Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

V tomto článku ti prinášame 5 mrazivých úmrtí, nad ktorými si ľudia dodnes lámu hlavy. Okolnosti, ktoré viedli k smrti nižšie popísaných obetí, sú totiž mimoriadne zvláštne, záhadné a racionálne ťažko vysvetliteľné. V prípade niektorých z nich dokonca viacerí ľudia hovoria rovno o nadprirodzených silách.

Teórií existuje veľké množstvo, ale pravda už zrejme zostane navždy skrytá.

1. Elisa Lam

Prípad 21-ročnej študentky Elisy Lam patrí k mimoriadne mrazivým a záhadným. V roku 2013 sa vydala na cestu po Amerike a 26. januára dorazila do Los Angeles, kde si zaplatila izbu v hoteli Cecil. Polícii sa neskôr podarilo vypátrať niekoľko svedkov, ktorí Lam tesne pred zmiznutím videli, prípadne s ňou hovorili. Podľa ich slov pôsobila Elisa úplne normálne, mala dobrú náladu a svedkovia si na nej nevšimli žiadne známky znepokojenia.

31. januára 2013 sa mala odhlásiť z hotela a odísť smerom k Santa Cruz. Nestalo sa tak. Jej izba bola prázdna, polícia prehľadala aj zvyšok hotela, ale po Elise akoby sa zľahla zem.

Mrazivé video

Polícia 15. februára zverejnila video z jedného z hotelových výťahov, ktoré pochádzalo z 1. februára a zachytávalo Elisu v posledných okamihoch jej života. Na videu bolo vidieť, ako Elisa vstupuje do výťahu, stlačí niekoľko tlačidiel a chvíľu čaká. Dvere sa však nezavrú. Elisine správanie pôsobí stále znepokojivejšie a bizarnejšie. Niekoľkokrát vystrčí hlavu z výťahu a obzerá sa okolo, potom sa zdá, akoby sa skrývala v rohu výťahu.

Následne znovu postláča viacero tlačidiel, ale dvere sa nezavrú. Elisa vyjde na chodbu a zdá sa, že s niekým hovorí a vo vzduchu robí zvláštne pohyby rukami. Potom odkráča mimo záberu a dvere výťahu sa až teraz zavrú.

Video pôsobilo na mnohých ľudí extrémne mrazivo, ozvali sa dokonca aj hlasy, ktoré hovorili, že Elisu posadli akési nadprirodzené sily. Psychiatri zase špekulovali, že mohla utrpieť psychotickú epizódu, keďže trpela bipolárnou poruchou, proti ktorej aj užívala lieky.

Profimedia

Telo Elisy Lam sa napokon našlo 19. februára 2013, a to až po tom, čo sa návštevníci hotela sťažovali na zvláštnu chuť a sfarbenie vody. Elisu Lam našli v jednej z obrovských nádrží na vodu na streche hotela. Vyšetrovatelia konštatovali, že Elisa mala psychotický atak a nešťastnou náhodou sa utopila. Nie je však jasné, ako sa na strechu vôbec dostala (návštevníci sa tam mohli dostať len po požiarnom rebríku), ani to, ako dokázala odsunúť ťažký poklop vodnej nádrže.

Zaujímavosťou tiež je, že hotel Cecil je opradený rôznymi strašidelnými príbehmi a vraždami, ktoré sa na jeho pôde dokázateľne odohrali.

2. Rodina Jamisonovcov

Trojčlenná rodina Jamisonovcov (manželia Bobby a Sherilynn a ich malá dcérka Madyson) záhadne zmizli 8. októbra 2009 v Oklahome. Krátko predtým niekoľkokrát kontaktovali svojho kňaza a tvrdili, že v ich dome straší. Po ich zmiznutí sa rozbehlo pátranie, počas ktorého sa však nepodarilo členov rodiny nájsť.

Polícia zaistila len ich auto, v ktorom bol stále nažive ich psík. V aute ostali aj mobilné telefóny a asi 32-tisíc dolárov v hotovosti. Telá rodiny náhodou objavili až dvaja stopári 15. novembra 2013 v Latimer County v Oklahome.

