Pondelok 25.10.2021
sk
Aurel
cz
Beáta
, Beata

Netflix patrí medzi najúspešnejšiu a najväčšiu streamovaciu službu na súčasnom trhu. Okrem toho, že divákom ponúka množstvo rôznorodých filmov a seriálov, sa tiež aktívne angažuje vo vytváraní vlastného originálneho obsahu.

Seriály ako House of Cards, Stranger Things či 13 Reasons Why, prípadne filmy typu Roma či The Ballad of Buster Scruggs vám iste nemusíme predstavovať. Tieto a mnohé iné ďalšie diela si dokázali získať milióny fanúšikov po celom svete, vrátane Slovenska a Českej republiky.

Diváci na Slovensku však majú smolu, keďže streamovací gigant ponúka slovenské titulky či dabing len pri 25 tituloch. Naši českí susedia sú na tom lepšie, keďže české titulky má celkom 380 titulov, avšak českú lokalizáciu si zo Slovenska užívať nemôžeme.

Netflix skrátka slovenský trh ignoruje, a práve to podnietilo vytvorenie petície, ktorú iniciovali Ľu­bo­mír Tuchs­cher a Tomáš Vyskočil. V nej žiadajú, aby bola česká lokalizácia dostupná aj na Slovensku (keď už nemôžu byť v ponuke priamo slovenské titulky).

https://www.theverge.com/2019/1/1/18163861/stranger-things-season-3-arrives-release-date-teaser-new-years-eve/Netflix

Tuchs­cher sa podľa svojich slov snažil mesiace skontaktovať priamo s manažérmi Netflixu, ale odpoveďou mu bolo len ticho a ignorácia. Práve to bolo podnetom pre spustenie spomínanej petície. Spočiatku sa síce slovenské titulky vyrábali, ale v roku 2017 sa celý proces zasekol a Netflix o ďalšie služby prekladateľov nemal záujem.

Slovensko pritom patrí k štátom, kde je predplatné najdrahšie a ponuka najmenšia. Pre porovnanie, napríklad v Kanade stojí predplatné 6,56 eur a diváci si môžu vyberať z bohatej ponuky 5561 titulov. Na Slovensku si diváci musia zaplatiť 7,99 eur a ešte prehryznúť aj fakt, že drvivá väčšina programov nemá slovenské ani české titulky, resp. dabing.

Podľa zakladateľov petície by však prítomnosť českých tituliek/dabingu oveľa viac zatraktívnila celú službu a tým aj nabrala nových predplatiteľov. Petíciu nájdete na tejto stránke change.org. V čase písania tohto článku ju už podpísalo takmer 3-tisíc ľudí.

Zdroj: dennikn.sk
Titulná fotka: Netflix


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť