Dubaj v Spojených arabských emirátoch je populárnou dovolenkovou destináciou. Odborníci ale upozorňujú, že je dobré sa pri návšteve správať opatrne. Ako píše napríklad aj portál LADbible, Spojené arabské emiráty majú naozaj prísne zákony. To, čo je úplne bežné u nás, v Dubaji môže znamenať opletačky so zákonom.
Aj na EMEFKA sme ti pred nejakým časom priniesli článok o žene, ktorá čelila trestnému stíhaniu za to, že v súkromnej komunikácii označila svoju spolubývajúcu nadávkou. Iste ti neunikla ani aféra z posledných dní, keď modelky pózovali nahé na balkóne dubajského hotela. Hoci sa vyzliekli kvôli profesionálnemu foteniu, skončili vo väzení.
Pred návštevou je teda mimoriadne vhodné oboznámiť sa s tým, čo je v Spojených arabských emirátoch dovolené a čoho by sa návštevníci mali vystríhať. Ľudia by si mali napríklad dávať pozor na to, čo píšu na sociálnych sieťach, pretože Spojené arabské emiráty majú veľmi prísne internetové zákony.
Žiadne vulgarizmy
Návštevníkom sa odporúča, aby sa vyvarovali vulgarizmov, a to aj v prípade súkromnej konverzácie. Možno ale nevieš, že v Dubaji ani nikde inde v Spojených arabských emirátoch si nemôžeš na ulici len tak od pľúc zanadávať. To je tam totiž zakázané. Pokiaľ zákon porušíš, môžeš vyfasovať pokutu 10-tisíc dirhamov (asi 2 290 eur), prípadne rok vo väzení.
Problematické je napríklad aj používanie niektorých emoji, ktoré môžu byť vnímané ako vulgárne. Napríklad za použitie smajlíka, ktorý ukazuje vztýčený prostredník, môžeš dostať pokusu 250-tisíc dirhamov (asi 57 255 eur), pobyt v base či deportáciu z krajiny. Je tiež prísne zakázané používať mobilný telefón inej osoby bez jej súhlasu. Vzťahuje sa to aj na členov vlastnej rodiny. Ak by si teda z mobilu svojej mamy odoslal nejakú správu, alebo len tak surfoval na internete, koleduješ si o mastnú pokutu.
Máš rád mak? V Spojených arabských emirátoch je zakázaný
V Spojených arabských emirátoch nemôžeš mať špinavé auto. To je považované za urážku a je za to stanovená vysoká pokuta. Pokiaľ ale aj auto umyješ inak, ako kážu predpisy (napríklad to urobíš na ulici či si na to najmeš ľudí), opäť dostaneš pokutu. Pokiaľ máš slabosť pre klebety a ohováranie, tak v Dubaji sa odporúča držať jazyk za zubami.
Šírenie ničím nepodložených dohadov ťa môže stáť v lepšom prípade finančnú pokutu, v tom horšom trojročné väzenie. Vzťahuje sa to aj na klebety a ohováranie, ktorého sa dopustíš na sociálnych sieťach. Zakázané je tiež piť nápoje a jesť v hromadnej doprave. A čo je ešte absurdnejšie: V celej krajine sú zakázané makové semená!
A nielen tie, ale aj oriešky či betelové listy. Čiže, ak si tam dopraješ nejaký chutný koláčik s makom, riskuješ fakt veľké nepríjemnosti. Môže ti to vyniesť až štyri roky väzenia. Mimo zákon je postavená aj homosexualita, za ktorú hrozí niekoľkoročný väzenský postih.