Kvôli tomu, že rozklad tiel bol príliš rozsiahly, nebolo možné určiť príčinu smrti. Predpokladalo sa však, že rodina sa stratila a zomrela na nedostatok jedla a vody. Na internet sa dostalo aj video, ktoré znázorňuje rodinu Jamisonovcov tesne pred ich poslednou cestou. Vidno na ňom, ako sa členovia rodiny balia a nakladajú veci do auta. Pôsobia však zvláštne, ich pohyby sú strojové a zdá sa, akoby boli v nejakom tranze.

To vyšetrovateľov viedlo k domnienke, že možno užili nejaké drogy. Pre túto hypotézu však neexistujú dôkazy. Okolnosti smrti trojčlennej rodiny teda dodnes neboli uspokojivo vysvetlené.

3. Ďatlovova výprava

Smrť deviatich členov turistickej výpravy 2. februára roku 1959 na Urale patrí k najväčším záhadám modernej histórie. Členovia výpravy vedenej Igorom Ďatlovom zahynuli v blízkosti hory Cholat Sjachyl (Mŕtva hora). Keď sa deväť turistov nevrátilo domov, rozbehlo sa pátranie, do ktorého boli zapojené aj desiatky dobrovoľníkov.

V blízkosti hory Cholat Sjachyl sa našiel stan rozrezaný zvnútra a zavalený snehom. V ňom boli nájdené aj niektoré osobné veci obetí (peniaze, topánky). Telá skupiny boli objavené v pomerne veľkých rozstupoch od seba. Niektoré obete boli len v spodnej bielizni a bez topánok. Niektorí sa evidentne snažili v snehu založiť oheň (ich telá boli čiastočne obhorené).

Jednotliví členovia nejavili známky akéhokoľvek zápasu, avšak pri pitve sa zistilo, že telá niektorých z nich boli extrémne poškodené – niektorí mali rozdrvené lebky, polámané rebrá a rozsiahle vnútorné zranenia.

Profimedia

Záhadné príčiny smrti

Sovietske úrady určili ako príčinu smrti podchladenie, ale nie je jasné, čo turistov vyhnalo z bezpečia stanu, navyše bez oblečenia. Nie je tiež známe, čo mohlo niektorým z nich spôsobiť také brutálne zranenia.

Nočné teploty v oblasti, kde sa turisti utáborili, dosahovali až mínus 30 stupňov Celzia. V takom prípade nastáva smrť už po 15 minútach. Vyšetrovatelia napokon podotkli, že za smrťou turistov „stála neznáma sila, ktorej obete neboli schopné čeliť“.

Nehoda sa stala predmetom rôznych dohadov či konšpiračných teórií. Tie hovoria napríklad o tom, že skupina turistov sa stala obeťou mimozemšťanov, vojakov alebo Almu, snežného muža z miestnych legiend. Menej divoké teórie hovoria, že ich mohli zavraždiť príslušníci kmeňa Mansijov, ktorí v oblasti žijú. Vyšetrovatelia však túto teóriu rezolútne odmietli.

Profimedia

Ďalšou populárnou teóriou je lavína, ktorá mohla spadnúť uprostred noci a vyhnať turistov von. Skeptici ale pripomínajú, že Cholat Sjachyl nepatrila k horám, kde by hrozilo lavínové nebezpečenstvo. Úplne vylúčiť sa síce nedalo, ale aj keby lavína spadla, musela byť veľmi slabá a rozhodne nemohla spôsobiť také rozsiahle vnútorné zranenia, a to ešte len vybraným členom.

Iné teórie hovoria, že došlo ku konfliktu medzi členmi skupiny, prípadne k intoxikácii či k vplyvu tzv. infrazvuku, ku ktorému dochádza kombináciou silného vetra a zemských vibrácií. Ten nepríjemne vplýva na ľudskú psychiku a spôsobuje dezorientáciu. Takú silnú reakciu, ktorá by spôsobila podobné úmrtia, však infrazvuk u človeka nikdy predtým nevyvolal.

