Zakladateľka PETA bojuje proti pojmu „domáci miláčik“. Pre zvieratá je vraj ponižujúci

Odkiaľ berie tú istotu, že ho zvieratá vnímajú negatívne?

Zdroj: profimedia

Britská bojovníčka za zvieracie práva šokovala verejnosť. Podľa dlhoročnej aktivistky a zakladateľky združenia PETA je termín „domáci miláčik“ (pet) hanlivý. Žeby boli zvieratká až natoľko precitlivené?

Sedemdesiatročná Ingrid Newkirková výraz prirovnala k sexistickým označeniam ako „zlatko“, ktorými muži degradujú ženy. Zvieratá vraj označenie pet kladie do podradenej pozície voči ľuďom, čím otvára bránu k nepeknému zaobchádzaniu s nimi, píše Metro. Vhodná náhrada je slovo „spoločník“.

David [email protected] commons

Podľa Newkirkovej by sa slovo miláčik nemalo používať, pretože zvieratá „nie sú tvoj lacný domáci alarm alebo niečo, vďaka čomu môžeš chodiť na prechádzky. Nie sú našimi ozdobami a hračkami, sú to živé bytosti.“ Áno, s tým sa dá súhlasiť. Zvieratá sú živé a cítiace bytosti a nemali by byť používané ako hračka.

Ale čo s tým má spoločné výraz domáci miláčik? Prečo je problémom termín, ktorý beztak väčšinou signalizuje pozitívny vzťah ku zvieraťu? Vyliezol nejaký pes z kufra auta a povedal Ingrid, že sa mu nepáči, ako ho nazývajú?

profimedia

Newkirkovej nestačí „premenovať“ zvieratká, podľa nej by bolo potrebné skoncovať aj s pomenovaním ich majiteľov. Pojem „majiteľ“ údajne opäť degraduje zvieratá na veci, a preto by sa ľudia, ktorí majú doma zviera, mali nazývať „opatrovateľmi“.

Organizácia PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) bola založená v roku 1980 Ingrid Newkirkovou a Alexom Pachecom. PETA sa hlási ku vznešeným hodnotám – snaží sa bojovať proti všetkým formám zlého zaobchádzania so zvieratami.

Gepostet von PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) am Montag, 6. Juli 2015

Organizácia sa preslávila predovšetkým odhalením výnimočne krutých experimentov na zvieratách a nehumánnych praktík, ktorých sa dopúšťajú mnohé spoločnosti. PETA odsudzuje konzumáciu mäsa, nosenie prírodných kožušín a používanie akýchkoľvek živočíšnych produktov, napríklad aj inzulínu.

Na strane druhej, PETA býva často kritizovaná za mnohé prešľapy. Hlavným dôvodom sú postupy PETA v jej útulkoch a ľahkovážnosť, s akou zvieratá utratí. V roku 2014 až 81 % percent zvierat, ktoré sa ocitli v jej útulkoch, bolo zabitých. Objavili sa dokonca obvinenia, podľa ktorých PETA kradne zvieratá v neprítomnosti ich majiteľov.

Bizarne pôsobí prípad Mary Beth Sweetlandovej, viceprezidentky PETA. Táto žena si kvôli svojmu zdravotnému stavu musí pichať inzulín, čo je v prísnom rozpore s ideológiou PETA. Mary sa ale nepovažuje za pokrytca, pretože „inzulín potrebuje, aby mohla naďalej bojovať za práva zvierat.“ To je presne niečo také, čo by povedal pokrytec.

Zdroj: metro.co.uk

Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
17
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Harley Quinn sa vracia vo vlastnom filme. Akčná komiksovka Vtáky noci sľubuje skvelú zábavu

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME