Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 28.9.2024
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava
Zdroj: ©Shutterstock

Zákaz alkoholu pred voľbami či povinné cvičenie jogy. Zaujímavé politické tradície z celého sveta

Od čajových obradov po povinnosť voliť.

Divadlo ako spôsob komunikácie politiky (Japonsko)

Divadlo Nó alebo Nógaku (能 Nō) je tradičná japonská divadelná forma, ktorá spája prvky tanca, drámy, hudby a poézie do vysoko štylizovaného a estetického prerozprávanie známeho príbehu z japonskej literatúry. Hoci je primárne umeleckou formou, historicky sa používalo na sprostredkovanie politických posolstiev alebo na vyjadrenie úcty politickým osobnostiam japonskej kultúry.

Divadlo Nó sa v Japonsku stalo nástrojom odovzdávanie politických posolstiev. Napríklad hra Takasago zobrazuje ideál harmonickej spoločnosti, v ktorej každý pozná svoje miesto a svoje povinnosti si plní s gráciou a dôstojnosťou. Iná hra s názvom Atsumori vznikla ako komentár k nezmyselnosti vojny.

Koncom 30. rokov sa americký básnik Ezra Pound zapojil do propagandistickej kampane podporujúcej propagáciu japonskej kultúry a boj proti západnému imperializmu. Cieľom týchto krokov bolo podporiť japonský nacionalizmus a vytvoriť pozitívny obraz krajiny vo svete.

Propagácia jogy (India)

Joga má v Indii nielen kultúrny, ale aj politický význam. Keďže ide o produkt histórie, politická moc tejto krajiny sa rozhodla využiť ju ako nástroj mobilizácie a formovania národnej identity. Aby indická vláda zdôraznila jogu a myšlienku národnej jednoty, ktorú sa jej podporovaním snaží dosiahnuť, v roku 2015 určila 21. jún za Medzinárodný deň jogy.

Jednotlivé politické strany v Indii používajú jogu ako prostriedok presadenia hinduistickej nacionalistickej agendy a oslovenie voličov. Predovšetkým vyzdvihujú starodávnosť jogovej praxe a jej prepojenosť s národnou históriou Indie. Okrem toho má štátna podpora jogy aj cnostnejšiu myšlienku.

svet, politika, politické tradície, fakty a zaujímavosti, India, joga
Shutterstock

Indická vláda si totiž začala uvedomovať rastúce riziko civilizačných chorôb, ako sú cukrovka či hypertenzia. Aby zlepšila celkové zdravie a pohodu obyvateľstva, spustila rôzne iniciatívy s cieľom podporiť jogu ako nástroj boja proti týmto zdravotným problémom.

Dôraz vlády na propagáciu jogy však čelil kritike. Niektorí tvrdia, že ide o vnucovanie hinduistických rituálov nehinduistom a marginalizáciu náboženských menšín v krajine. Jogíni a zástancovia tohto štýlu života zase tvrdia, že joga nie je obmedzená náboženským hranicami a ako cvičebný, ale aj životný smer je dostupná pre ľudí všetkých vierovyznaní.

Joga je beh na dlhú trať. Neexistuje človek, pre ktorého by nebola vhodná, hovorí Piňa yoga (ROZHOVOR)

Mohlo by ťa zaujímať:

Aké je to cvičiť s celebritami? Joga je beh na dlhú trať vhodný pre každého a kedykoľvek, hovorí Piňa yoga (ROZHOVOR)

Dočasný suchý zákon (Mexiko)

Mexiko je krajina plná temperamentných ľudí, čo sa, prirodzene, ukazuje aj pri voľbách. Aby sa predišlo nepríjemným incidentom, v Mexiku je pred voľbami zakázaný predaj alkoholu. Táto prax je známa ako „La Ley Seca“ alebo tzv. suchý zákon. Zákaz sa nariaďuje preto, aby sa počas volieb podarilo udržať verejný poriadok a zabránilo sa akýmkoľvek nepokojom alebo násiliu, ktoré môžu vzniknúť kvôli nadmernej konzumácii alkoholu.

Táto zvláštna prohibícia začína platiť od polnoci jeden deň pred voľbami a trvá až do zatvorenia volebných miestností v deň volieb. Presné trvanie zákazu sa môže líšiť v závislosti od štátu alebo obce. Vo výnimočných prípadoch, ak sa podáva spolu s jedlom, môžu reštaurácie predávať alkoholické nápoje aj počas zákazu.

Úplný zákaz musia dodržiavať bary, nočné kluby a pohostinstvá. Prax zákazu predaja alkoholu počas volebných dní má svoje korene v histórii – politickí kandidáti zabezpečovali voľný tok alkoholu v dňoch volieb, aby tým mohli ovplyvňovať nerozhodných voličov.

svet, politika, politické tradície, fakty a zaujímavosti, Mexiko, zákaz predaja alkoholu pred voľbami
Shutterstock

Povinná účasť (Austrália)

Áno, Austrália má povinnú účasť na voľbách. Všetci oprávnení občania sú zo zákona povinní voliť vo federálnych a štátnych voľbách. Ak sa volieb nezúčastníte, môžete dostať pokutu. Výška pokuty sa líši v závislosti od štátu alebo územia, ale zvyčajne sa pohybuje okolo 20 až 50 USD (cca 18 – 45 €). Ak sa nezúčastníte vo viacerých voľbách za sebou, môžete byť vyškrtnutí zo zoznamu voličov a stratíte právo voliť.

Volebná účasť v Austrálii je trvalo vysoká, v priemere sa za posledných 100 rokov pohybovala niekde okolo 95 %. Vo federálnych voľbách v roku 2022 však účasť voličov dosiahla nové minimum a klesla na najnižšiu úroveň od zavedenia povinného hlasovania, a to pod 90 %. Čo by za to dali iné krajiny, napríklad aj Slovensko, so svojou cca 65-percentnou volebnou účasťou…

svet, politika, politické tradície, fakty a zaujímavosti, Austrália, povinná účasť na voľbách
Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.