Prepracované tunelárske schémy, ktorými sa dá zo štátu vytiahnuť státisíce, nie sú len doménou skorumpovaných latinskoamerických štátov alebo postkomunistických krajín východnej Európy. Raz za čas sa objavia aj v Japonsku, známom nízkou mierou kriminality.

Dokazuje to aj prípad Taisukeho Kawasakiho, ktorý pracoval ako manažér na pobočke pošty v Osake. Pošta na prvý pohľad pôsobí ako žalostne nudné miesto, kde sa nehrá o nič veľké a človeka ubíja každodenný stereotyp. Taisuke sa rozhodol to zmeniť a dal sa na dráhu zločinca, uvádza portál Sora News24.

shutterstock

Zbohatol na hromadných objednávkach

Sú prípady, keď firma chce rozoslať napríklad 50 obálok naraz. Namiesto toho, aby sa babrala s lepením známky na každú jednu obálku, zaplatí sumu zodpovedajúcu 50 známkam a tie sú následne zahodené. Tu Kawasaki vyňuchal príležitosť.

Známky, ktoré boli takýmto spôsobom použité a mali byť zlikvidované, si špekulant ponechal. Následne ich predával do obchodov, ktoré sa zameriavajú na predaj poštových potrieb a cestovných lístkov. Tento kšeft znie ako niečo, na čom sa dá len veľmi pomaly zarobiť, v skutočnosti to prinieslo riadny balík.

Na podvod mu prišli po dvoch rokoch

Odhaduje sa, že za necelý rok Kawasaki zobral 130-tisíc známok, každú v hodnote 1000 jenov (cca 8 eur). Keďže obchody známky vykupujú pod ich pôvodnú cenu, privyrobil si asi 120-miliónov jenov, čo je takmer milión eur. To je už dosť slušný peniaz!

Skorumpovanému úradníkovi jeho plán vychádzal od septembra 2017 do júna 2018. Auditorská kontrola poštového úradu v lete tohto roku odhalila nejaké nezrovnalosti, vďaka čomu sa schému podarilo odhaliť. Muž sa k svojmu činu priznal, následne prišiel o prácu a boli voči nemu vznesené obvinenia.

Zdroj: soranews24.com


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné