Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.7.2024
sk
Jakub
cz
Jakub

Zakladateľ Netflixu prezradil, prečo z jeho ponuky miznú niektoré obľúbené seriály a filmy

Niektoré filmy a seriály z Netflixu po čase zmiznú. Prečo to tak je?


Iste sa stalo už aj tebe, že v ponuke Netflixu si si našiel nejaký pozoruhodný seriál či film, ku ktorému si sa chcel neskôr vrátiť. Lenže, keď si si ho chcel pozrieť znovu, už v ponuke nebol. To človeka dokáže poriadne nas… nasrdiť. Ako je to ale možné?

Portál LADbible teraz priniesol vysvetlenie od Marca Randolpha, spoluzakladateľa Netflixu a jeho bývalého šéfa. „Keď Netflix začal v roku 2007 streamovať, 100 percent obsahu, ktorý mal k dispozícii, pochádzalo od iných ľudí prostredníctvom licenčných zmlúv,“ podotkol Randolph. „Netflix tieto seriály či filmy nevlastnil – mali len dočasnú licenciu.“

Zakladateľ Netflixu prezradil, prečo z jeho ponuky miznú niektoré obľúbené seriály a filmy
MovieStillsDB / Warner Bros.

Randolph podotkol, že v tom čase išlo o dobrý biznis model, pretože Netflix bol široko ďaleko jedinou streamovacou platformou. Časy sa ale zmenili a dnes má svoju platformu oveľa viac štúdií. A tie chcú, samozrejme, svoje filmy a seriály vysielať na svojich domovských streamovacích službách. Podľa Randolpha sa tak viaceré „filmy či seriály presúvajú z jednej platformy na druhú, keď vypršia zmluvy, keďže majitelia rozbehli vlastné streamovacie služby“.

Zmizlo už viacero populárnych seriálov a filmov

V minulosti sa to týkalo napríklad seriálu Priatelia, ktorý sme si na Netflixe mohli pozrieť ešte pred pár rokmi. V roku 2020 mu však vypršala licencia a presunul sa do stajne HBO Max.

Podobným spôsobom zmizli aj seriály Daredevil, Jessica Jones či filmová sága Harry Potter. Aby toho nebolo málo, tak seriál Breaking Bad bude na Netflixe dostupný do roku 2025, potom sa bude porúčať aj ten. Streamovací gigant sa aj z týchto dôvodov vo väčšej miere zameral na tvorbu originálnych seriálov či filmov.

„Netflix videl, že tento trend prichádza, už pred rokmi a agresívne sa pohybuje k zvyšovaniu percenta vlastného obsahu,“ dodal Randolph. „V roku 2012 minul 2 miliardy dolárov na obsah so 100-percentnou licenciou. V roku 2020 to bolo približne 18 miliárd dolárov na obsah, z ktorého vlastnili 60 percent.“

Zakladateľ Netflixu prezradil, prečo z jeho ponuky miznú niektoré obľúbené seriály a filmy
MovieStillsDB / NBC / The WB Television Network

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.