Určite sa ti už stalo, že si dlhé roky vnímal niekoho tvár, napríklad modela v reklame, alebo hlas, ktorý hlási zastávky v MHD, ale vôbec si sa nezamyslel nad tým, že táto osoba naozaj existuje, niekde žije a nejako sa volá. A podobne to takmer určite máš aj s týmto pánom. Volá sa András Arató, má 75 rokov, pochádza z Maďarska a vyzerá takto:
Je veľmi nepravdepodobné, že ťa celý život (pravdepodobne zatiaľ kratší ako ten jeho) obchádzajú meme, ktorých hlavnou postavou je takzvaný Hide the pain Harold, teda legendárny muž na obrázku vyššie. Článok, ktorý práve čítaš, je venovaný práve tomuto sympatickému šedivému pánovi – jeho životný príbeh je zaujímavejší, ako si myslíš.
Od malého chlapca k úspešnému inžinierovi
András Arató sa narodil 22. mája 1945 v maďarskom meste Kőszeg. Na vysokej škole vyštudoval elektrické inžinierstvo a neskôr pracoval v rôznych spoločnostiach ako odborník na osvetlenie. Dostal viacero vedeckých ocenení a isté obdobie bol dokonca viceprezidentom Maďarskej elektrotechnickej asociácie. Už niekoľko rokov je na zaslúženom dôchodku, no, paradoxne, až obdobie jeho penzie mu prinieslo najväčšiu slávu v jeho živote.
„Chcel by som si vás odfotiť…“
Asi sa teraz pýtate, ako sa môže vyslúžený elektrikár stať hrdinom meme? Záhadne, ale v podstate celkom jednoducho. Pred rokmi išiel András na dovolenku do Turecka a priniesol si z nej aj niekoľko fotiek. Tie si však nechcel nechať len pre seba, tak ich nahral na sociálnu sieť, aby ich ukázal aj svojim priateľom.
Zbierka fotiek sa ale dostala aj k fotografovi z povolania, ktorý v Andrásovi zbadal možnosť, ako si zarobiť a zároveň vyplniť potrebné miesto vo webových publikáciách či novinových článkoch, do ktorých svojimi fotografiami prispieval.
Fotograf Andrása prostredníctvom sociálnej siete kontaktoval a pozval ho na skúšobný photoshooting so slovami, že hľadá fotomodela. András bol na jednej strane konzervatívny a nevedel, či do toho chce ísť, ale druhá, zvedavejšia polovica mozgu ho do tejto šlamastiky zatiahla. S fotografom sa stretol a spravili spolu niekoľko fotiek, ktoré sa obom páčili.
Netrvalo dlho a fotograf sa s lichotivými a pochvalnými slovami ozval znovu – Andrásove fotky vraj mali veľký úspech a chcel ich viac. Po niekoľkých stretnutiach ich dokonca bolo až niekoľko stoviek! Na použitie všetkých fotiek ako materiálov do online zásobníkov pre rôzne použitie (v podstate všetky okrem náboženstva, politiky a sexu) mu dal písomné povolenie. A tým si navždy zmenil svoj skromný elektrikársky život na život idola všetkých, ktorí sa radi smejú.
Som meme hero!
O niekoľko mesiacov neskôr si Hide the pain Harold, ktorý o sebe stále netušil, že ho svet za niečo také bude považovať, otvoril online vyhľadávač, aby zistil, kde všade sa za tento čas jeho fotky dostali. Príjemne ho prekvapilo, že sa našiel na webstránke istej nemocnice ako lekár či na iných weboch ako právnik alebo IT technik (dnes ho už nájdeme aj v učebnici slovenčiny pre základné školy). Nuž, a o ďalších pár mesiacov našiel svoju tvár aj inde. Napríklad tu:
Ctrl+Z?
Niektoré obrázky Andrása potešili, iné zase pohoršili. V prvom momente si pomyslel, že s tým chce definitívne skoncovať. Ale ako? Jednak mal podpísanú písomnú zmluvu, že jeho fotografie môžu byť použité kdekoľvek na webe, ale na druhej strane, nikomu nedal povolenie na ich úpravu či alteráciu.
Ďalším problémom bolo, že aj keby mal na zakázanie tejto komickej distribúcie jednoznačné právo, ako to spraviť? Zrušiť webstránku americkej skupiny kamarátov, ktorí sa Andrásovými fotkami zabávajú? Aby to o pár dní neskôr spravil niekto ďalší? Alebo si zavolať právnika a zaplatiť mu nekresťanské peniaze za niečo, čo sa možno ani nijako nedá?
Eventuálne sa však András rozhodol, že jeho fotky, v ktorých ľudia našli umelosť jeho úsmevu, o ktorý ho požiadal fotograf, nechá svetu k dispozícii aj naďalej.
Som viac než len meme hero!
Pred tromi rokmi sa András od predsedu maďarských elektrikárov dopracoval cez fotomodela a hviezdu vtipných obrázkov až do videoklipu skupiny Cloud 9+, ktorá vydala skladbu Hide the Pain. Koho iného by si len do ich klipu mohli vybrať, keď nie Andrása, o ktorom už teraz vieš, že naozaj existuje?