Napriek rozšírenému presvedčeniu o tom, že predstava guľatej Zeme je stará len niekoľko storočí, je pravda niekde úplne inde. Mnohé vyvinuté civilizácie z celého sveta guľatý tvar Zeme brali ako vysoko pravdepodobnú možnosť už v staroveku a stredoveku. Moderný človek vyniká v jednom – dokáže poľahky ignorovať realitu a zo seba spraviť idiota v akýchkoľvek podmienkach. Preto v posledných rokoch pribúda ľudí, zahadzujúcich za hlavu základné prírodovedecké fakty, a na popularite naberá teória o tom, že Zem je v skutočnosti plochá doska.
Najvernejší podporovatelia bizarnej teórie sú pre overenie svojich hypotéz ochotní riskovať naozaj veľa. Nie tak dávno sa v médiách objavili správy o istom Mikeovi Hughesovi, ktorý sa vzniesol k oblohe na podomácky zostavenej rakete. Plochozemci sa združujú v medzinárodných spolkoch, majú webstránky a vydávajú dokonca aj vlastný magazín. Nech si akokoľvek veľký idiot, vždy máš istotu, že sa nájde aspoň niekoľko takých istých!
Utajená pravda! Médiá o tom mlčia!
O svoje unikátne vedomosti sa s verejnosťou rozhodol podeliť Connor Murphy, jeden z popredných zástancov teórie plochej Zeme. Connor ponúka odpoveď na otázku, prečo ešte nikdy nikto nespadol z konca Zeme do voľného vesmíru. Je to jednoduché – podľa neho totiž plochá Zem žiaden okraj nemá!
Ako si teda Connor predstavuje koniec našej planéty? „Je to uzavretý systém,“ Connor opisuje existenciu akejsi kupoly, pokrývajúcej našu planétu. „Voda je nad ňou aj pod ňou a nedá sa z nej nijako dostať.“ Podľa plochozemcov teda Zem nie je obyčajná doska poletujúca vo vesmíre. Veď kto by veril takej hlúposti?! V skutočnosti je niečo ako veľká snežná guľa!
Ako je možné vysvetliť popularitu plochej Zeme v posledných rokoch? Určite veľkú zodpovednosť nesie príchod internetu. Široké masy obyvateľstva vďaka nemu získali pocit, že odrazu všetko vedia a všetkému perfektne rozumejú. Miesto toho, aby sa na internete ľudia vzdelávali a kriticky zhodnocovali svoje názory, radšej rozširujú hlúposti a nechávajú sa o ich pravdivosti utvrdzovať rovnako (ne)rozmýšľajúcimi indivíduami.
Zdroj: iflscience.com