Zaspomínaj si na chute detstva. Toto sú legendárne slovenské sladkosti, ktoré dnes už nedostať

Na tieto maškrty nám zostali len spomienky. Krásne spomienky.


Bombík

Plnený máčaný perník Bombík priniesli na trh známe pečivárne Sereď v roku 1998. Vyrábal sa v prevádzke v Holíči v štyroch rôznych príchutiach. Deti, ale aj dospelí milovníci sladkostí si ho zapamätali hlavne vďaka sympatickému sloníkovi, ktorý bol jeho maskotom.

Toto sú legendárne slovenské sladkosti, ktoré boli súčasťou nášho detstva, avšak dnes ich už v obchodoch nenájdeme.
EMEFKA

Čas všetko zmení, a to sa týka aj perníka a jeho výrobcu. Pečivárne Sereď sa zmenili na SEDITA a Bombík bol rebrandovaný na Bombi. V súčasnosti SEDITA stále vyrába celomáčané perníky Seditky, ktoré sa dajú považovať za priameho nástupcu Bombíka.

Čierny princ

Legendárny Čierny princ patrí medzi najznámejšie slovenské sladkosti. Toto sladké pečivo sa vyrábalo z cukru a vaječného bielka, bolo poliate čokoládou alebo lieskovými orieškami. Výsledkom bola naozaj veľmi sladká maškrta, ktorá pre mnohých bola sladká až príliš. Išlo o produkt nitrianskej firmy Chocolate products. Existovali viaceré druhy ako Čokomix či Banán.

Názov Čierny princ na Slovensku zľudovel a používa sa ako všeobecné pomenovanie pre sladkosť podobného typu. Aj mnoho rokov po tom, ako Čierny princ zmizol z regálov slovenských obchodov, môžeš nájsť na internete recepty, ako si ho vyrobiť doma. Históriu Čierneho princa vrátane jeho slávneho pôsobenia v Kolese šťastia v stručnosti zhrnul Andrej Bičan:

Figaro Forte

V druhej polovici 90. rokov sa spoločnosti Jacobs Suchard Figaro podarilo dosiahnuť 50-percentný podiel na slovenskom trhu s cukrovinkami. Zásluhy na tom malo aj uvedenie čokolády Forte koncom roku 1997, ktorá sa stala vyzývateľom zabehnutej Študentskej pečate. Osloviť mladšiu generáciu a zabezpečiť si stabilnú pozíciu na trhu sa Forte podarilo vďaka výstrednej reklame, ktorú mnohí považovali za poburujúcu.

Čokoláda s arašidmi, s hrozienkami a so želé sa vyrábala v niekoľkých verziách – napríklad mliečna, biela či horká. V roku 2009 stála 150-gramová Forte čokoláda 0,99 € (29,82 SK). Po prechode na červený obal sa Forte predávalo v 90-gramových baleniach.

Mohlo by ťa zaujímať:

Legendárne Vlnky nám všetkým chýbajú. Spýtali sme sa výrobcu, prečo ich nedostať a či sa niekedy vrátia


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné