Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Zaspávaš pri zapnutom televízore? Podľa vedcov na to môžeš doplatiť

Zaspávanie pred televízorom má vplyv na kvalitu nášho spánku.


Zaspávanie pred televízorom je dobre známe asi každému z nás. Vedci ale zdôrazňujú, že pre nás nie je príliš zdravé a kvalite spánku ani trochu neprospieva. Ako píše aj portál Daily Mail, ak zaspíme pred zapnutým televízorom, náš mozog stále vníma neznáme hlasy a ostáva tak v pohotovosti. Kvôli tomu si potom naše telo neodpočinie ani zďaleka tak, ako by malo. Ľudia sa tak často po zobudení cítia unavení a neoddýchnutí.

Problematike sa venovali vedci z Rakúska a zistili, že v prípade spánku pred televízorom ide o takzvanú NREM fázu, teda o prvú fázu spánku, keď mozog stále „dáva pozor“ a monitoruje prostredie, v ktorom sme. Aj naďalej spracováva zvuky, neznáme hlasy a rôzne ďalšie podnety, čo má ale za následok to, že sa človek poriadne nevyspí.

Shutterstock

Dôsledok evolúcie

Vedci sa domnievajú, že práve neznáme hlasy vychádzajúce z televízora bránia pokojnému spánku. Mozog je totiž stále v pohotovosti. Ako mnoho iných vecí v našom živote (napríklad strach z tmy), je to dôsledok ľudskej evolúcie.

Naši predkovia potrebovali dostatok času na spánok, ale zároveň si nemohli dovoliť poľaviť zo svojej ostražitosti. Nebezpečenstvo totiž číhalo všade a oni museli byť schopní sa rýchlo prebudiť a brániť svoj život.

Je tiež jasné, že väčšina nebezpečenstva prichádzala v noci (keď bola zhoršená viditeľnosť a orientácia) a mozog veľmi citlivo reagoval na akékoľvek neznáme zvuky či hlasy.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť