Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Človek by si myslel, že zistenie príčiny na prvý pohľad zvláštneho úmrtia dnes už nebude žiadny problém. Ono to tak často aj naozaj je, ale predsa len tu máme prípady, ktoré dodnes nemajú úplne uspokojivé riešenie. Prípadne úmrtia, ktorých okolnosti sú natoľko podivné a záhadné, že dodnes nedávajú spať mnohým ľuďom. Do tejto kategórie spadá aj tajomná smrť Reya Riveru, ku ktorej došlo v roku 2006.

Veselý a talentovaný mladík

Rey Omar Rivera sa narodil v roku 1973 v Portoriku. V čase svojej smrti mal 32 rokov. Išlo o pozitívne naladeného mladíka, ktorý mal rád šport (hral vodné pólo), umenie a svoju rodinu. Pri jednej príležitosti sa zoznámil s Allison Jones a spriatelil sa s ňou. Priateľstvo prerástlo v lásku a obaja svoj cit spečatili pred oltárom.

Rey bol nesmierne šťastný a s manželkou sa usadil v Južnej Kalifornii. Keďže Rivera odjakživa rád písal, snažil sa uchytiť ako scenárista. Príliš sa mu ale nedarilo. Potom však dostal ponuku od svojho dlhoročného priateľa Portera Stansberryho, aby pracoval pre jeho finančnú a investičnú spoločnosť Stansberry & Associates Investment Research.

Netflix

Rivera nejaký čas váhal, pretože financiám a investovaniu nerozumel, avšak Stansberry ho napokon zlanáril. Rey a Allison sa v roku 2004 presťahovali do Baltimoru, kde Rey začal pracovať ako redaktor Stansberryho finančného magazínu. Pre túto spoločnosť tiež pôsobil ako kameraman. Neskôr začal pracovať pre spoločnosť Agora Publishing (ktorá vlastnila aj Stansberry & Associates Investment Research).

Podivné zmiznutie

16. máj 2006 začal ako každý iný deň. Allison musela vyraziť na služobnú cestu, Rey jej pripravil raňajky, odniesol jej kufor do auta a rozlúčil sa s ňou. Podľa Allison sa správal úplne normálne a neboli na ňom badateľné žiadne známky rozrušenia. Keď sa mu ale manželka snažila v ten istý deň večer dovolať, Rey telefón nedvíhal.

Zavolala teda svojej kolegyni Claudii, ktorá v tom čase bývala v ich dome. Tá jej povedala, že počula, ako Reyovi podvečer zazvonil mobil. Rey s niekým hovoril a svoju konverzáciu zakončil prekvapeným: „Aha!“ Potom vstal, rýchlo zišiel po schodoch a vybehol na ulicu.

Shutterstock

Claudia si z toho ale nič nerobila, pretože si myslela, že sa mu proste ozval niekto z práce a Rey len išiel niečo narýchlo vybaviť. Keď jej ale Allison zavolala, Claudia skontrolovala dom a zistila, že Rey v ňom nie je. Neukázal sa ani na druhý deň. Allison už začala cítiť, že tu niečo nehrá, a vybrala sa domov. Cestou obvolala všetkých Reyových známych a oboznámila ich so situáciou.

Vypukla panika a strach. Rodina sa obrátila na políciu. Tej sa podarilo zistiť, že telefonát, ktorý Rey 16. mája prijal, prišiel od jeho zamestnávateľa Agora Publishing. Keďže však prechádzal cez ústredňu, nedalo sa presne zistiť, kto konkrétne mu telefonoval. Rozbehlo sa pátranie. Allison a jej rodičia všade rozvešali letáky oznamujúce, že Rey je nezvestný, a prechádzali celé mesto s tým, že možno objavia nejakú stopu.

Nález tela

To sa im napokon aj podarilo. 22. mája našli jeho auto zaparkované na ulici Saint Paul Street. Bolo to v blízkosti bývalého hotela Belvedere, ale aj blízko Reyovho pracoviska. Prečo sem ale vôbec zamieril? Polícia auto prehľadala, ale nenašla žiadne stopy. Na najvyššom podlaží parkoviska však objavili niečo, čo ich zarazilo.

Bola to diera na nižšej streche hotela Belvedere. Vedľa nej ležali vyzuté žabky (podobné tým, ktoré nosil Rey). Polícia sa začala obávať najhoršieho a začala skúmať hotel. Napokon v konferenčnej miestnosti, priamo pod dierou v streche, objavili Reyovo telo. Bolo už v značnom štádiu rozkladu, čo do veľkej miery sťažilo vyšetrovateľom prácu.

Netflix

Pri pitve sa ale prišlo na to, že v Reyovom tele neboli žiadne drogy ani alkohol. Mal niekoľko veľmi vážnych poranení (zlomené rebrá, narazenú lebku), ktoré boli určené ako dôvod smrti. Patológovia však neboli schopní určiť, ako k nim prišiel. Prvá teória hovorí o tom, že Rey proste spáchal samovraždu skokom zo strechy Belvedere. Problém však bol v tom, že diaľka medzi strechou a dierou bola príliš veľká (až 13 metrov).

Podľa vyšetrovateľov by sa musel Rey z celej sily rozbehnúť a skočiť. Vzhľadom na to, že mal obuté len žabky, ako aj z dôvodu, že samovrahovia sa zvyčajne pred skokom nezvyknú rozbehnúť, sa táto teória zdala málo pravdepodobná. Vylúčiť sa ale nedala. Zvláštne tiež bolo, že v blízkosti diery sa našiel Reyov mobil a slnečné okuliare. Tie však neboli nijako poškodené, dokonca nemali ani len škrabnutie.

Netflix

To bolo mimoriadne zvláštne, keďže vzhľadom na Reyove poranenia musel byť pád poriadne tvrdý. Vyzeralo to skôr, akoby tam tieto veci niekto pohodil, aby vzbudil zdanie, že tu došlo k samovražde. V tom prípade sa ponúkala verzia, že sa niekto snaží zamaskovať vraždu. Mohol Reya niekto zo strechy sotiť alebo ho prinúť, aby skočil? Ak áno, kto? A prečo? Na streche hotela síce bola kamera, ale nefunkčná. Reyovu samovraždu nevidel ani žiadny svedok. Nemáme teda vôbec žiadne informácie, ktorých by sme sa mohli chytiť.

Podivný odkaz

Patológovia určili príčinu smrti ako „nezistenú“ s tým, že nemajú k dispozícii dostatok informácií. Polícia sa však prikláňala k tomu, že Rey predsa len spáchal samovraždu. Stojí ale za zmienku, že Porter Stansberry krátko po náleze tela zakázal svojim zamestnancom o celej veci hovoriť.

Jeho hovorca to síce poprel, ale jeden z detektívov, ktorí na prípade pracovali, spomínal, že Stansberry sa s ním svojho času o prípade jednoducho odmietal rozprávať a neodpovedal ani na jeho žiadosti o vypočutie.

To, pravdaže, vrhlo podozrenie, či Stansberry predsa len nevie niečo viac, prípadne či rovno nemá prsty v Reyovej smrti. Stansberry sa však neskôr k prípadu niekoľkokrát vyjadril a odmietol, že by so smrťou Riveru mal on či jeho spoločnosť niečo spoločné.

Pre políciu bol prípad uzavretý, Allison sa ale nechcela vzdať tak ľahko. Začala prehľadávať Reyove osobné veci s tým, že možno nájde niečo, čo by do prípadu vnieslo viac svetla. Niečo skutočne našla, avšak celú záležitosť to vlastne ešte viac zamotalo.

Netflix

Na zadnej strane Reyovho počítača bol prilepený zložený papier. Ten obsahoval rôzne drobným písmom vytlačené poznámky, ktoré ale nedávali zmysel. Podľa Allison bol odkaz napísaný presne v deň Reyovho zmiznutia, keďže v koši vtedy objavila kúsky papiera, ktorý zrejme použil.

V odkaze sa písalo napríklad toto: „Bratia a sestry, práve teraz po celom svete vybuchujú sopky. Je to úžasný pohľad. Smrť nerozdelí tých, ktorých zjednocuje počestnosť. Stojím pred vami ako muž, ktorý chápe zmysel a cenu našich tajomstiev. Preto ich ako tajomstvá ochraňujem.“

Okrem toho bolo na lístku niekoľko mien známych osobností a režisérov, ale aj Reyových príbuzných, to všetko bez nejakého viditeľného zámeru. Rey tam napísal tiež zoznam filmov, ktoré mal rád (boli medzi nimi rôzne tituly, od Pána prsteňov cez Klub bitkárov, Hviezdne vojny až po Minority Report).

Netflix

Odkaz na tajné spoločnosti?

Nedávalo to však vôbec zmysel. Prečo ten zoznam vôbec Rey spísal? A prečo bol ukrytý? Jeho žena skúsila nájsť odpoveď na internete a do vyhľadávača zadala vetu „Smrť nerozdelí tých, ktorých zjednocuje počestnosť“. Zistila, že sa spája so slobodomurármi. Tí sú známou tajnou spoločnosťou a tiež o nich kolujú najrôznejšie konšpiračné teórie.

Latinské znenie danej vety „Virtus junxit mors non separabit“ sa skutočne dá nájsť na viacerých slobodomurárskych prsteňoch. Máme teda v tomto prípade dočinenia so zlovestnou slobodomurárskou konšpiráciou? Nemusí to tak byť.

Netflix

Rey sa totiž počas života zaujímal o rôzne tajné spoločnosti a veľa si o nich čítal. Plánoval o nich napísať aj scenár. Bolo tiež známe, že si často zapisuje rôzne poznámky, ktoré mohli na neoboznámeného čitateľa pôsobiť chaoticky. Išlo o rôzne nápady, útržky zaujímavých viet z kníh, citáty, náhodné myšlienky, ale aj poznámky týkajúce sa práce.

Čiže aj nájdený odkaz mohol byť len takýmto zhlukom rôznych myšlienok. To ale stále nedáva odpoveď na otázku, prečo ho Rey tak dômyselne skryl? Mal to byť jeho list na rozlúčku pred samovraždou? Ak áno, tak prečo takýto? Alebo išlo o nejaký kód? Allison lístok odovzdala polícii, ktorá ho posunula špecialistom z FBI. Tí sa zhodli, že ide o naozaj zvláštny odkaz, ale podľa ich názoru nemá charakter listu na rozlúčku. Pokiaľ to naozaj bol nejaký kód, kriminalistom sa ho nepodarilo rozlúsknuť.

Nahneval nejakého mocného klienta?

Skeptici odmietajú nepodložené tvrdenia o slobodomurároch a poukazujú na to, že kľúč môže byť v Reyovej práci. Port Stansberry odmietol o celej veci hovoriť, navyše sa prišlo na to, že v dôsledku Reyovho finančného poradenstva prišiel o peniaze dôležitý klient jeho spoločnosti. Allison sa navyše zmienila, že nejaký čas pred smrťou sa Rey zdal byť podivne tichý a zamyslený.

Minimálne dvakrát sa im počas noci spustil alarm, pričom Rey okamžite vyskočil, vzal do rúk bejzbalovú pálku a bol pripravený útočníka zneškodniť. Allison tvrdila, že taký strach v jeho očiach ešte nikdy nevidela. Akoby sa bál, že po ňom niekto pôjde. Podľa polície však bolo spustenie alarmu len falošný poplach. Tvrdili, že ho zrejme spustilo nejaké zviera. Allison je však presvedčená, že sa do ich domu pokúšal niekto vlámať, čoho dôkazom malo byť aj poškodené okno.

Netflix

V tomto prípade sa ponúka vysvetlenie, že v dôsledku Reyovho finančného poradenstva prišiel o peniaze niekto veľmi mocný, kto sa Reyovi následne rozhodol pomstiť. Reyova rodina o tom nepochybuje a je si istá, že ich manžela, syna a brata niekto zavraždil. Samovražda podľa nich nedáva ani ten najmenší zmysel. Aký mal byť motív? Rey mal milujúcu ženu, nemal žiadne problémy a chcel mať deti. Nemal sklony k depresiám, nikdy sa u neho neobjavili ani len náznaky nepokoja či samovražedného správania.

Predsa len samovražda?

Pre poriadok ale treba dodať, že sa nájde viacero detektívov, ktorí si myslia, že smrť Reya Riveru bola naozaj samovražda. Možno za ňu mohol nejaký skrat, navyše aj Allison sa zmieňovala, že nejaký čas pred smrťou bol Rey zvláštne uzavretý. Okrem toho poukazovali, že nie je celkom pravda, že by sa na miesto dopadu nedalo doskočiť priamo zo strechy hotela.

Iste, na prvý pohľad to tak možno vyzerá, ale vzdialenosť rozhodne nebola taká veľká, aby sme to mohli na sto percent vylúčiť. Prichádza ale tiež do úvahy, že Rivera neskočil priamo zo strechy, ale z nižšej rímsy. Do nej sa síce dalo dostať len prostredníctvom súkromných bytov, ale objavili sa správy, že Rey často navštevoval bar v Belvedere. Mohol sa teda na rímsu dostať práve cezeň. Stále však nie je zodpovedaná otázka, prečo by Rey chcel spáchať samovraždu, a ak to naozaj urobil, čo ho k takémuto kroku dohnalo.

Netflix

Prípad v knihách a dokumentoch

Prípad Reya Riveru sa stal predmetom dokumentov či kníh. Spomenúť môžeme knihy An Unexplained Death: A True Story of a Body at the Belvedere a Rey Rivera, Suicide or Homicide?: There is only one truth and science holds the key.

Tejto záhadnej smrti sa venovali aj tvorcovia v jednej epizóde dokumentárneho cyklu Unsolved Mysteries, ktorý môžeš nájsť na Netflixe.

Mel.monro/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_Rey_Rivera#/media/File:9788409281626PORTen.jpg)

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť