Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Zásoby jadrových zbraní vo svete sa zrejme začnú zvyšovať

Wilfred Wan zo SIPRI uviedol, že všetky štáty s jadrovými zbraňami zväčšujú alebo vylepšujú svoj arzenál a väčšina z nich tiež zostruje jadrovú rétoriku.


Svetové zásoby jadrových zbraní sa v nadchádzajúcich rokoch pravdepodobne zvýšia, čím sa otočí klesajúci trend od konca studenej vojny. Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (SIPRI) v pondelok uviedol, že všetkých deväť krajín vyzbrojených jadrovými zbraňami navyšuje alebo modernizuje ich arzenál.

„Existujú jasné náznaky, že redukcie, ktoré charakterizovali globálne jadrové arzenály od konca studenej vojny, sa skončili,“ skonštatoval Hans M. Kristensen, ktorý je výskumníkom programu zbraní hromadného ničenia SIPRI a riaditeľom projektu Nuclear Information Project pri Federácii amerických vedcov. Riaditeľ spomenutého programu Wilfred Wan uviedol, že všetky štáty s jadrovými zbraňami zväčšujú alebo vylepšujú svoj arzenál a väčšina z nich tiež zostruje jadrovú rétoriku a úlohu, ktorú zohrávajú jadrové zbrane v ich vojenských stratégiách. „Toto je veľmi znepokojujúci trend,“ poznamenal.

Spojené štáty americké a Rusko, ktoré vlastnia 90 percent svetových atómových zbraní, zaznamenali v roku 2021 pokles ich zásob v dôsledku demontáže hlavíc, ktoré pred rokmi vyradili z vojenskej služby. Ich použiteľné vojenské zásoby zostali podľa SIPRI relatívne stabilné a v rámci limitov stanovených zmluvou o obmedzení jadrových zbraní. Ďalšie jadrové štáty, a teda Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, Izrael a Severná Kórea, buď vyvíjajú alebo nasadzujú nové systémy zbraní, alebo oznámili svoj úmysel tak urobiť. Izrael sa nikdy verejne k vlastneniu takýchto zbraní nepriznal, pripomína agentúra AP.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť