Zaspávaš pri zapnutom televízore? Podľa vedcov na to môžeš doplatiť

Zaspávanie pred televízorom má vplyv na kvalitu nášho spánku.


Zaspávanie pred televízorom je dobre známe asi každému z nás. Vedci ale zdôrazňujú, že pre nás nie je príliš zdravé a kvalite spánku ani trochu neprospieva. Ako píše aj portál Daily Mail, ak zaspíme pred zapnutým televízorom, náš mozog stále vníma neznáme hlasy a ostáva tak v pohotovosti. Kvôli tomu si potom naše telo neodpočinie ani zďaleka tak, ako by malo. Ľudia sa tak často po zobudení cítia unavení a neoddýchnutí.

Problematike sa venovali vedci z Rakúska a zistili, že v prípade spánku pred televízorom ide o takzvanú NREM fázu, teda o prvú fázu spánku, keď mozog stále „dáva pozor“ a monitoruje prostredie, v ktorom sme. Aj naďalej spracováva zvuky, neznáme hlasy a rôzne ďalšie podnety, čo má ale za následok to, že sa človek poriadne nevyspí.

Shutterstock

Dôsledok evolúcie

Vedci sa domnievajú, že práve neznáme hlasy vychádzajúce z televízora bránia pokojnému spánku. Mozog je totiž stále v pohotovosti. Ako mnoho iných vecí v našom živote (napríklad strach z tmy), je to dôsledok ľudskej evolúcie.

Naši predkovia potrebovali dostatok času na spánok, ale zároveň si nemohli dovoliť poľaviť zo svojej ostražitosti. Nebezpečenstvo totiž číhalo všade a oni museli byť schopní sa rýchlo prebudiť a brániť svoj život.

Je tiež jasné, že väčšina nebezpečenstva prichádzala v noci (keď bola zhoršená viditeľnosť a orientácia) a mozog veľmi citlivo reagoval na akékoľvek neznáme zvuky či hlasy.

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné