Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Zamestnávatelia sa možno s odborármi prvýkrát v histórii dohodnú na zvýšení minimálnej mzdy

Minimálna mzda na Slovensku na rok 2023 by mohla tvoriť viac ako 57 percent z priemernej hrubej mzdy za rok 2021, čím by stúpla zo súčasných 646 eur na viac ako 691 eur.


Odborári a zamestnávatelia možno dospejú k spoločnej dohode o zvýšení minimálnej mzdy na Slovensku na rok 2023. Pre agentúru SITA to uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) Andrej Lasz. Úvodné rokovania podľa neho naznačili, že dohoda zamestnávateľov a odborárov o sume najnižších hrubých zárobkov je možná. Minimálna mzda na budúci rok by pritom podľa neho mohla tvoriť viac ako 57 percent z priemernej hrubej mzdy na Slovensku za rok 2021. Zvýšila by sa tak zo súčasných 646 eur na viac ako 691 eur.

„Náš návrh za Asociáciu priemyselných zväzov a dopravy bol vyšší ako je 57-percentný automat,“ povedal Lasz. APZD podľa neho súhlasí s nárastom minimálnej mzdy napriek tomu, že situácia v slovenskom priemysle je veľmi krehká a napätá. Priemysel však chce reflektovať na náročnú situáciu, ktorej dnes čelíme.

Pexels

„V doterajšej histórii sa to ešte nikdy nepodarilo. Minimálna mzda by tak bola prvýkrát stanovená dohodou zamestnávateľov a odborárov, čo je základom sociálneho dialógu,“ povedal. Čas na spoločnú dohodu majú sociálni partneri do 15. júla. „Spoločný návrh minimálnej mzdy by bol pre politikov i verejnosť signálom, že správne vedenou diskusiou a kompromisom sa dá predísť zbytočným konfliktom, ktoré vnášajú napätie do spoločnosti,“ tvrdí Lasz. Nevidí dôvod, prečo by mal do týchto rokovaní zasahovať štát, dokonca prostredníctvom nie vecne príslušného rezortu. „Pokiaľ zákon predpokladá dohodu odborárov a zamestnávateľov a štát by na to nereflektoval, porušil by zákon tak, ako je teraz stanovený,“ dodal generálny sekretár APZD.

Možnú dohodu o zvýšení najnižších hrubých zárobkov pripustil aj tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták. „Prebieha komunikácia medzi sociálnymi partnermi. Môžem potvrdiť, že je snaha, aby historicky prvýkrát nastala dohoda medzi zamestnávateľmi a odbormi,“ uviedol pre agentúru SITA.

Minimálna mzda na Slovensku by mohla od začiatku budúceho roka vzrásť zo súčasných 646 eur na viac ako 691 eur. Koncom júna to po rokovaní vlády pripustil minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Ak sa zástupcovia zamestnávateľov a odborári v tomto roku nedohodnú na budúcoročnej sume minimálnej mzdy, najnižšia hrubá mesačná mzda by mala od začiatku budúceho roka predstavovať 691 eur. „Môj názor je, že by mala byť vyššia,“ povedal. O tejto téme sa však podľa neho koaliční partneri ešte nerozprávali. „Predpokladám, že diskusia bude,“ povedal. Podľa platného zákonného automatu má minimálna mzda na rok 2023 tvoriť 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2021, teda 57 percent zo sumy 1 211 eur.

Minimálna hrubá mesačná mzda na Slovensku od začiatku tohto roka stúpla o 23 eur na 646 eur. Keďže vláda sa so zamestnávateľmi a odborármi na sume najnižších zárobkov na tento rok nedohodla, uplatnil sa zákonný automat, podľa ktorého minimálna mzda tvorí 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť