Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 9.12.2023
sk
Izabela
cz
Vratislav

Zásoby jadrových zbraní vo svete sa zrejme začnú zvyšovať

Wilfred Wan zo SIPRI uviedol, že všetky štáty s jadrovými zbraňami zväčšujú alebo vylepšujú svoj arzenál a väčšina z nich tiež zostruje jadrovú rétoriku.


Svetové zásoby jadrových zbraní sa v nadchádzajúcich rokoch pravdepodobne zvýšia, čím sa otočí klesajúci trend od konca studenej vojny. Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (SIPRI) v pondelok uviedol, že všetkých deväť krajín vyzbrojených jadrovými zbraňami navyšuje alebo modernizuje ich arzenál.

„Existujú jasné náznaky, že redukcie, ktoré charakterizovali globálne jadrové arzenály od konca studenej vojny, sa skončili,“ skonštatoval Hans M. Kristensen, ktorý je výskumníkom programu zbraní hromadného ničenia SIPRI a riaditeľom projektu Nuclear Information Project pri Federácii amerických vedcov. Riaditeľ spomenutého programu Wilfred Wan uviedol, že všetky štáty s jadrovými zbraňami zväčšujú alebo vylepšujú svoj arzenál a väčšina z nich tiež zostruje jadrovú rétoriku a úlohu, ktorú zohrávajú jadrové zbrane v ich vojenských stratégiách. „Toto je veľmi znepokojujúci trend,“ poznamenal.

Spojené štáty americké a Rusko, ktoré vlastnia 90 percent svetových atómových zbraní, zaznamenali v roku 2021 pokles ich zásob v dôsledku demontáže hlavíc, ktoré pred rokmi vyradili z vojenskej služby. Ich použiteľné vojenské zásoby zostali podľa SIPRI relatívne stabilné a v rámci limitov stanovených zmluvou o obmedzení jadrových zbraní. Ďalšie jadrové štáty, a teda Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, Izrael a Severná Kórea, buď vyvíjajú alebo nasadzujú nové systémy zbraní, alebo oznámili svoj úmysel tak urobiť. Izrael sa nikdy verejne k vlastneniu takýchto zbraní nepriznal, pripomína agentúra AP.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.