4. Cathy Cesnik

27-ročná katolícka mníška Cathy Cesnik zmizla 7. novembra 1969. V roku 1970 bolo nájdené jej telo. Mala prerazenú lebku po údere do spánku tupým predmetom. Bolo jasné, že ide o vraždu. Páchateľov sa však nikdy nepodarilo odhaliť.

Cathy Cesnik pracovala na strednej škole Seton Keough High School. Tu sa jej niekoľko študentiek zverilo, že sú sexuálne obťažované dvomi konkrétnymi kňazmi. Dievčatá sa snažili dovolať pomoci, ale cirkevná hierarchia ich obvinenia vždy zmietla zo stola. Podľa dievčat bola sestra Cesnik jediná ochotná im pomôcť a chystala sa proti dvom kňazom otvorene vystúpiť a informovať o ich činoch biskupa v arcidiecéze v Baltimore.

Profimedia

Po jej smrti sa vynorili špekulácie, že bola zavraždená, aby sa tajomstvo o sexuálnom zneužívaní nedostalo na verejnosť. Prípad sa stal aj námetom pre dokumentárny seriál The Keeper z dielne Netflixu.

5. Rasputin

Grigorij Jefimovič Rasputin, podivuhodná postava ruských dejín, samozvaný svätec a mystik, sa zhodou nie celkom jasných okolností dostal do tesnej blízkosti samotného cára Mikuláša II. a jeho rodiny. Dodnes viacerí historici nechápu, ako je možné, že nevzdelaný alkoholik a sexuálny maniak dokázal mať taký obrovský vplyv na ruského vládcu.

Údajne sa mu podarilo zázračne vyliečiť cárovho syna, ktorý trpel hemofíliou. Zato si vyslúžil od cárskeho dvora nekonečnú vďaku a oddanosť. Rozhodoval dokonca o politických veciach a mnoho ľudí ho kvôli jeho údajným liečiteľským schopnostiam vyhľadávalo. Žil škandálnym životom, jeho posteľou prešli stovky žien. Hovorilo sa, že jeho milenkou bola aj manželka samotného Mikuláša II., to sa ale nikdy nepotvrdilo.

Profimedia

Atentát

Mnohým ale excentrický mystik a jeho výčiny prekážali, takže naplánovali jeho atentát. Medzi vrahov patrili Vladimir Priškevič, knieža Felix Jusupov, Dimitrij Pavlovič, Nikolaj Michajlovič a lekár Stanislav Lazovert. Jusupov Rasputina jedného večera pod falošnou zámienkou nalákal do svojho domu. Tu mu ponúkol koláče a víno otrávené čistým kyanidom. Rasputin spokojne zjedol štyri koláče, pil víno, ale nič sa s ním nedialo. Jed nepôsobil. Jusupov stratil trpezlivosť a následne ho strelil do srdca a do chrbta.

Ani to však Rasputina nezabilo a dokonca sa dokázal dať na útek na dvor. Tu ho však Jusupov strelil do hlavy a jeho telo následne vrahovia hodili do rieky Nevy. Podľa pitvy vtedy Rasputin ešte žil, odreniny na koncoch prstov navyše naznačovali, že sa dokonca pokúšal dostať z vody. Napokon sa utopil.

Profimedia

Ľudia si dlho kládli otázku, ako je možné, že na Rasputina neúčinkoval jed. Podľa niektorých odborníkov sa Rasputinovi vrahovia dopustili chyby, keďže otrávili práve koláče. Jed tak bol čiastočne neutralizovaný cukrom.

Niektorí zase tvrdili, že jed bol príliš starý a z tohto dôvodu neúčinkoval. Objavili sa aj hlasy, že Rasputin mohol mať ako ťažký alkoholik zníženú kyslosť žalúdka. Kyanid sa v tom prípade nerozložil na smrteľný kyanovodík.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť