Tradície. Niečo, čo robím náš život istým spôsobom zviazaný s predkami. Odpoveď na to, prečo niektoré tradície dodržiavame aj dnes, keď už pre nás nemajú žiadny význam, asi nenájdeme. Jednoducho je to niečo, čo sa má, robili to naši rodičia, pred nimi ich rodičia, takže to budeme robiť aj my. Bodka.
Zvyky sú niečo, čo sa vyskytuje vo väčšine sfér života, či už ide o slávnostné udalosti, rodinné zvyklosti, spoločensky zakorenené tradície a podobne. Zamyslel si niekedy nad tým, ako tradície ovplyvňujú politiku? V nasledujúcich riadkoch ti predstavíme nezvyčajné politické tradície, ktoré ovplyvňujú krajiny naprieč celým svetom.
Ceremoniálna výmena stráží (Anglicko)
Kráľovská garda je názov pre peší regiment zodpovedný za stráženie londýnskych palácov – Buckinghamský palác a jeden z najstarších palácov v Londýne St. James’s Palace. Podľa toho, koľko strážcov stojí pred Buckinghamským palácom, sa dá určiť, či je vo vnútri prítomný kráľ. Ak sú na stráži štyria, panovník je doma, ak dvaja, nie je tam.
Výmena kráľovskej gardy je slávnostná udalosť. Stráž sa skladá z roty vojakov z jedného pluku, ktorý je rozdelený na dve časti, čím sa zabezpečuje obsadenie každého miesta. Ceremónia prebieha v tradičnom formáte – Stará garda sa zoradí pred palácom, kde ju nahradí Nová garda prichádzajúca z Wellingtonských kasární.
Príchod Novej gardy sprevádza kapela a obrad predstavuje formálne odovzdanie zodpovednosti Novej Garde Starou Gardou, pričom celá ceremónia trvá asi 40 minút. Výmena stráží sa v mesiacoch máj až júl koná denne o 11:30, zvyšnú časť roka sa pešiaci striedajú každý druhý deň.
Sampeah ako prejav národnej hrdosti (Kambodža)
Keď sa Kambodžania stretnú, zvítajú sa pozdravom Sampeah. Ide o tradičný kambodžský štýl pozdravu, ktorým obyvatelia tejto krajiny vyjadrujú rešpekt a úctu. Sampeah sa deje spojením dlaní k sebe do pozície modlitby a miernym úklonom. Výška pozície rúk zodpovedá spoločenskému stavu vítanej osoby. Pri pozdrave na uvítanie sa zvyknú používať slová „chumréab suŏr“, zatiaľ čo s lúčením sa spája formulka „chumréab léa“.
Pozdrav Sampeah je aj súčasťou štátnych návštev a verejných podujatí, napríklad kultúrnych festivalov. Ide o prostriedok podpory národnej jednoty a hrdosti na kambodžskú kultúru. Vo všeobecnosti sa pozdravom Sampeah preukazuje rešpekt politickým vodcom, slúži aj ako znak úcty pri vyjadrení vďaky za pomoc alebo ospravedlňovaní sa za chyby.
Čajový obrad (Čína)
Čajový obrad známy pod názvom Cha Dao je tradičný čínsky rituál, ktorý má v tejto obrovskej krajine veľký kultúrny a politický význam trvajúci už viac ako tisíc rokov. Medzi základné kroky patrí príprava čaju, jeho podávanie a následné ocenenie. Obrad kladie dôraz nielen na samotný čaj, ale aj na jeho chuť a vôňu.
V Číne sa tradičné podávanie čaju používa aj ako nástroj podpory diplomacie a spojenectva. Napríklad v roku 2013 čínsky prezident Si Ťin-pching podával čaj vtedajšiemu prezidentovi USA Barackovi Obamovi počas ich stretnutia v Kalifornii. Cieľom tohto stretnutia bola podpora dobrej vôle lídrov a zlepšenie vzťahov medzi krajinami, čo svedčí o významnosti zvyku podávania čaju.
Čajová tradícia má však aj vnútropolitický význam – upevňovanie moci a štátneho vplyvu. Okrem toho, že v roku 2015 spustila krajina globálnu kampaň na podporu svojej čajovej kultúry a etablovanie sa ako lídra v čajovom priemysle, v roku 2018 začala čínska vláda s krokmi posilňujúcimi čajovú kultúru etnických menšín, ako sú Tibeťania či tzv. ľudia Yi alebo Nuosu. Cieľom kampane bolo podporiť národnú jednotu a pocit hrdosti.
Otvorenie parlamentu (Anglicko)
Štátne otvorenie parlamentu je slávnostná udalosť, ktorou sa začína nové obdobie zasadania štátnikov Spojeného kráľovstva. Tradícia tejto ceremónie siaha až niekam do 16. storočia, jeho súčasná podoba sa ustanovila pri prvom otvorení Westminsterského paláca v roku 1852 (po požiari v roku 1834).
Celý proces začína tým, že kráľ (kráľovná) sa v štátnom koči v sprievode domácej kavalérie vydá do Westminsterského paláca. Monarcha prichádza do Sovereign’s Entrance a pokračuje do Robing Room. Oblečený v karmínovom štátnom rúchu s korunou na hlave vedie sprievod cez Kráľovskú galériu, ktorá je plná hostí. Procesia končí v Snemovni lordov.
Predstaviteľ Snemovne lordov známy ako Black Rod je poslaný zvolať tzv. Commons, teda členov Dolnej snemovne. Dvere do Snemovne lordov sú zatvorené, čo je tradícia ešte z čias občianskej vojny. Má symbolizovať nezávislosť poslaneckej snemovne od monarchie.
Black Rod udrie do dverí trikrát, až potom sa otvoria. Členovia Dolnej snemovne potom nasledujú Black Roda a predsedu Dolnej snemovne do Snemovne lordov. Ich miesto je na opačnej strane miestnosti, ako je trón. Toto miesto sa nazýva Bar snemovne a má oddeľovať verejné priestory od samotnej rokovacej sály. Z tohto miesta si členovia Dolnej snemovne vypočujú prejav známy ako Kráľova reč.
Lord Chancellor, najvyšší minister spomedzi štátnych predstaviteľov Spojeného kráľovstva, prinesie kráľovi prejav zabalený v špeciálnom hodvábnom vrecúšku a položí mu ho na kolená. Zaujímavé je, že tento prejav síce prednáša panovník, no píše ho vláda. Obsahuje náčrt jej politiky a navrhovanú legislatívu pre novú schôdzu parlamentu.
Keď kráľ (kráľovná) dočíta prejav, zo snemovne odchádza a začína sa riadna schôdza parlamentu. Okrem rôznych tém členovia oboch snemovní diskutujú o obsahu prejavu a dohodnú sa na „odpovedi na milostivý prejav Jeho (Jej) Veličenstva“. Táto udalosť je naozaj výnimočná – ide o moment, keď sa tri zložky vlády – zákonodarná, výkonná a súdna – stretajú na jednom mieste spolu s panovníkom.
Divadlo ako spôsob komunikácie politiky (Japonsko)
Divadlo Nó alebo Nógaku (能 Nō) je tradičná japonská divadelná forma, ktorá spája prvky tanca, drámy, hudby a poézie do vysoko štylizovaného a estetického prerozprávanie známeho príbehu z japonskej literatúry. Hoci je primárne umeleckou formou, historicky sa používalo na sprostredkovanie politických posolstiev alebo na vyjadrenie úcty politickým osobnostiam japonskej kultúry.
Divadlo Nó sa v Japonsku stalo nástrojom odovzdávanie politických posolstiev. Napríklad hra Takasago zobrazuje ideál harmonickej spoločnosti, v ktorej každý pozná svoje miesto a svoje povinnosti si plní s gráciou a dôstojnosťou. Iná hra s názvom Atsumori vznikla ako komentár k nezmyselnosti vojny.
Koncom 30. rokov sa americký básnik Ezra Pound zapojil do propagandistickej kampane podporujúcej propagáciu japonskej kultúry a boj proti západnému imperializmu. Cieľom týchto krokov bolo podporiť japonský nacionalizmus a vytvoriť pozitívny obraz krajiny vo svete.
Propagácia jogy (India)
Joga má v Indii nielen kultúrny, ale aj politický význam. Keďže ide o produkt histórie, politická moc tejto krajiny sa rozhodla využiť ju ako nástroj mobilizácie a formovania národnej identity. Aby indická vláda zdôraznila jogu a myšlienku národnej jednoty, ktorú sa jej podporovaním snaží dosiahnuť, v roku 2015 určila 21. jún za Medzinárodný deň jogy.
Jednotlivé politické strany v Indii používajú jogu ako prostriedok presadenia hinduistickej nacionalistickej agendy a oslovenie voličov. Predovšetkým vyzdvihujú starodávnosť jogovej praxe a jej prepojenosť s národnou históriou Indie. Okrem toho má štátna podpora jogy aj cnostnejšiu myšlienku.
Indická vláda si totiž začala uvedomovať rastúce riziko civilizačných chorôb, ako sú cukrovka či hypertenzia. Aby zlepšila celkové zdravie a pohodu obyvateľstva, spustila rôzne iniciatívy s cieľom podporiť jogu ako nástroj boja proti týmto zdravotným problémom.
Dôraz vlády na propagáciu jogy však čelil kritike. Niektorí tvrdia, že ide o vnucovanie hinduistických rituálov nehinduistom a marginalizáciu náboženských menšín v krajine. Jogíni a zástancovia tohto štýlu života zase tvrdia, že joga nie je obmedzená náboženským hranicami a ako cvičebný, ale aj životný smer je dostupná pre ľudí všetkých vierovyznaní.
Dočasný suchý zákon (Mexiko)
Mexiko je krajina plná temperamentných ľudí, čo sa, prirodzene, ukazuje aj pri voľbách. Aby sa predišlo nepríjemným incidentom, v Mexiku je pred voľbami zakázaný predaj alkoholu. Táto prax je známa ako „La Ley Seca“ alebo tzv. suchý zákon. Zákaz sa nariaďuje preto, aby sa počas volieb podarilo udržať verejný poriadok a zabránilo sa akýmkoľvek nepokojom alebo násiliu, ktoré môžu vzniknúť kvôli nadmernej konzumácii alkoholu.
Táto zvláštna prohibícia začína platiť od polnoci jeden deň pred voľbami a trvá až do zatvorenia volebných miestností v deň volieb. Presné trvanie zákazu sa môže líšiť v závislosti od štátu alebo obce. Vo výnimočných prípadoch, ak sa podáva spolu s jedlom, môžu reštaurácie predávať alkoholické nápoje aj počas zákazu.
Úplný zákaz musia dodržiavať bary, nočné kluby a pohostinstvá. Prax zákazu predaja alkoholu počas volebných dní má svoje korene v histórii – politickí kandidáti zabezpečovali voľný tok alkoholu v dňoch volieb, aby tým mohli ovplyvňovať nerozhodných voličov.
Povinná účasť (Austrália)
Áno, Austrália má povinnú účasť na voľbách. Všetci oprávnení občania sú zo zákona povinní voliť vo federálnych a štátnych voľbách. Ak sa volieb nezúčastníte, môžete dostať pokutu. Výška pokuty sa líši v závislosti od štátu alebo územia, ale zvyčajne sa pohybuje okolo 20 až 50 USD (cca 18 – 45 €). Ak sa nezúčastníte vo viacerých voľbách za sebou, môžete byť vyškrtnutí zo zoznamu voličov a stratíte právo voliť.
Volebná účasť v Austrálii je trvalo vysoká, v priemere sa za posledných 100 rokov pohybovala niekde okolo 95 %. Vo federálnych voľbách v roku 2022 však účasť voličov dosiahla nové minimum a klesla na najnižšiu úroveň od zavedenia povinného hlasovania, a to pod 90 %. Čo by za to dali iné krajiny, napríklad aj Slovensko, so svojou cca 65-percentnou volebnou účasťou…