Britská bojovníčka za zvieracie práva šokovala verejnosť. Podľa dlhoročnej aktivistky a zakladateľky združenia PETA je termín „domáci miláčik“ (pet) hanlivý. Žeby boli zvieratká až natoľko precitlivené?

Sedemdesiatročná Ingrid Newkirková výraz prirovnala k sexistickým označeniam ako „zlatko“, ktorými muži degradujú ženy. Zvieratá vraj označenie pet kladie do podradenej pozície voči ľuďom, čím otvára bránu k nepeknému zaobchádzaniu s nimi, píše Metro. Vhodná náhrada je slovo „spoločník“.

David Shankbone@wikimedia commons

Podľa Newkirkovej by sa slovo miláčik nemalo používať, pretože zvieratá „nie sú tvoj lacný domáci alarm alebo niečo, vďaka čomu môžeš chodiť na prechádzky. Nie sú našimi ozdobami a hračkami, sú to živé bytosti.“ Áno, s tým sa dá súhlasiť. Zvieratá sú živé a cítiace bytosti a nemali by byť používané ako hračka.

Ale čo s tým má spoločné výraz domáci miláčik? Prečo je problémom termín, ktorý beztak väčšinou signalizuje pozitívny vzťah ku zvieraťu? Vyliezol nejaký pes z kufra auta a povedal Ingrid, že sa mu nepáči, ako ho nazývajú?

profimedia

Newkirkovej nestačí „premenovať“ zvieratká, podľa nej by bolo potrebné skoncovať aj s pomenovaním ich majiteľov. Pojem „majiteľ“ údajne opäť degraduje zvieratá na veci, a preto by sa ľudia, ktorí majú doma zviera, mali nazývať „opatrovateľmi“.

Organizácia PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) bola založená v roku 1980 Ingrid Newkirkovou a Alexom Pachecom. PETA sa hlási ku vznešeným hodnotám – snaží sa bojovať proti všetkým formám zlého zaobchádzania so zvieratami.

https://www.facebook.com/official.peta/photos/a.450602634585/10153471260854586/?type=1&theater

Organizácia sa preslávila predovšetkým odhalením výnimočne krutých experimentov na zvieratách a nehumánnych praktík, ktorých sa dopúšťajú mnohé spoločnosti. PETA odsudzuje konzumáciu mäsa, nosenie prírodných kožušín a používanie akýchkoľvek živočíšnych produktov, napríklad aj inzulínu.

https://www.instagram.com/p/B72CVonHFvP/

Na strane druhej, PETA býva často kritizovaná za mnohé prešľapy. Hlavným dôvodom sú postupy PETA v jej útulkoch a ľahkovážnosť, s akou zvieratá utratí. V roku 2014 až 81 % percent zvierat, ktoré sa ocitli v jej útulkoch, bolo zabitých. Objavili sa dokonca obvinenia, podľa ktorých PETA kradne zvieratá v neprítomnosti ich majiteľov.

Bizarne pôsobí prípad Mary Beth Sweetlandovej, viceprezidentky PETA. Táto žena si kvôli svojmu zdravotnému stavu musí pichať inzulín, čo je v prísnom rozpore s ideológiou PETA. Mary sa ale nepovažuje za pokrytca, pretože „inzulín potrebuje, aby mohla naďalej bojovať za práva zvierat.“ To je presne niečo také, čo by povedal pokrytec.

Zdroj: metro.co.uk


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné