Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Zamestnanec sa odmietal v práci modliť, pretože je ateista. Vyhodili ho

Advokáti sa zhodli, že ide o porušenie občianskych práv.


Zažil si už, že by niekto prišiel o prácu kvôli tomu, že neverí v Boha? Presne to sa stalo stavebnému manažérovi Johnovi McGahuovi, píše portál LADbible. McGaha je ateista, a práve to mu v práci spôsobilo nemalý problém. Spoločnosť Aurora Pro Services zo Severnej Karolíny totiž od všetkých svojich zamestnancov požaduje, aby sa povinne zúčastnili na náboženských modlitbách.

Tieto stretnutia trvajú nezriedka aj 45 minút a okrem modlenia si účastníci musia povinne čítať Bibliu. Tí, ktorí na pravidelnom modlení chýbajú, dostanú napomenutie.

Shutterstock

McGaha šéfa požiadal, či by ho nemohol z týchto stretnutí ospravedlniť, keďže v Boha neverí. Reakcia na seba nenechala dlho čakať. McGahovi najprv prestali vyplácať plat a napokon ho vyhodili. Tým však príbeh neskončil. McGaha sa rozhodol brániť súdnou cestou. Žalobu zaňho podala organizácia Equal Employment Opportunity Commission, podľa ktorej ide o jednoznačnú diskrimináciu.

Podľa advokátky ide o porušenie občianskych práv

Nie je pritom jediný, kto podobný problém mal. Výpoveď z práce dostala aj Mackenzie Saunders. Tiež sa odmietala zúčastňovať náboženských stretnutí s vysvetlením, že je agnostička.

Muž dostal výpoveď, lebo sa nechcel modliť
Shutterstock

„Federálny zákon chráni zamestnancov pred tým, aby si museli vyberať medzi zastávaným náboženským presvedčením a prácou,“ uviedla advokátka Melinda C. Dugas. „Zamestnávatelia, ktorí sponzorujú modlitebné stretnutia na pracovisku, majú zákonnú povinnosť vyhovieť zamestnancom, ktorých osobné náboženské alebo duchovné zákony sú v rozpore s týmito stretnutiami.“

Povinné modlitebné stretnutia sú podľa nej protizákonné a priamo porušujú zákon o občianskych právach z roku 1964. Dugas chce súdnou cestou docieliť, aby tieto „spiatočnícke praktiky“ raz a navždy skončili.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť