Zaočkovanosť slovenskej populácie proti chrípke je podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) jedna z najnižších v Európe. V posledných desiatich rokoch sa proti chrípke dalo zaočkovať len 5 percent ľudí. Slovenská lekárnická komora (SLeK) preto víta, že sa od začiatku budúceho roka na Slovensku v lekárňach umožní očkovanie dospelej populácie proti chrípke.
„Slovensko sa tak priblíži ku krajinám, kde je očkovanie v lekárni prostredníctvom farmaceutov rovnako dostupné a dlhodobo tak pomáha zvyšovať ochranu populácie proti chrípke,“ uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ. Chrípka spôsobuje každý rok štyri až päťdesiat miliónov symptomatických prípadov v Európe a 15-tisíc až 70-tisíc Európanov každoročne zomiera na príčiny spojené s chrípkou. Najúčinnejším spôsobom prevencie chrípky je podľa Sukeľa práve očkovanie.
„Krajiny, v ktorých sa realizuje očkovanie v lekárňach prostredníctvom farmaceutov, dosahujú vyšší podiel zaočkovanej populácie ako pred jeho zavedením. Väčšina farmaceutov na Slovensku prejavila v prieskume z roku 2021 záujem absolvovať akreditované vzdelávanie, ktoré ich pripraví na novú kompetenciu,“ tvrdí viceprezidentka SLeK a prodekanka Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Miroslava Snopková.
Odborná príprava lekárnikov sa bude uskutočňovať v rámci nového akreditovaného certifikačného študijného programu. „Vzdelávanie lekárnikov bude zahŕňať nielen tréning aplikácie vakcín, ale aj zvládnutie neodkladnej podpory životných funkcií a jeho súčasťou budú tiež teoretické vedomosti o vakcinácii, či praktická príprava pod odborným vedením lekára v ambulancii,” uzavrel dekan Farmaceutickej fakulty UK Ján Klimas.
Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku umožní očkovanie v lekárňach. Lekárnik bude môcť očkovať výlučne dospelých ľudí a len proti chrípke. Očkovanie predtým musí písomne odporučiť predpisujúci lekár. Vyplýva to z novely zákona o liekoch, ktorú schválil parlament.
Hlavnou výhodou tohto kroku je podľa ministerstva zdravotníctva okrem zvyšovania zaočkovanosti populácie a s tým súvisiaceho znižovania nákladov na zdravotnú starostlivosť aj rýchla a pohodlná dostupnosť najmä verejných lekární. Očkovanie proti chrípke je podľa rezortu zdravotníctva pravdepodobnejšie v tej populácii, ktorá využila intervenciu v lekárni v porovnaní s tými, ktorí využili štandardnú zdravotnú starostlivosť.