakov, v ktorých sa našli dotyčné kufre. Jeden z nich si spomenul, že hnedý kufor do kupé priniesol muž s tmavými vlasmi, vo veku asi 30 rokov. Položil kufor na podlahu kupé a okamžite odišiel. Iní svedkovia ale tvrdili, že jeho vlasy boli skôr blond. To by mohlo tohto muža spájať s neznámym mladíkom, s ktorým Vranskú naposledy videli živú. Jeho identitu sa ale polícii nikdy nepodarilo zistiť.

Posted by Otýlie – absolventský film on Monday, November 5, 2018

Vyšetrovateľov ale zaujal fakt, že Vranská sa v posledný deň svojho života pohádala s Antóniou Koklesovou. Mohla mať v jej smrti prsty práve ona alebo rotmajster Pěkný? Tí to jednoznačne odmietli a podľa vlastných slov mali alibi. Keď sa s Vranskou rozlúčili, zamierili do Pěkného bytu, kde strávili prakticky celú noc.

Český kriminalista Miroslav Jedlička ale vždy považoval za najpravdepodobnejších páchateľov práve Koklesovú a Pěkného. Uviedol, že medzi oboma ženami boli výrazné animozity a napätie. Je teda možné, že Koklesová Vranskú zavraždila zo žiarlivosti a Pěkný asistoval pri odstránení tela. Podozrenie naňho vrhá aj fakt, že po nájdení tela Vranskej sa neprihlásil na polícii sám, ale vyšetrovatelia ho museli sami vypátrať.

Pravdou však je, že s vraždou Koklesovú a Pěkného nespája žiadny iný dôkaz. Svedkovia navyše videli Vranskú po tom, ako sa s rotmajstrom a jeho priateľkou rozlúčila, a bola sama, resp. v prítomnosti neznámeho mladíka.

Listy od vraha?

Vražda Otílie Vranskej sa svojou brutálnosťou a záhadnosťou stala magnetom pre vtedajšiu verejnosť. Novinári prinášali o prípade stále ďalšie a ďalšie informácie a do redakcií dorazilo približne 700 listov, ktorých pisatelia tvrdili, že majú informácie o vrahovi či dôležité dôkazy. Drvivá väčšina z nich bola ale dielom podvodníkov či svojráznych morbídnych „vtipálkov“. Políciu však zaujalo niekoľko znepokojivých listov, ktoré údajne pochádzali od samotného vraha.

Pisateľ sa podpisoval ako Karel Wodowary (alebo Karel X. Y.) a na obálke bol nápis Fantóm ulice. Dotyčný písal, že práve on zavraždil Otíliu Vranskú, priznal sa aj k vražde prostitútky menom Janotová a tvrdil, že má na svedomí aj ďalšie obete. Jeho motívom vraj bolo potešenie zo zabíjania. Pôvodne vraj nemal v úmysle Vranskú zabiť, ale keď s ňou prišiel do svojho bytu, Vranská si za pohlavný styk vypýtala peniaze. Keďže muž tvrdil, že v minulosti mu prostitútky veľmi ublížili, Vranskú omámil a zavraždil.

Shutterstock

O sebe uviedol, že je bohatý dedič, ktorý precestoval značnú časť sveta a dobre hovorí po anglicky. Podľa analýzy list napísal muž okolo štyridsiatky s nadpriemerne vysokou inteligenciou. Polícia sa ho snažila vypátrať, avšak to sa jej nikdy nepodarilo. Viacerí odborníci z radov kriminalistky sa ale vyjadrili, že list je pravdepodobne falošná stopa a v skutočnosti ho nenapísal vrah.

Pomôže v prípade DNA?

O tom, kto vlastne Vranskú zavraždil, vznikol celý rad teórií. Niektoré dokonca hovorili o tom, že žena sa stala obeťou politickej vraždy. Jej smrť mala vraj prekryť škandál z vraždy filozofa a spisovateľa Theodora Lessinga, ktorého zabili v Mariánskych Lázňach, kam ušiel pred nacistami. Mohli teda vrahovia prísť z Nemecka? Mnohým sa táto hypotéza zdá byť až príliš divoká. Prípad Otílie Vranskej sa napokon uzavrel neuspokojivo. Polícii sa páchateľov nepodarilo vypátrať, hoci záujem o to je stále veľký.

V roku 2017 sa ale objavili informácie, že polícia prípad stále rieši. Historik Radek Galaš dokonca povedal, že má sieť nepriamych dôkazov, ako aj novú stopu: niekoľko vlasov, ktoré sa našli za nechtami obete. Na základe skúmania DNA by mohla práve táto stopa viesť k odhaleniu vraha. Galaš sa vyjadril, že podľa jeho názoru majú vo vražde jednoznačne prsty Antónia Koklesová a Josef Pěkný. Upozornil na Pěkného podivné správanie (neprihlásil sa na polícii), ale aj na to, že preukázateľne klamal a svoju pôvodnú výpoveď stiahol a zmenil ju tak, aby sedela do tvrdenia Koklesovej.

Posted by Muzeum Policie ČR on Tuesday, January 28, 2014

Polícia však tomuto faktu zrejme neprikladala dôležitosť. „Tí dvaja si navzájom dosvedčovali alibi,“ uviedol Galaš pre portál iDnes. „Jeden z nich celkom úmyselne a evidentne klamal. Polícia ale jeho výpoveď spätne neoverila. Nasledujúci deň po svojom prvom výsluchu, keď sa s druhou osobou zrejme dohodli, čo kto vypovedal, sa tento človek na políciu vrátil a svoju pôvodnú výpoveď zmenil tak, aby zodpovedala výpovedi druhej osoby.“

K pochybeniu polície podľa neho došlo pre neskúsenosť policajta, ktorý vypočúvania viedol (na oddelení pracoval len rok a pol). Výsledky testov DNA zatiaľ neboli publikované.

Čítaj ďalej: Kto bol brutálny vrah Jack Rozparovač?


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť