Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Zamestnávatelia sa s odborármi dohodli na zvýšení minimálnej mzdy na 700 eur

Ide o historicky prvú dohodu zamestnávateľov a odborárov na sume minimálnej mzdy na nasledujúci rok.


Odborári a zamestnávatelia sa dohodli na tom, že sa minimálna mzda na Slovensku na budúci rok zvýši zo súčasných 646 eur na 700 eur. Na tlačovej besede to uviedol viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Jozef Špirko. Ide o historicky prvú dohodu zamestnávateľov a odborárov na sume minimálnej mzdy na nasledujúci rok.

Vláda by už do výšky minimálnej mzdy na rok 2023 nemala zasahovať, keďže podľa zákona o minimálnej mzde kabinet dohodu sociálnych partnerov na sume minimálnej mzdy rešpektuje. Ak by sa odborári so zamestnávateľmi na zvýšení najnižších hrubých zárobkov nedohodli, minimálna mzda by podľa zákonného automatu budúci rok tvorila 57 percent z priemernej hrubej mzdy na Slovensku za minulý rok, teda stúpla by na 691 eur.

„Je to v situácii, keď sa hospodárstvo Slovenska nevyvíja ideálne,“ povedal viceprezident RÚZ. Spomenul vysokú infláciu a vojnu na Ukrajine. Zamestnávateľom podľa jeho slov nie je ľahostajné, v akej situácii sú rodiny na Slovensku. Zvýšenie minimálnych zárobkov o 54 eur je podľa neho najvyšším zvýšením minimálnej mzdy od vzniku Slovenskej republiky. Mnohé podniky sú pritom podľa Špirka v existenčných problémoch a slovenská ekonomika sa musí pripraviť na hroziacu recesiu. Minimálna mzda na Slovensku za posledných päť rokov podľa neho stúpala 10-krát rýchlejšie ako produktivita práce. „Bol by som rád, keby naša dohoda bola pozitívnym príkladov pre slovenských politikov,“ dodal.

Shutterstock

„Dohodli sme sa na vyššej minimálnej mzde, ako ukladá zákon,“ povedala prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová. Upozornila na to, že vláda musí ich dohodu so zamestnávateľmi rešpektovať. Vyzdvihla, že ide o historicky prvú dohodu so zamestnávateľmi na sume minimálnych hrubých zárobkov. „Je to rozhodnutie bez akýchkoľvek politických nánosov alebo vplyvov,“ povedala. Priznala, že mesačná suma 700 eur je pre mnohých zamestnancov veľmi nízka. Minimálna mzda na Slovensku totiž podľa nej patrí medzi najnižšie v Európskej únii.

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka tvrdí, že spoločná dohoda je prejavom „obrovskej zodpovednosti všetkých sociálnych partnerov“. Upozornil na to, že rast miezd síce nepokryje infláciu, ale s infláciou sa podľa neho nebojuje zvyšovaním platov, ale zvyšovaním úrokových sadzieb.

Minimálna hrubá mesačná mzda na Slovensku od začiatku tohto roka stúpla o 23 eur na 646 eur. Keďže vláda sa so zamestnávateľmi a odborármi vlani na sume najnižších zárobkov na tento rok nedohodla, uplatnil sa zákonný automat, podľa ktorého minimálna mzda tvorí 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť