Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor
Zdroj: ©Shutterstock

Záhadné zmiznutie postarších manželov z roku 1970 je plné otáznikov. Kam sa podeli?

Edward a Stephania Andrewsovci neboli nikdy nájdení.

Tajomné zmiznutie manželov Edwarda a Stephanie Adrewsovcov možno nie je masovo známe, avšak svojho času sa mu na stránkach novín dostalo veľkej pozornosti. Prípad vzbudzuje pozornosť milovníkov záhad aj dnes. Vznáša sa totiž nad ním niekoľko podozrivých otáznikov. V tomto článku si priblížime základné fakty celej záhady.

Milý manželský pár

Edward Pope Adrews a Stephania Rynak Andrews sa narodili v roku 1908 a v čase svojho zmiznutia mali 62 rokov. Manželmi boli sedem rokov a žili v meste Arlington Heights v štáte Illinois. Edward pracoval ako účtovník v jednej firme, Stephania ako úverová vyšetrovateľka.

Edward pôsobil v práci na čiastočný úväzok a bol rozhodnutý čoskoro odísť do dôchodku. Podobné plány mala aj Stephania. Podľa dostupných informácií išlo o milých ľudí, ktorí mali veľa priateľov a v práci si ich vážili. Hodnotili ich ako veľmi ochotných a vždy pripravených pomôcť. Zmieňovali tiež ich vysoké pracovné nasadenie a zmysel pre povinnosť.

Edward and Stephania Andrews disappeared from Chicago, IL May 15, 1970. #missingcouple https://bit.ly/2JiVPxX

Posted by Missing But Not Alone on Wednesday, May 30, 2018

Podivné správanie

V piatok 15. mája 1970 sa manželia vydali na večierok do hotela Sheraton-Chicago v Chicagu. Ten bol sponzorovaný spoločnosťou Woman’s Auxiliary of the Beverage Institute, ktorého členkou bola aj Stephania. Hosťom sa zdalo, že Edward pôsobí trochu zvláštne a choro. Manželke sa tiež sťažoval, že je hladný, a žiadal ju, aby z večierka odišli a niekde sa najedli.

Okolo 21:30 videl šéf blízkej garáže Edwarda, ako kráča k svojmu autu. Muž vypovedal, že Edward mal v tvári výraz šoku a zmätenia. Keď manželia autom odchádzali, muž na chvíľu na sedadle spolujazdca zahliadol aj Stephaniu.

Shutterstock

Zvláštne bolo, že hlavu mala v dlaniach a plakala. Auto zamierilo po Michigan Avenue a následne smerom k Michigan Avenue Bridge. Edward ale zvolil cestu, po ktorej bolo zakázané jazdiť. To bolo poslednýkrát, čo manželov niekto videl.

Edward a Stephania pôvodne mali ísť ešte na jeden večierok, ktorý sa konal 16. mája, tam ale už nedorazili. Hostia z toho nerobili vedu a mysleli si, že manželom proste niečo narušilo plány. Keď sa však neukázali ani v pondelok ráno v práci, ľudia z ich okolia začali byť podozrievaví. Napokon kontaktovali políciu a manželov nahlásili ako nezvestných.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zľahla sa po nich zem. 9 záhadných a mrazivých prípadov zmiznutí ľudí na Slovensku (2. časť)

Pátranie začína

Od samotného zmiznutia po zavolanie polície tak ubehli takmer tri dni. V prípade nezvestných osôb je takýto dlhý časový úsek obzvlášť nepríjemný, keďže kľúčové sú často hodiny po zmiznutí. Polícia sa však na prípad vrhla pomerne rázne. Muži zákona sa najprv porozprávali s Edwardovými kolegami z práce.

Tí vypovedali, že Edward bol už počas obeda akýsi nesvoj a vyzeralo to, že mu je zle. Tento stav sa natiahol až do popoludnia, keď z práce odišiel. To by potvrdzovalo výpovede hostí na párty, ktorí tiež tvrdili, že Edward rozhodne nevyzeral dobre.

Shutterstock

Nevyriešeným bodom bol fakt, že na odchode z párty Stephania plakala. Mohlo medzi ňou a manželom dôjsť k hádke? A prečo Edward zvolil trasu, po ktorej bolo zakázané jazdiť? Polícia začala pracovať s hypotézou, že Edward mohol byť opitý, prípadne že uňho došlo k otrave jedlom.

V takom prípade by mohol byť v dezorientovanom stave a napokon stratiť kontrolu nad vozidlom. Vyšetrovatelia sa domnievali, že autom napokon niekde havaroval, resp. že sa s ním zrútil do rieky Chicago River. Oblasť nebola nijakým spôsobom chránená, takže sa táto teória zdá byť viac ako možná.

Polícia rieku podrobne prehľadala hneď dvakrát. Využila pri tom nielen profesionálnych potápačov, ale aj sonary a ďalšie pomôcky. Po aute Andrewsovcov ale nebolo ani stopy.

Okrem rieky polícia prehľadala aj blízke jazero Michigan, ale bez akéhokoľvek výsledku. Špecialista na sonary, ktorý v pátraní pomáhal, sa neskôr vyjadril, že si je na 95 % istý, že auto Andrewsovcov sa v jazere nenachádza.

Shutterstock

Žiadne stopy, žiadne dôkazy

Ďalším možným vysvetlením by mohlo byť prepadnutie či vražda. Vylúčiť sa asi nedá, ale polícia ho považuje za veľmi nepravdepodobné. Manželia totiž pri sebe mali len málo peňazí a všetky ich cennosti ostali doma. S ich úsporami na účtoch navyše po ich zmiznutí nikto nemanipuloval.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nataschu Kampusch uniesli, keď mala len 10 rokov. Utiecť sa jej podarilo o 8 rokov neskôr

Mohli proste z nejakého dôvodu zmiznúť z vlastnej vôle? Ani táto hypotéza nedáva príliš veľký zmysel. Nemali na to totiž žiadny dôvod a okrem toho boli známi aj tým, že vždy, keď odchádzali z mesta, informovali svojich príbuzných a známych. To, že by sa proste zobrali a odišli na neznáme miesto, sa im vôbec nepodobalo.

Vyšetrovanie tak uviazlo na mŕtvom bode. Polícia síce dostala niekoľko tipov, ale tie sa po preskúmaní ukázali byť slepou uličkou. Do prípadu sa dokonca zaangažovalo niekoľko jasnovidcov, ktorí tvrdili, že manželia boli zavraždení. Ich telá spolu s ich autom vrahovia ukryli do rieky či jazera.

Shutterstock

Ani tieto stopy ale k ničom neviedli. Prípad sa síce ešte otvoril v roku 1994, keď polícia dostala ďalší tip na jazero v Green Oaks, ale opäť nič nenašla. Andrewsovci boli napokon v roku 1978 vyhlásení za mŕtvych.

Hoci dodnes nemáme dôkazy o tom, čo sa s nimi stalo, podľa polície je najpravdepodobnejšia verzia, že po odchode z párty došlo k nehode (zrejme kvôli Edwardovmu ochoreniu či otrave) a auto s manželmi skončilo v rozbúrených vodách rieky či jazera.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť