Je úplne jedno, aké podmienky svojim zamestnancom vytvoríš. Či sa ich snažíš férovo ohodnotiť, alebo ich máš hlboko v paži, v každom kolektíve sa nájdu takí, ktorí sa ťa budú snažiť okašľať. Samozrejme, môžeš ich pozitívne motivovať a tí dobrí sa chytia, ale bezcharakterným jedincom bude stále málo. Pekným príkladom toho je napríklad táto kauza z McDonald’s.
Jasné, práca za friťákom možno nie je práve výhra, ale rozhodne to nie je najhoršia a dokonca ani najhoršie platená robota, ktorú môžeš robiť. Za ročný plat si bavorák asi nekúpiš. Keď si ale odmyslíš fakt, že vo vlasoch cítiš olej aj po treťom umytí, nemáš sa vlastne na čo sťažovať. Účty to platí, nie si vonku v mraze ani odpornom teple a nemusíš tancovať v kostýme veveričky pre bandu rozmaznaných deciek, čo ťa trieskajú penovými palicami. Tak kde je problém?
Zamestnanci McDonald’s kradnú kartičky z limitovanej edície Pokémon
Niekde očividne je. V zamestnancoch McDonald’s, čo si chceli privyrobiť, no namiesto zmeny navyše sa rozhodli predávať niečo, čo v prvom rade ani nie je ich. Volá sa to scalping. Ľudia nakupujú – alebo v tomto prípade, pravdepodobne, kradnú – tovar vo veľkom, a potom ho rozpredávajú za nekresťanské ceny. Desaťnásobky, sto či tisíc… keď sú iní ochotní zaplatiť, hranice prakticky neexistujú.
Deje sa to takmer v každej brandži. Pokiaľ je tu tovar, o ktorý je záujem, určite sa nájde človek, ktorý to bude chcieť zneužiť. Značkový mejkap, počítačové hry, dokonca aj konzola PlayStation 5 mala tento problém (a veľa ľudí sa k nej nedostalo dodnes). Podobný osud nedávno postretol aj McDonald’s.
@McDonalds @Pokemon I sure hope you do some form of inventory control for your promo Pokémon cards as some of your stock is being sold in sealed boxes which means they’re not even making it to your stores ? Though same thing happened with Tim Hortons Hockey too. Retail $1.99 ? pic.twitter.com/kX8qZyRX2V
— redphoenixsportscards (@redphoenixcards) February 9, 2021
Pri príležitosti 25. výročia Pokémonov uviedol do obehu limitovanú edíciu kartičiek, ktoré možno nájsť v každom Happy Meale. Teda, tak by to malo byť. Očividne však niekde nastala chyba. Veľa deciek odchádza z reštaurácií sklamaných, lebo sa kartičky minuli, ale na aukčných fórach ako eBay? Tam to žije a o kartičky rozhodne nie je núdza.
Na problém upozornilo niekoľko zákazníkov. Ako ho riešiť?
„Toto nie je okej. Zamestnanci ich kradnú a rozpredávajú a ja ako idiot kúpim svojmu dieťaťu jedlo a žiadna tam nie je,“ napísal na Twitter @jimmybond613, jeden z mnohých, ktorí upozornili na problém. Ďalší z používateľov poukázal na skutočnosť, že niektorí ľudia inzerujú plné, ešte neotvorené krabice. Z toho je jasné, že sú to škatule, ktoré mali putovať na prevádzky, no nikdy sa tam nedostali.
@McDonalds @Pokemon @eBay this is not cool, your employees scalping these while my kids can't get them with a paid meal pic.twitter.com/P2KXYV0otR
— jimmy bond (@jimmybond613) February 9, 2021
Ak si chcú ľudia Pokémon kartičky kúpiť aj napriek tomu, že sú očividne kradnuté, nech sa páči. Budú sa ale musieť riadne buchnúť po vačku. Cena celej krabice sa momentálne pohybuje okolo tisícky dolárov, čo je niečo vyše 800 eur a klesať asi tak skoro nebude.
McDonald’s by to mal nepochybne riešiť, no otázkou je ako. Toto je dôvod, prečo mnohé stránky (napríklad so spomínanou kozmetikou) povoľujú kúpiť len limitované množstvo jedného produktu. Lenže títo zamestnanci ich nekupujú. Drzo ich kradnú a to už je o inom.
Zdroj: redpheonixcard / Twitter